Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Byla to reklama na fotbal, míní Brückner

1 2003
Praha - Odpočinutý a s čistou hlavou se trenér českého národního mužstva Karel Brückner první květnové ráno vrátil ke čtyřbrankovému vítězství reprezentantů nad Tureckem. "Bezprostředně po zápase jsem to možná s těmi superlativy na první poločas přehnal, jenže ona to od našich hráčů opravdu byla reklama na fotbal," řekl třiašedesátiletý kouč na čtvrteční tiskové konferenci. Dále čtěte: Reportáž z utkání x Hlasy po zápase x Co říkal Vladimír Šmicer x Co si myslí expert Luhový

České mužstvo se na teplickém stadionu už během prvních pětačtyřiceti minut strhující ofenzivní hrou postaralo o konečný výsledek 4:0.

Počítají se postup a medaile

Na Brücknerovi bylo znát, jak moc ho hráči potěšili. Přesto se však coby trenérský matador, který dobře ví, jak je fotbalová sláva pomíjivá, držel zkušeně při zemi.

"Jestli naše mužstvo po posledních výsledcích řadím k evropské špičce?" zopakoval otázku z pléna. "Pánové, v tomhle směru se počítá postup na mistrovství Evropy a na něm pak první, druhé, nebo třetí místo. Nějaký vynikající poločas v přípravě s Tureckem, po tom nikdo ani nevzdechne."

Česko letos vyhrálo 2:0 přátelský zápas ve Francii, v kvalifikacích remizovalo v Nizozemsku 1:1 a doma porazilo Rakousko 4:0, nyní v přípravě vyhrálo 4:0 s Tureckem.

Vnímání a realizace taktických pokynů

Brückner se znovu zmínil o tom, jak jeho hráči dokáží vnímat i realizovat informace a pokyny, které dostávají.

"Například v nedávných zápasech s Anglií a s Itálií dokázali turečtí fotbalisté uplatnit vynikající presink. No a my jsme jim právě tohle nedovolili. Proto jsme je přehráli. Hlavně v tom prvním poločase se ukázaly vysoké kvality našich hráčů a celého českého fotbalu," uvedl trenér.

Hráči pochopili, že Turky mohou přehrát neustálým pohybem, nabízením se, kombinacemi na jeden dotek. Hrou, při níž létá především míč a oni jsou vždycky tam, kam přihrávka směřuje. "Především rychlé a přitom jednoduché přenášení hry na hroty bylo znamenité," zdůraznil Brückner.

Národní mužstvo má kvalitu i kvantitu

Turci byli převálcováni i bez českých absentující hráčů Galáska s Nedvědem. "Bráním se termínu, že je někdo nahradil. Jednoduše přišli jiní hráči," pokračoval kouč. "Dokonce říkám, že nemáme náhradníky, ale prostě hráče, kteří nenastupují do prvních poločasů."

Brückner poté připomněl, že bez Nedvěda už jeho tým obstál několikrát. "Právě jen díky tomu, že za něj nenaskakují nějací náhradníci, ale další rovnocenní hráči. Kdepak, naše národní mužstvo není o hře jednotlivců, je to opravdu tým. Jednak máme fotbalistů dost, a za druhé jde vesměs o hráče na vynikající úrovni.

Pokud jde o muže, jenž zastal defenzivní roli Galáska, trenér na Gedeonovu adresu poznamenal: "Gedeon během devadesáti minut využil každé vteřiny, aby ukázal, že je pro tenhle tým platným hráčem. A za nějakou dobu, až posbírá víc zkušeností, se Galáskovi vyrovná úplně."

A co kdyby chyběl Koller? "Přestože ani on není nenahraditelný, byla by to jednoznačná ztráta," glosoval kouč případnou absenci dvoumetrového útočníka.

Druhý poločas? Pokles byl zákonitý

I k druhému poločasu se kouč vrátil. "Já to tušil, že za ten mě budete kritizovat," pravil žertem už bezprostředně po utkání."

O jedenáct hodin později trpělivě vysvětloval, že znatelný pokles v celkovém nasazení i v individuálních výkonech přišel naprosto zákonitě.

"Vůbec to nebylo tím, že by hráči pro druhý poločas neměli informace, nebo že by se zhoršili. Jenže po té smršti, kterou před přestávkou předvedli, při vedení čtyři nula, navíc při prostřídání základní sestavy, snad ani není možné udržet laťku tak vysoko. Přitom tím střídáním je přece jen trochu rozbitá i souhra."

Brückner dále přiznal, že dobře ví, že někteří ze střídajících hráčů se ukázali líp, a někteří hůř. Výkony jednotlivců však rozebírat nehodlal.

K ose týmu je nutné počítat i ostatní

Když měl trenér říci, které ze svých svěřenců považuje za osu týmu, vyjmenoval brankáře Čecha, obránce Ujfalušiho, který podle kouče roste každým zápasem, Galáska, Rosického, Nedvěda a Kollera.

"Jenže vedle nich stojí stejně kvalitní hráči. Ať už je to celá vykrystalizovaná obrana Grygera, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski, ke které musím počítat i Hübschmana, přičemž v Teplicích mě i za těch dvacet minut potěšil Týce. Stejně dobré máme i ostatní záložníky, Vedle Kollera máme pro variantu se dvěma útočníky vynikajícího Baroše," vypočítal Brückner. "Ale nerad bych upřednostňoval jedny před druhými."

Noví přijdou z jedenadvacítky

Jestli současné národní mužstvu v nejbližší budoucnosti někdo doplní, pak podle Brücknera půjde jen o hráče z jedenadvacítky.

"Z mladé reprezentace by to opravdu někteří být mohli. Ale jmenovat nechci, protože by to nikomu a ničemu neprospělo. Až ten čas přijde, tak se prostě objeví v nominaci," uvedl trenér.

Mezi staršími hráči žádného nového uchazeče o reprezentační dres Brückner nevidí. "Ty starší jsme vysledovali a vyzkoušeli v době, kdy jsem k národnímu mužstvu přišel. Všechny kandidáty jsme už probrali."

Moldavsko? Obavy z hrací plochy

Posledním zápasem první poloviny roku bude olomoucký kvalifikační duel s Moldavskem ve středu 11. června. Na zákulisní spekulace, že Brücknerovi a hráčům se do Olomouce nechce, reagoval sám trenér.

"To není pravda. Já jako Olomoučák proti tomu nic nemám a hráči si Olomouc přáli, protože loni v srpnu se jim tam povedl přípravný zápas se Slovenskem," řekl Brückner. "Jediné, z čeho mám obavy, je špatná hrací plocha. Jenže tyhle problémy postihly po letošní zimě víc klubů."

Brückner má přímo v útrobách olomouckého stadionu svou kancelář, zná tu prostředí i lidi. "Pochopitelně, že jsem na hřišti skoro denně. A ty, kteří se tam o hrací plochu starají, považuju v tomto směru za nejlepší odborníky u nás." Proto trenér věří, že trávník bude za šest týdnů v přijatelném stavu. "Ale obavy z toho trochu mám," zopakoval.

Individuální příprava je nutná.

Oficiální kvalifikační termínová listina je daná. Český tým čeká domácí souboj s Moldavskem ve dnech, kdy všem reprezentantům ligové soutěže dávno skončily. V Česku se hraje do 31. května, německá bundesliga a italská nejvyšší soutěž končí ještě o týden dřív, anglická Premier League má poslední zvonění dokonce 11. května.

"Na téma udržet si formu na Moldavsko jsem se s jednotlivými hráči bavil celé úterní dopoledne," prozradil Brückner. "Kvalifikační zápas se totiž hraje v době, kdy by všichni měli být na dovolené. Místo odpočinku ale budou muset trénovat buď individuálně, nebo formou hostování v některých českých klubech."

Čeští fotbaloví legionáři by se tak mohli přechodně angažovat například ve Spartě, Slavii a v Ostravě.

Národní mužstvo se ke kvalifikaci s Moldavskem sejde v pátek 6. června tradičně v pražském hotelu Praha. V úvodu šestidenního soustředění bude trénovat na Strahově a od pondělí 9. června budou reprtezentanti pobývat a připravovat se v Olomouci.Najdete na iDNES.czmobilní verze