Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Byly obavy, ale obrana s Walesem uspěla

Česko - Wales: Ujfaluši (vpravo) a Ledley - Český reprezentační obránce Tomáš Ujfaluši se snaží zastavit akci velšského záložníka Joa Ledleyho. | foto: Dan MaternaMF DNES

4 2006
Teplice - Tahle otázka se před zápasem s Walesem rozebírala stále dokola – jak zahraje obrana? Veřejnost měla obavy. Po sobotním vítězném dramatu si můžeme říct: uspěla. "Zlepšení proti zápasu se Srbskem bylo markantní," vzpomněl trenér Karel Brückner na poslední nepovedenou přípravu, v níž Češi podlehli 1:3. A v obraně byl tenkrát pořádný chaos.

Analýza

"Tyhle dva výkony nejde absolutně srovnávat. Proti Srbsku tam byla lehkomyslnost a lehkovážnost," dodal.

V sobotu už obranná čtyřka Ujfaluši, Jiránek, Rozehnal a Jankulovski hrála maximálně soustředěně. Před nimi navíc výborně zastavoval nájezdy ostrovanů spolehlivý štítový záložník Galásek.

"Hodně jsme mluvili a zajišťovali se, což bylo důležité," řekl Tomáš Ujfaluši.

Jediná výrazná chyba přišla ve 30. minutě. To se rychlík Bellamy řítil sám na brankáře Čecha, který však jeho sólo zlikvidoval. "Jednou nám utekl, hráli jsme ofsajd systém," přiznal Ujfaluši. "Ale Petr Čech to vyřešil výborně."

Obránci vůbec často vystavovali Bellamyho do ofsajdových pozic. Kromě zmíněného zaváhání se jim to dařilo znamenitě, ač to někdy vypadalo hodně riskantně.

"O tom se nebudeme bavit. Byly to sice těsné ofsajdy, ale byly. Takový je fotbal," řekl Ujfaluši, který při absenci Grygery nastoupil na pravém kraji, ač hrál ještě proti Srbsku ve středu obrany. "Na pravé straně hraji i ve Fiorentině. Cítím se tam jistější, když na tomhle postu nastupuji týden co týden."

Největší neznámou bylo před zápasem, kdo z dvojice Jiránek – Kováč nastoupí vedle stabilního stopera Rozehnala. Nakonec se Brückner rozhodl pro Jiránka, který si dal nešťastný vlastní gól.

"I přesto, že jsme si dali nešťastnou vlastní branku, byl výkon obrany o moc lepší než v minulých zápasech," hodnotil Brückner. "A proč nehrál Kováč? Takových otázek můžu dostat padesát. Ale Jiránek hraje ve svém klubu stopera a hraje ho dobře. Kováč nastupuje ve středu zálohy."

Jiránek působil z obranné čtyřky společně s Ujfalušim nejjistějším dojmem. Od počátku zápasu vyhrával hlavičkové souboje, několikrát zabránil šanci soupeře. Až na ten nešťastný vlastní gól...

"To byla smůla, Martinovi nevyšel krok a míč ho trefil do špičky. Je dobře, že jsme to ještě zvrátili. I kvůli němu," radoval se Ujfaluši.

Ten kromě dobré obranné činnosti po celý zápas neúnavně útočil podél pravé lajny.

"V prvním poločase jsem měl víc prostoru. Když ale dopředu vyjedete třikrát za půli, je to nebezpečné. Nakonec jsme dali dva góly po centrech ze strany," upozornil Ujfaluši, který ve výkonu obránců ale také našel určité mezery. "Párkrát se nám stalo, že se Giggs otočil s míčem a dával dobré kolmice. Na to si musíme příště dávat pozor."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze