Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bylo by hezké zvednout něco nad hlavu, říká český fotbalista Rozehnal

David Rozehnal | foto: ČTK

19 2009
Když líčil, jak moc se mu v Hamburku líbí, jak konečně našel klub, ve kterém zůstane alespoň tři roky, obránce fotbalové reprezentace David Rozehnal uvědoměle podotkl: "Vím, že už jsem to už párkrát říkal, nebo minimálně posledně, ale cítím, že tohle by mohl být skutečně ten klub, kde vydržím."
Odvážná slova, vyřkne-li je někdo, kdo během posledních šesti let přestoupil popáté. Reprezentační bek je zkrátka se svým prvním půlrokem v bundeslize spokojený. Byť o základní sestavu bojuje.

"Udělal jsem dobrý krok, kterého nelituju. Troufám si říct, že jsem ještě nebyl v klubu, co by pracoval na tak vysoké úrovni," tvrdí devětadvacetiletý rodák z Kožušan v rozhovoru pro MF DNES před posledním zápasem podzimu s Brémami.

David Rozehnal

k reprezentaci

O trenéru Bílkovi
Pracoval jako asistent trenéra Haška, takže si troufám říct, že příprava, taktika i styl budou podobné. Žádného zanďoura hrát nebudeme.

O stavu národního týmu Teď na tom nejsme dobře. Nepostoupili jsme na mistrovství a jsme dole. Nezbývá nám nic jiného, než se odrazit. Naší prioritou je postup na mistrovství Evropy.

O turnaji v Emirátech
Byl to turnaj, který nedopadl dobře po všech stránkách. Sice šlo jen o přátelská utkání, ale takovou hru si nesmíme dovolit. Přece jen máme pořád nějakou prestiž. I když menší, než bývala. Musíme zapracovat na tom, aby jméno českého fotbalu šlo nahoru.

O své pozici
Patřím k těm, kteří odehráli nejvíc zápasů. Má situace v národním týmu se změnila. Budu se snažit, abych byl pro mladé kluky osobností, za kterou mohou jít pro radu.

O Hubníkovi
Nebylo by špatné hrát spolu. S Romanem jsme už spolu hráli v Olomouci. Poprvé ho trenér Kotrba dal do sestavy na Spartě. To byl šok jak pro mě, tak hlavně pro Romana. Má nakročeno do zahraničního angažmá, což by bylo dobře pro něj i pro reprezentaci.

Opravdu je Hamburk jedničkou ve srovnání s ostatními kluby, ve kterých jste působil?
Je, a to srovnávám třeba s Newcastlem, který byl hodně kvalitní po stránce zázemí. Stadion Hamburku je krásný a na domácí zápas je vždy plno. Spousta fanoušků jezdí i ven. Jsou perfektní. A s fotbalem jsem taky spokojený.

Jenže momentálně sedíte v bundeslize na lavičce.
Chtěl bych hrát víc, kdo by nechtěl. Nevím, jestli do ligy naskočím ještě proti Brémám, protože kluci teď odvedli dobrou práci. Ale jsem už trošičku klidnější. Přišel jsem na poslední chvíli po měsíci přípravy. Cesta do základní sestavy je těžší, ale o to bude větší zadostiučinění, až se do ní dostanu nastálo. Pracuji na sobě. V lednu máme týdenní soustředění v Turecku, kde se budu chtít ukázat. Začít od nuly.

Jste trpělivější než dřív?
Určitě, taky už mi je víc. Nic se pro mě nemění, jen čekám na šanci.

Bavil jste se o své pozici s trenérem Brunem Labbadiou?
Měl jsem pár pohovorů – myšleno v dobrém. Vím, že se mnou trenér počítá a že šanci dostanu. Vyčítá mi chyby, ale to značí, že mu nejsem lhostejný, což mi pomáhá. Když jsem do Hamburku šel, věděl jsem, že konkurence bude stejná ne-li vyšší než v Newcastlu. Pokud spoluhráč hraje dobře, nemá důvod trenér stopery měnit.

Diskutujete s ním už plynule německy?

S trenérem mluvím německy, pokud to jsou jednoduché věci. Ale pořád jsem silnější v kramflecích v angličtině, kterou vysvětlím všechno. Z němčiny jsem maturoval, takže mám základy a rozumím.

Labbadia byl vynikající útočník, vyznává v taktice hlavně ofenzivu?
Chce hrát nátlakový ofenzivní fotbal, abychom dávali góly. Tuhle filozofii mám rád. Snaží se do toho celý tým dostat. Hodně děláme taktiku, ale samozřejmě i defenzivní. Díky němu a kvalitnímu týmu jsme schopni něčeho dosáhnout.

Od titulu jste čtyři body.
Nerad o tom mluvím, ovšem bylo by hezké něco zvednout nad hlavu. Sny a cíle jsou důležité, ale je dobré mít pokoru, protože německá liga je nejvyrovnanější, co jsem zažil. Trofej by byla hezká, hlavním cílem jsou však poháry – minimálně Evropská liga. Všichni doufáme, že bychom mohli dosáhnout na příčky zaručující Champions League. Tu jsem hrál naposledy v Bruggách a je to krásná soutěž pro hráče i diváky.

Je stejnou výzvou i finále Evropské ligy, které se hraje v Hamburku?
No, ani o tom nechci mluvit. (směje se) Pro všechny v Hamburku i v Německu by bylo skvělé, kdyby se nám podařilo ji vyhrát. Teď nás čeká dvojzápas s Eindhovenem. Už to bude složitější, ale kádr máme dobrý a na jaře by se měla povracet spousta zraněných hráčů. Budeme ještě silnější.

V německých médiích se spekuluje o posilách. Prý by mohl přijít slovenský reprezentační útočník Šesták z Bochumi. Je to aktuální?
Slyšel jsem to, i když média moc nesleduji. Máme zraněného Paola Guerrera, naštěstí se už vrátil Mladen Petrič. Z tohoto důvodu se začalo mluvit o posilách hlavně do ofenzivy. Jednu chvíli jsme měli jen jednoho útočníka – Marcuse Berga. V době, kdy jsme potřebovali vyhrávat a dávat góly, to nebylo nejvíc.

Davide, napadlo vás, že nechybělo příliš a hrál jste za konkurenční Hoffenheim?
Jo, ze začátku měl zájem, ale sešlo z něj. Byl jsem připravený, že budu pokračovat v Laziu a v průběhu soustředění se objevila nabídka z Hamburku. Upřímně řečeno moc jsem se nerozmýšlel. Hamburk je pro mě topklub na německé i evropské úrovni. Jednání bylo zdlouhavější, ale dopadlo dobře.

A po belgické, francouzské, anglické, italské poznáváte i německou kulturu. Působíte klidně, netipoval bych vás na člověka, který má rád tolik změn.
Upřímně, cestování mám za rok tolik, že kdybych si měl vybrat, jestli cestovat, nebo zůstat doma, zvolím samozřejmě domácí pohodu. Ale cestování k fotbalu patří. Je pravda, že u mě trošičku víc, než bývá normální. Měl jsem možnost hrát nejlepší soutěže na světě. Kromě španělské ligy. Takže jsem spokojený.

Sám víte nejlíp, že není všem dnům konec.
(usměje se) Nikdy neříkej nikdy. Vím, že už jsem to párkrát říkal, nebo minimálně posledně, ale cítím, že tohle by mohl být ten klub, kde vydržím. I když zrovna nehraji, ale zápasové zatížení mám. Není to sice jako v Paříži, kde jsem odehrál šedesát zápasů za sezonu, ale doufám, že takových čtyřicet utkání s poháry odehraji. A to taky není špatné. Rád bych minimálně dodržel kontrakt, který je na tři roky plus jeden rok opce.

Dobírají si vás lidé, že jste fotbalový promiskuita?
Ne, to spíš novináři. Rodina a přátelé to berou jinak. Oni ví, že to není jen fotbal, peníze a cestování. Je to stěhování a taky spousta nepříjemných věcí. Pořád v Hamburku čekám na byt, který bude hotový snad do Vánoc. Po Novém roce bychom se mohli nastěhovat. Jsem tady už čtyři měsíce bez rodiny, která za mnou sice párkrát byla, ale není to pravý rodinný život. Ano, změny mají své výhody, ale taky spoustu nevýhod.

Budete bydlet v centru města?
Byt budeme mít patnáct minut od centra pěší chůzí. Už jsem ho samozřejmě viděl, je úplně nový. Teď nám ho dodělávají. Moc se tam těšíme, protože to bude náš domov, ve kterém strávíme minimálně tři roky.

Přestupy sice nejsou jen o penězích, ale určitě z nich mají radost vaše mateřské kluby Kožušany s Olomoucí, které inkasují takzvané "výchovné".
Věřím tomu, že v Olomouci je radost určitě, protože tam přeci jen nejsou rodinné vazby, jako tomu je vKožušanech, kde se hodně angažuje táta i brácha. Většina zainteresovaných jsou mí dobří kamarádi, nebo příbuzní přes koleno. Pro ně jsou peníze skvělé, ale víc by mi přáli, abych se usadil a měl svůj klid. Rozhodně si v Kožušanech neříkají: tak a teď ještě jednou přestup.

Váš bratr Marek může díky financím z "výchovného" hrát na trávníku s moderním zavlažováním. Co dalšího se bude v Kožušanech vylepšovat?
Teď zkvalitnili krásný areál. Doufám, že peníze budou používat právě na takové věci. Finance mají proto, že mě tam vychovali.

Ještě pár přestupů a třeba dojde i na vyhřívaný trávník.
To by už bylo moc! (směje se) Ale když peníze jsou, tak proč je nevyužít.

Hodně vám v Hamburku pomáhá váš spoluhráč David Jarolím?
Jo, dává mi rady kam za doktorem a podobně. Snad už ho budu otravovat méně.

Je znát, že má v týmu velký respekt?
Stoprocentně. Někdy mě až štve, jak ho média kritizují za výkony v reprezentaci, protože nebyly špatné. Vím, jaký je hráč a jaké má postavení v Hamburku. Je nadprůměrný fotbalista německé ligy a náš kapitán. Jakmile přijede do Česka, tak jako by nějakým lidem bliklo v hlavě a začnou si o něj otírat boty. To mě mrzí. Hraje výborný fotbal a v bundeslize ho chválí.

Německá média ho přitom označila za jednoho z nejméně sympatických hráčů soutěže s nálepkou simulanta.
To jsem slyšel, bylo to minulou sezonu. Teď má David jen dvě žluté karty. Dělá si srandu, že je to velký pokrok. Buď to bylo hodně nafouklé, nebo přestal padat.

Žil jste v Paříži či v Římě. Jak ve srovnání měst dopadne Hamburk?
Je to krásné město, sice ho můžeme srovnávat s Paříží nebo Římem, ale to jsou dvě typově jiná města než Hamburk. Bydlet budeme v dobré čtvrti blízko zeleně a jezera.

Máte už oblíbené místo, kam byste vzal známé?
Určitě do pěkného centra. Jsou tam dvě jezera, pár kanálů, kde se můžete projet na lodi. Je tady krásné automobilové muzeum. Buduje se luxusní opera, která by měla být novou dominantou Hamburku. Plánují do ní nasypat spoustu peněz.

Myslím, že jste už pár čtenářů nalákal.
Rozhodně by nebylo špatné přijet na náš zápas a zůstat pár dní v Hamburku.

Po konci kariéry byste mohl dělat průvodce evropskými velkoměsty.
To bych mohl.

Autor:


Kurzy

AnglieNěmeckoŠpanělskoItálieFrancie
21. 10.Chelsea - Watford1.395.138.8
21. 10.Huddersfield - Manchester U.8.34.541.45
21. 10.Manchester C. - Burnley1.11228.2
21. 10.Newcastle - Crystal P.1.973.584.21
21. 10.Stoke - Bournemouth2.193.473.57
21. 10.Swansea - Leicester2.863.262.72
21. 10.Southampton - W.B.A.1.853.415.2
22. 10.Everton - Arsenal3.813.532.02
22. 10.Tottenham - Liverpool2.213.493.29
21. 10.Augsburg - Hannover2.043.533.96
21. 10.Frankfurt - Dortmund4.273.641.93
21. 10.M´gladbach - Leverkusen2.783.622.58
21. 10.RB Leipzig - Stuttgart1.514.556.85
21. 10.Hamburg - Bayern14.16.911.23
22. 10.1.FC Köln - Bremen2.413.442.95
22. 10.Freiburg - Hertha2.623.212.85
22. 10.Wolfsburg - Hoffenheim2.463.492.85
21. 10.Levante - Getafe2.563.13.21
21. 10.Betis Sevilla - Alaves1.644.135.77
21. 10.Valencia - FC Sevilla2.153.73.45
21. 10.FC Barcelona - Malaga1.0617.537
22. 10.Villarreal - Las Palmas1.534.346.4
22. 10.Vigo - Atl.Madrid3.823.452.04
22. 10.Leganes - Bilbao2.413.093.3
22. 10.Real Madrid - Eibar1.0912.926.9
23. 10.S.Sebastian - Espanyol1.843.724.37
23. 10.La Coruňa - Girona2.073.473.7
21. 10.Sampdoria - Crotone1.584.196.43
21. 10.Napoli - Inter Milano1.54.816.58
22. 10.Chievo - Verona1.853.54.66
22. 10.FC Torino - AS Roma3.623.811.99
22. 10.Spal - Sassuolo2.623.232.82
22. 10.AC Milan - FC Genoa1.534.386.38
22. 10.Benevento - Fiorentina5.454.121.63
22. 10.Bergamo - Bologna1.623.975.79
22. 10.Udinese - Juventus7.794.431.46
22. 10.Lazio Roma - Cagliari1.276.2810.9
21. 10.Monaco - Caen1.365.399.31
21. 10.Metz - Dijon2.733.292.83
21. 10.Nantes - Guingamp2.223.233.78
21. 10.Amiens - Bordeaux5.743.931.67
21. 10.Angers - Toulouse2.013.464.17
21. 10.Rennes - Lille2.263.293.6
22. 10.Nice - Strasbourg1.634.15.43
22. 10.Troyes - Lyon5.414.021.65
22. 10.Marseille - Paris SG6.885.31.42
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 8 7 1 0 29:4 22
2. Manchester United 8 6 2 0 21:2 20
3. Tottenham Hotspur 8 5 2 1 15:5 17
4. Watford 8 4 3 1 13:13 15
5. Chelsea FC 8 4 1 3 13:8 13
6. Arsenal FC 8 4 1 3 12:10 13
7. Burnley 8 3 4 1 8:6 13
8. Liverpool FC 8 3 4 1 13:12 13
9. Newcastle United 8 3 2 3 9:8 11
10. Brighton 9 3 2 4 9:10 11
11. West Bromwich Albion 8 2 4 2 7:9 10
12. Southampton FC 8 2 3 3 7:9 9
13. Huddersfield Town F.C. 8 2 3 3 5:9 9
14. Swansea 8 2 2 4 5:8 8
15. Everton FC 8 2 2 4 5:13 8
16. Stoke City 8 2 2 4 9:18 8
17. West Ham United 9 2 2 5 8:17 8
18. Leicester City 8 1 3 4 10:13 6
19. Bournemouth 8 1 1 6 4:12 4
20. Crystal Palace 8 1 0 7 2:18 3
Mužstvo Z V R P S B
1. Borussia Dortmund 8 6 1 1 23:5 19
2. Bayern Mnichov 8 5 2 1 21:7 17
3. RB Lipsko 8 5 1 2 15:10 16
4. FC Schalke 04 9 5 1 3 12:9 16
5. Hoffenheim 8 4 3 1 15:10 15
6. Borussia Mönchengladbach 8 4 2 2 12:12 14
7. Eintracht Frankfurt 8 4 1 3 8:7 13
8. FC Augsburg 8 3 3 2 11:8 12
9. Hannover 8 3 3 2 8:6 12
10. VfB Stuttgart 8 3 1 4 6:10 10
11. FSV Mohuč 05 9 3 1 5 10:15 10
12. Bayer Leverkusen 8 2 3 3 15:13 9
13. Hertha Berlín 8 2 3 3 8:10 9
14. VfL Wolfsburg 8 1 5 2 8:11 8
15. Hamburk SV 8 2 1 5 6:14 7
16. SC Freiburg 8 1 4 3 5:16 7
17. Werder Brémy 8 0 4 4 3:9 4
18. 1. FC Köln 8 0 1 7 3:17 1
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 8 7 1 0 24:3 22
2. FC Valencie 8 5 3 0 21:10 18
3. Real Madrid 8 5 2 1 15:7 17
4. Atlético Madrid 8 4 4 0 13:5 16
5. FC Sevilla 8 5 1 2 9:4 16
6. CD Leganes 8 4 2 2 7:3 14
7. San Sebastian 8 4 1 3 19:17 13
8. FC Villarreal 8 4 1 3 11:10 13
9. Betis Sevilla 8 4 1 3 17:17 13
10. Celta Vigo 8 3 2 3 18:13 11
11. Athletic Club Bilbao 8 3 2 3 10:9 11
12. UD Levante 8 2 4 2 8:10 10
13. Espaňol Barcelona 8 2 3 3 7:11 9
14. Getafe 8 2 2 4 10:9 8
15. Deportivo La Coruňa 8 2 2 4 9:16 8
16. Sociedad Deportiva Eibar 8 2 1 5 3:17 7
17. FC Girona 8 1 3 4 7:13 6
18. Las Palmas 8 2 0 6 7:18 6
19. Alavés 8 1 0 7 3:12 3
20. Málaga 8 0 1 7 4:18 1
Mužstvo Z V R P S B
1. SSC Neapol 8 8 0 0 26:5 24
2. Inter Milán 8 7 1 0 17:5 22
3. Juventus Turín 8 6 1 1 21:7 19
4. Lazio Řím 8 6 1 1 21:10 19
5. AS Řím 7 5 0 2 14:5 15
6. Sampdoria Janov 7 4 2 1 11:9 14
7. FC Boloňa 8 4 2 2 8:8 14
8. FC Turín 8 3 4 1 14:13 13
9. AC Chievo Verona 8 3 3 2 9:9 12
10. AC Milán 8 4 0 4 12:13 12
11. ACF Fiorentina 8 3 1 4 12:11 10
12. Atalanta Bergamo 8 2 3 3 13:13 9
13. Udinese Calcio 8 2 0 6 13:15 6
14. US Cagliari 8 2 0 6 6:14 6
Crotone 8 1 3 4 6:14 6
16. Hellas Verona 8 1 3 4 4:16 6
17. CFC Janov 1893 8 1 2 5 8:13 5
18. SPAL Ferrara 8 1 2 5 7:14 5
19. Sassuolo Calcio 8 1 2 5 4:15 5
20. Benevento 8 0 0 8 2:19 0
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 9 8 1 0 29:6 25
2. AS Monako 9 6 1 2 24:12 19
3. Olympique de Marseille 9 5 2 2 18:15 17
4. St Etienne 10 5 2 3 13:10 17
5. FC Nantes 9 5 2 2 7:6 17
6. Olympique Lyon 9 4 4 1 20:15 16
7. Girondins Bordeaux 9 4 4 1 16:14 16
8. Montpellier 10 4 3 3 8:6 15
9. SM Caen 9 5 0 4 7:6 15
10. Guingamp 9 4 1 4 11:12 13
11. Angers SCO 8 2 6 0 14:10 12
12. Troyes 9 3 3 3 9:9 12
13. FC Toulouse 9 3 2 4 10:15 11
14. O.G.C. Nice 9 3 1 5 12:14 10
15. Stade Rennes 9 1 3 5 11:15 6
16. OSC Lille Métropole 8 1 3 4 6:13 6
17. Amiens 8 2 0 6 4:11 6
18. FCO Dijon 9 1 3 5 11:19 6
19. Racing Štrasburk 9 1 3 5 9:17 6
20. Méty 8 0 0 8 3:17 0

Najdete na iDNES.czmobilní verze