Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalí narkomani letí na MS bezdomovců

20 2006
Praha - Deset let fetoval. Do žil si píchal heroin, ztratil manželku, s dcerkou se nesměl vídat, byl ostudou rodiny. Troska. "Drogy vždycky skončí malérem. Kdybych nepřestal, dneska už jsem mrtvej," říká pohnutým hlasem Daniel Zeman a objednává si malou plzeň. Už pět let je čistý a dnes ráno odlétá do Jižní Afriky na mistrovství světa ve fotbale, na šampionát bezdomovců.

Do Kapského Města se sjede 50 týmů z celého světa, muži i ženy s drogovou minulostí, lidé, kteří žili na ulici. Na Grand Parade, kde promlouval k davům jihoafrický vůdce Nelson Mandela, se stavějí pouliční hřiště s mantinely, na kterých v neděli vypuknou boje o poháry.

Titul obhajují Italové, skvělí jsou Skotové, patronem Angličanů se stal Rio Ferdinand, obránce Manchesteru United, pocházející z nuzných opoměrů. V týmu nastupují tři hráči plus brankář, hraje se dvakrát 7 minut, střílet i bránit se může jen mimo pokutové území. Pravidla pouličního fotbalu jsou specifická. "Ale my se přizpůsobíme. Jsme přece Češi," buší si kapitán Tomáš Dojava do hrudi, kde má národní znak.

Mužstvo FC Sananim ze stejnojmenné organizace, která pomáhá závislým, si věří. "My nejsme žádné princezny, které by si stěžovaly. Jedeme tam pro úspěch," říká Dojava.

Turnaj mění životy

Podle výroční zprávy 77 procent účastníků loňského šampionátu (přesně 164 hráčů), převážně lidí bez domova, po turnaji napořád změnilo své životy. "Našli novou motivaci.

Možná je to i pro naše kluky tečka za špatnou minulostí," věří Jiří Richter, šéf sdružení Sananim.

Parta chlapů, kteří dřív žili smrtonosný život, dnes jednou týdně hraje a jednou trénuje, patří do 6. ligy populární pražské hanspaulky. A teď si vyzkouší mistrovství světa. Na dalekou cestu sehnali 300 tisíc korun, včera se představili na tiskové konferenci.

Penězi přispěly Nadace České spořitelny, Nike či fotbalový svaz, většinu hradí organizátoři turnaje. Kapitán Dojava s načesaným kohoutem na hlavě seděl vedle sparťanského lídra Sivoka a obdivně po něm pokukoval.

Zatímco Sivok kráčí celý život za velkým snem, Dojava se protloukal přes drogy. Dnes pracuje v tiskárně jako pomocný dělník.

Zeman zase dělá napůl barmana a napůl rekvizitáře v divadle. Je duší týmu, v 37 letech je nejstarší. Jako kluk hrával za Slavii, sportoval, jenže před 15 lety se upsal drogám. "Odtud není úniku. Fetuješ, máš průsery, léčíš se, fetuješ, máš průsery. Pořád dokola. Když to neustojíš, umřeš."

Zeman to ustál, dostal druhou šanci. "Možná je to nespravedlivé, že si jen tak zadarmo letíme zahrát do Afriky fotbal za to, že jsme v životě dělali špatné věci. Možná je to schizofrenní. Ale snad si druhou šanci opravdu zasloužíme," říká Zeman.

V neděli splete vlasy do culíku, přes pivní bříško navleče bílý reprezentační dres s číslem 4 a půjde bojovat za Česko. Na mistrovství světa bezdomovců.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze