Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Budu kandidovat na šéfa FIFA, oznámil bývalý fotbalový génius Figo

KANDIDATURA. Bývalý portugalský fotbalista Luis Figo hodlá kandidovat na prezidenta FIFA. | foto: Profimedia.cz

28 2015
Bývalý portugalský fotbalista Luis Figo oznámil, že hodlá kandidovat na prezidenta Světové fotbalové federace FIFA. Do čtvrteční půlnoci musí předložit seznam alespoň pěti nominací od národních asociací.

Dvaačtyřicetiletý bývalý záložník Interu Milán, Realu Madrid či Barcelony a držitel Zlatého míče za rok 2000 oznámil svůj záměr v rozhovoru pro CNN.

O pozici šéfa světového fotbalu hodlají kromě Figa usilovat také současný prezident FIFA Sepp Blatter, viceprezident FIFA Ali bin Husajn, bývalý zástupce generálního sekretáře FIFA Jérome Champagne, bývalý francouzský fotbalista David Ginola a šéf nizozemského svazu Michael van Praag.

Všichni kandidáti musejí do čtvrteční půlnoci předložit nominaci od pěti národních asociací. Samotné „prezidentské“ volby proběhnou 29. května v Curychu v sídle FIFA.

Favoritem je současný šéf Blatter, jenž může čekat podporu především z Afriky. Ale Figo se - alespoň podle svých slov - nebojí.

„Dám vám příklad z fotbalu. Můžete hrát proti nejsilnějšímu týmu, můžete hrát proti nejslabšímu týmu, ale stejně nikdy nevíte, jak zápas dopadne,“ poznamenal 127násobný portugalský reprezentant.

Figo v současnosti pracuje pro Inter Milán a také pro portugalský svaz. Ve fotbale se tedy pohybuje i nadále.

„Záleží mi na fotbale, na jeho pověsti. Mluvil jsem se spoustou důležitých lidí - s hráči, manažery, prezidenty národních asociací - a všichni si myslí, že se něco musí změnit,“ uvedl Figo. „Změna ve vedení, v řízení, v transparentnosti a v solidaritě. To jsou věci, které musíme změnit v první řadě.“

Momentem, který Figa definitivně přesvědčil, aby kandidoval proti Blatterovi, bylo rozhodnutí FIFA nezveřejnit tak zvanou „Garciovu zprávu“ ohledně vyšetřování možné korupce při volbě pořadatelů mistrovství světa 2018 a 2022.

„Když jednáte transparentně a nemáte co skrývat, tak byste zprávu zveřejnili,“ poznamenal Figo. „Nikdo není nedotknutelný. Blatter je možná pro spoustu lidí favoritem, ale pro mě je to velká výzva, abych to zkusil a přesvědčil lidi.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze