Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cannavarův recept: dobré jídlo, spánek a sex

28 2006
Paříž, Praha - Týden před mistrovstvím světa musel odletět k výslechu do Říma. Soudce se ho vyptával, jestli při zápasech Juventusu Turín neviděl něco nekalého. Řekl, že ne. Co jiného měl Fabio Cannavaro taky říkat. Juventus byl pro něj srdeční záležitost, za dva roky v bíločerném dresu vyhrál dva italské tituly za sebou.

Jenže teď mu ani jeden nepatří, Juventus je ztratil jako trest za ovlivňování rozhodčích.

A ani Cannavaro už Juventusu nepatří, před nuceným sestupem do druhé ligy prchnul v létě do Realu Madrid.

Než včera převzal Zlatý míč za rok 2006, prošel si malý velký muž krkolomnou cestu.

Letos i za celý svůj život.

Nikdo mu nevěřil, už v žáčcích byl nejmenší ze všech. Vlastní táta Pasquale ho zrazoval před velkou kariérou: "Chlapče, škoda, že nejsi vyšší. Ty to nikam nedotáhneš."

Cannavaro má jen 176 centimetrů, přesto platí za jednoho z nejlepších hlavičkářů. Jako by měl péra v nohou. K tomu přidává nebojácnost, důraz, předvídavost, eleganci.

Říká se mu "berlínská zeď".

Když mu bylo šestnáct, potkal se na hřišti i s božským Maradonou, který tehdy Neapol táhl do fotbalových nebes. Při tréninkovém utkání dorostenců proti prvnímu týmu na něj Cannavaro nejprve obdivně hleděl a pak ho drsným skluzem skosil.
Všem tím jasně ukázal: Já si slávu vybojuju!

Když se otřesený Maradona zvedl ze země, poklepal Cannavarovi na rameno: "Ano, takhle musíš hrát."

Zlatý míč, cena pro nejlepšího fotbalistu Evropy, patří defenzivním hráčům jen výjimečně. Možná pomohla silná italská lobby, určitě Cannavarovy bezchybné výkony na zlatém mistrovství světa a nejspíš obojí najednou. Mnozí odborníci a většina fanoušků by však na nejvyšším místě raději viděli francouzského elegána Henryho nebo brazilského kouzelníka Ronaldinha.

Fabio Cannavaro

Držitel Zlatého míče 2006

Kapitán italských mistrů světa se narodil 13. září 1973 v Neapoli, o 20 let později si tam poprvé zahrál italskou ligu. Dvakrát vyhrál Euro do 21 let, sedm let strávil v Parmě, s níž vyhrál Pohár UEFA 1999. S Juventusem získal dva ligové tituly, ale klub jej kvůli korupci ztratil. V létě přestoupil do Realu Madrid.

I země světových šampionů by cenu dala špílmachrovi Pirlovi.

Jenže tentokrát před všemi střelci a kreativními záložníky vyhrál špičkový obranář, kapitán mistrů světa. V Německu totiž Cannavaro odehrál báječný turnaj. "Jestli Rio Ferdinand vydělává v Manchesteru United 120 tisíc liber za týden, měl Cannavaro vydělávat milion denně," řekl známý ostrovní komentátor Eamon Dunphy během turnaje.

A samotný Diego Maradona dokonce dodal: "Fabio byl nejlepším hráčem mistrovství."

Když pozvedl zlatou sošku nad hlavu, proběhl mu před očima celý život.

Jak v ošuntělých botách kopával na ulicích neapolské čtvrti Fuorigrotta. Jak před 16 lety podával míče při mistrovství světa a plakal, když Itálie prohrála v semifinále s Argentinou. Jak ho velký vzor Ciro Ferrara učil skluzy. Jak v Parmě strávil sedm napínavých sezon a marně tam toužil po titulu. Jak v 29 letech přestoupil do Interu Milán, ale jen se tam trápil.

"S trofejí nad hlavou jsem pochopil, že jsem dokázal opravdu něco velkého." Navíc si ve finále připsal reprezentační start číslo 100.

Italové ho milují kvůli fotbalu, Italky kvůli postavě, krásné tváři a úsměvu. Je vypracovaný a pohledný, v hlubokých modrých očích se fanynky topí. Ale on má od 18 let jasno. Potkal nádhernou Danielu a její jméno pak psal v Neapoli po zdech. Mají dva syny a chtějí třetí dítě, jména svých nejbližších si Cannavaro nechal vytetovat na tělo.

A když měl říct, čím to, že se dostal ve fotbale tak vysoko, odpověděl: "Protože mám dobré jídlo, hodně spánku a pravidelný sex." I to je Cannavaro, držitel Zlatého míče pro rok 2006.

Fabio Cannavaro pózuje se Zlatým míčem, trofejí pro nejlepšího fotbalistu v Evropě. Itálie se dočkala vítěze po 13 letech. Tehdy slavil Roberto Baggio.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze