Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Messi je génius, ale já bych vsadil všechno na Írán, řekl jeho trenér

Carlos Queiroz vede trénink íránských fotbalistů. | foto: AP

21 2014
Belo Horizonte (Od našeho zpravodaje) - Samotný íránský prezident Hasan Rúhání je pochválil, jak skvěle bojovali proti Nigérii. "Jsem na vás hrdý," řekl po remíze 0:0. A teď, před utkáním s Argentinou, poslal za svými hráči další vzkaz: "Buďte stateční!“ To už něco znamená, když má íránský politik takový vztah k fotbalu.

Proti Argentině bude outsider potřebovat mnohem víc než statečnost, což si trenér Carlos Queiroz uvědomujeme. Zkušený portugalský kouč nebyl před novináři k zastavení. Odpovídal a odpovídal. Až ho museli upozornit, že autobus do hotelu za chvíli odjíždí. "Co bych na Írán vsadil? Všechny své peníze. Všechny žetony. Buď vyhraju všechno, nebo nebudu mít nic.“

Před pár dny jste řekl, že u íránské reprezentace po šampionátu skončíte. Že prý vás federace a ministerstvo sportu nechce. Vážně to platí?
Nevím, jestli o tom chci mluvit. Všechno v životě má svůj začátek a konec. Já se teď soustředím na zápas s Argentinou, to je naše mise. Tři roky a tři měsíce trvá naše práce a teď za ni máme odměnu. Můžeme si zahrát proti nejlepším týmům na světě.

Nigérii jste zaskočili. Překvapíte i mnohem silnější Argentinu?
Bude to komplikované, protože Argentina přivezla tým, který chce vyhrát titul. Chceme hrát důstojně a čestně. Bude to velká zkouška, jedná se o nejočekávanější zápas v historii íránského fotbalu. Ještě nikdy jsme nehráli proti tak výjimečnému týmu.

Je to pár desítek minut, co Kostarika senzačně porazila Itálii. Je to pro vás motivace, že i velký outsider má šanci?
Jistě, ani my nepřemýšlíme, že prohrajeme. V tom je půvab fotbalu. Žádný zápas není vyhraný před výkopem. A žádný není prohraný před závěrečným hvizdem. Sebelepší tým nemá před utkáním jistotu, že vyhraje.

Ale o kvalitě Argentinců asi nepochybujete, ne?
Ne, to nepochybuje nikdo. Je to mužstvo fotbalových géniů a jeden z největších favoritů turnaje.

To jste říkal hráčům, když jste si šli společně prohlédnout stadion Mineirao v Belo Horizonte? Stáli jste všichni v hloučku.
Před každým zápasem hráčům zdůrazňuju: Ať hrajete proti komukoli, ať hrajete kdekoli a ať se v utkání stane cokoli, vždycky musíte odcházet se vztyčenou hlavou. Vždycky! Hrajeme pro lidi, pro jejich štěstí a potěšení. Fotbal je jednoduchá hra a já ji nechci nijak komplikovat. Řekl jsem hráčům, ať se podívají kolem sebe na krásný stadion a představí si, že bude při zápase plný. Proti Argentině máme dvě možnosti. Buď se koncentrovat na to, co se děje mezi čtyřmi rohovými praporky na hřišti, nebo co se děje okolo. Pokud se budeme koncentrovat na to první, máme šanci.

Zkusíte pro potěchu íránských fanoušků zastavit Lionela Messiho? Coby trenér Manchesteru United jste to dokázal.
Messi je génius. Právě on je důkazem, že fotbal je naprosto jednoduchý sport. Každopádně my nehrajeme proti Messimu, ale proti Argentině s Messim. To je rozdíl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze