Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vysoký funkcionář FIFA se ve fotbale sedm let neukáže. Proč? To se neví

Harold Mayne-Nicholls | foto: AP

6 2015
Bývalý šéf chilského fotbalu a první muž inspekčního týmu FIFA před volbami pořadatelů mistrovství světa 2018 a 2022 Harold Mayne-Nicholls na sedm let coby činovník skončil. Zákaz činnosti dostal za porušení etických pravidel.

A čím přesně se někdejší předseda technické komise FIFA provinil? To federace neoznámila, později se to možná dozvíme od její etická komise.

Mayne-Nicholls se nicméně hodlá proti trestu bránit. „Odvolám se k vyšším instancím ve FIFA i Sportovnímu arbitrážnímu soudu. Divím se, že FIFA informuje o trestu, který mohou další soudy pozměnit,“ řekl funkcionář podle agentury AP.

O detailech případu má prý od etické komise zakázáno mluvit. Z dokumentů, z kterých cituje agentura Reuters, vyplývá, že Mayne-Nicholls v minulosti požadoval od katarských představitelů různé výhody a služby pro sebe a své blízké.

FIFA od konce května čelí rozsáhlému korupčnímu skandálu, který rozpoutali američtí vyšetřovatelé. Podle nich se uplácelo v minulosti i před volbou dějišť mistrovství světa. Jméno Maynea-Nichollse v této souvislosti nepadlo.

Čtyřiapadesátiletý chilský funkcionář byl ale v minulosti obviněn z toho, že usiloval o úspěch Kataru při kandidatuře na pořádání MS v roce 2022.

Katařané právo hostit turnaj skutečně získali, i když zpráva vypracovaná inspektory vedenými Maynem-Nichollsem upozorňovala na problémy spojené s vysokými teplotami a malou rozlohou země. Světový šampionát v roce 2018 získalo Rusko.

Mayne-Nicholls loni uvažoval o tom, že se bude ucházet o funkci předsedy FIFA, ale nakonec kandidaturu nepodal. Šéfem mezinárodní federace byl v květnu znovuzvolen Sepp Blatter, ale o pár dnů později dal kvůli korupčnímu skandálu funkci k dispozici. V zimě by se měly volby konat znovu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze