Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čech a Čech. Nová česká kuriozita

4 2006
Praha - Znali se jen z televize. Petr a Marek. Čechovi. Dva brankáři, kteří od včerejška trénují spolu ve fotbalové reprezentaci. "Myslel jsem si, že na mě padne nervozita, ale překvapilo mě, jak jsem byl v pohodě," říkal liberecký gólman Marek Čech po prvním tréninku na Strahově.

Na hřiště přišel jako předposlední, rukavice měl strčené za trenýrkami, poslechl si úvod trenéra Brücknera a pak už kráčel do brankářského rohu.

Byla to zvláštní situace, fotografové se přesouvali s ním. Chtěli zachytit dva Čechy vedle sebe a trénujících hráčů si vůbec nevšímali. Všechno bylo jinak než obvykle.

Čechové z české branky jsou kuriozita. I v cizích novinách se píše: Češi mají hradbu ze dvou Čechů. A kustodi chystají na jejich dresy zvláštní jmenovky Čech P. a Čech M.

Marek je v národním týmu úplně poprvé, ještě v pondělí večer chytal ligu a do hotelu k ostatním se dostal po půlnoci, kdy už všichni spali. Teprve ráno se jim představil.

"Jen jednou jsem ho viděl v televizi, vůbec se neznáme," říkal den předtím Petr. Jméno zaregistroval poprvé před sedmi lety, kdy Marek chytal druhou ligu za Třinec. "Všiml jsem si ho v soupisce. Čech? A taky brankář? Bylo to zvláštní."

Mladičký Petr Čech byl náhradníkem v Blšanech a teprve začínal, ostravský rodák Marek Čech se potuloval po moravských štacích a zkoušel prorazit. Nikde mu nedali pořádnou šanci, až na Slovensku zazářil a s Žilinou získal titul. Když ho v roce 2004 kupoval Liberec, v domácí lize ho téměř nikdo neznal.

Zato jeho mladší jmenovec byl odjakživa král. Nejdražší a nejlepší mezi českými gólmany měl reprezentační premiéru už v devatenácti. "S Petrem se nemůžu srovnávat. On má úplně jinou kariéru," říká Marek.

Další jmenovci
ve fotbalové reprezentaci

Djalma a Nilton Santos (Brazílie)
pravý a levý obránce, mistři světa 1958 a 1962

František a Bohumil Veselý (Československo)
slávista a sparťan, střídali se na pravém křídle, hráli na MS 1970

Dieter a Hansi Müller (Německo)
útočník a technický záložník na konci 70. let, před nimi hrával nejslavnější Müller, kanonýr Gerd

Ashley a Joe Cole (Anglie)
krajní obránce a záložník, hrají spolu i v Chelsea

Na srovnávání se slavnějším Petrem je vůbec háklivý, v jeho dresu pózoval jedinkrát a po dlouhém přemlouvání: "Nechce se mi, oba jsme přece úplně jiní."

Jednomu je 24 a chytá za Chelsea, druhému 30 a patří Liberci. Společné mají jméno, spolehlivost, bravurní koncentraci a spoustu vychytaných nul.

Petr Čech drží ligový rekord v neprůstřelnosti 903 minut, Marek se minulý týden zastavil na čísle 719. "Bylo mi ho líto, protože si ten gól nezasloužil. Měl šanci mě překonat." Marek Čech totiž inkasoval z vymyšlené penalty.

Při evropské kvalifikaci v Irsku bude za týden určitě chytat Petr. Pro sobotní duel se San Marinem má ovšem šanci Marek. Proti outsidrovi se hraje v jeho Liberci, byl by to dokonalý den.

SAMÝ ČECH. Reprezentační brankáři v akci při tréninku na Strahově. Vpředu liberecký Marek Čech, jehož sleduje slavnější Petr Čech z Chelsea.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze