Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cafú má cíl: vyrovnat se s Pelém

30 2006
Weggis - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Oba se mohou dotknout slávy legendárního Pelého. A když stojíte proti nim, obličeje o nich prozradí mnohé. Zvrásněná tvář fotbalového obránce Cafúa vypovídá o úctyhodných zkušenostech veterána, který jede na čtvrté mistrovství světa. Pokud na něm získá třetí titul, vyrovná Pelého.

"To je můj cíl," prohlašuje. Mladická tvář záložníka Kaká mluví o třiadvacetiletém chlapci s potenciálem stát se jednou z největších hvězd turnaje.

"A když vyhrajeme, stanu se po Pelém nejmladším hráčem se dvěma tituly," připomíná Kaká, že byl i na šampionátu 2002, byť tehdy měl jen epizodní roli.  "Kdyby se to povedlo, byl bych velmi šťastný."

Přes věkový rozdíl 12 let ty dva leccos spojuje. Patří totiž do základní sestavy Brazilců i AC Milán. A v něm mají českého spoluhráče Marka Jankulovského.

"S Markem jsme se o šampionátu bavili," prozrazuje Cafú. "Třeba o tom, že máte velice těžkou skupinu." Kaká dodává: "I když Marek většinou nehrál v AC v základní sestavě, o jeho kvalitách vím. Kromě něj znám ještě z italské ligy Nedvěda. Proto je z mého pohledu Česko velice nebezpečný tým."

Sny obou hvězd v souvislosti se šampionátem může právě Česko roztrhat. Pokud tedy na Brazílii narazí v osmifinále a vyřadí ji.

"Škoda, že Česko nemáme ve skupině," napadne Cafúa. "Nebylo by špatné si vzájemný souboj odbýt v ní a společně postoupit dál. Takhle nás v osmifinále možná všechny čeká hodně práce."

Cafú i Kaká se zařadili mezi hráče, kteří ze soustředění ve švýcarském Weggisu lichotili českému mužstvu po prosbě, aby o něm hovořili.

Na druhou stranu, i z nich sálá oprávněná sebejistota plynoucí z pocitu "my jsme Brazílie, kdo je víc".

I když chválí, dá se z postoje obou hvězd vyčíst: Česko a my? Oba týmy sice trénovaly pod úpatím Alp, ale to je tak všechno, co je spojuje.

"Bylo by asi hloupé zastírat, že kdybychom na sebe opravdu s Čechy narazili, že by Brazílie nebyla favoritem," připouští Kaká.

V jeho hlavě i v hlavách dalších Brazilců figurují Češi pouze jako případná překážka při cestě za titulem.

Je-li veterán Cafú žádán, aby srovnal vítězné mužstvo z roku 2002 s tím současným, odpoví: "Jsou to dva rozdílné týmy, dvě rozdílná schémata hry, ale cíl je stejný: poslouchat příkazy trenéra, dojít do finále a v něm vyhrát titul."

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze