Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal angažoval bývalého ministra, Chládek bude manažerem reprezentací

Marcel Chládek (druhý zleva) na snímku během mezistátního utkání v Plzni. Vedle Chládka sedí (zleva) Jiří Kejval, předseda olympijského výboru, Miroslav Jansta, šéf České unie sportu, Miroslav Pelta a místopředseda asociace Roman Berbr. | foto:  Michal Šula, MAFRA

7 2015
Bývalý ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek se stal generálním manažerem státních reprezentací a fotbalových akademií, což je zcela nová funkce ve vedení Fotbalové asociace ČR. Chládek, který býval rozhodčím a funkcionářem, byl na ministerstvu velkým spojencem fotbalu.

Oficiálním důvodem angažování Chládka je podle asociace posílení role především elitní mládeže, která je úzce provázána se všemi reprezentačními výběry.

„V osobě Marcela Chládka získáváme posilu k zajištění koncepce spolupráce a podpory na úrovni státu, krajů a měst v zájmu vytvoření optimálních podmínek právě pro reprezentační týmy a fotbalové akademie,“ píše se v tiskové zprávě asociace.

Chládkova představa je následující: „Vnímám to jako velký závazek, neboť český fotbal potřebuje nové Rosické, Čechy nebo Kadeřábky. Naším úkolem je zajistit talentům odpovídající prostředí pro jejich růst tak, aby za deset let měl národní tým perspektivu úspěchů minimálně na evropské úrovni,“ prohlásil Chládek.

„Reprezentace je výlohou naší práce. V novém sídle jsme vybudovali síň slávy a chceme do ní dále přispívat, proto se snažíme akademiím a reprezentacím zajistit nejen optimální sportovní zázemí, ale také kontinuitu ve spolupráci s kraji a městy, která je pro jejich dlouhodobé fungování důležitá. Věřím, že pan Chládek díky svému zaujetí a znalosti obou prostředí bude velkou posilou,“ říká předseda asociace Miroslav Pelta.

Fotbal však k sobě bere muže, který nemá zrovna ideální pověst. Vyhazov Chládka z vlády oznámil na konci května premiér Bohuslav Sobotka vzápětí poté, co MF DNES upozornila na to, že ministr šikanoval své podřízené, zejména ženy (více o vyhazovu Chládka z vlády zde).

Od nástupu Chládka do vlády opustilo ministerstvo devět žen, desátá si vzala neplacené volno. Zaměstnanci ministerstva školství si opakovaně stěžovali na Chládkovy sprosté nadávky nebo nevhodné poznámky na adresu podřízených žen.

„Šla jsem i kvůli jeho poznámkám. Ještě na kraji mi třeba říkal, že vypadám lahodně. A to i před jinými lidmi, což mi vadilo,“ vysvětlila ministrova někdejší asistentka Aneta Lačevová, která s ním spolupracovala už dříve na středočeském krajském úřadě.

Bývalý tělocvikář i fotbalový rozhodčí Chládek na sebe ve funkci ministra odpovědného za školství i za sport upozorňoval i tím, jak stále vršil nové nápady, jimiž přebíjel ty starší. Za to ho při jmenování Valachové chválil prezident Miloš Zeman. „Marcel Chládek byl někdy považován za gejzír nápadů a vždy dávám přednost gejzíru před vyschlým pramenem,“ řekl doslova prezident (viz zde).

Pokud Chládek bude „gejzírem“ i v novém, fotbalovém působení, mají se soupeři České republiky čeho obávat.

Chládek skončil ve funkci ministra školství 5. června 2015:

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze