Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Byl to fotbalový podvod

Smutní fanoušci Brazílie - Brazilští fanoušci neskrývají zklamání po vyřazení ve čtvrtfinále mistrovství světa. | foto: Alex GrimmReuters

29 2006
Praha - Quentin Tarantino točí pokračování Esmeraldy. V Ritzu podávají sekt v plastových kelímcích. A tým Brazílie nudí na mistrovství světa toporným fotbalem. Každou z těch tří událostí by se lidé cítili těžce podvedeni. Poslední z nich je bohužel pravdivá. Ne za vypadnutí ve čtvrtfinále šampionátu, ale za zradu vlastního stylu si Brazilci zaslouží "cenu" Propadák roku.

"Mnozí od nás čekali brilantní představení a ta se nedostavila. Lituji, že jsme neukázali, co umíme. Omlouvám se, že jsme nezískali titul," kál se hvězdný Ronaldinho.

"Nehráli jsme naším obvyklým způsobem," uznal záložník Kaká.

Brazilci přijeli na turnaj v roli obhájců titulu a zároveň největších favoritů. Provázelo je mohutné očekávání: měli to být oni, kdo hravostí a atraktivní hrou zbaví současný fotbal řetězů.

Místo toho se řetězy sami spoutali. Tým sice nejprve vyhrával, ale bylo vidět, že se víc snaží o pevnou defenzivu než o útočné vlnobití. Romantický mýtus o driblujících Brazilcích se začal postupně rozplývat.

Ronaldo se sice i přes nadváhu stal nejlepším kanonýrem historie šampionátů, když dal i díky třem letošním zásahům 15 gólů, ale noviny výstižně psaly: "Ronaldo byl v útoku osamocenější než Tom Hanks ve filmu Trosečník."

Ani pro Brazilce nebylo prvním přikázáním: Dejte co nejvíc gólů! Nýbrž: Nesmíte inkasovat! Od Itálie, jež tímto pojetím vyhrála, se to čekalo. Čekalo se to víceméně od všech ostatních. Vyjma Brazílie. O to větší bylo zklamání.

Možná kdekdo chtěl od "kanárků" příliš. Bylo tak svůdné vybájit si tým, který v čele s nadpozemským Ronaldinhem uchvacuje fotbalem.

Jenže Ronaldinho byl po náročné sezoně unavený a jako ostatní uvázl ve "svěrací kazajce" obranné taktiky. A tak se dopředu stvořený fotbalový pomník rozpadl na kousky.

Brazilci nebyli magičtí. Byli tragičtí. Frustrovaní fanoušci v zemi poražených zdemolovali ve městě Chapeco sochu Ronaldinha. A Martina Malechová, spolupracovnice MF DNES v Brazílii, líčila: "Pokud jste zahlédli obrázky plačících Brazilců, nenechte se zmást. Nebyly to slzy smutku, ale rozhořčení, zloby a vzteku z velké ostudy. Fotbalisté se tvářili, že jsou nejlepší, a hráli jako v druhé divizi."

Po čtvrtfinálovém konci zůstaly v sektoru brazilských příznivců repliky trofejí pro mistra světa. Pracovníci úklidové čety je házeli do pytlů na odpadky. Sen o zlatu a krásném fotbale skončil na smetišti dějin.

Propadák roku

1. Brazilští fotbalisté. Největší favorité mistrovství světa vypadli už ve čtvrtfinále.
2. Čeští fotbalisté. Brzký konec na světovém šampionátu, po dvou porážkách už ve skupině.
3. Jakub Janda. Skokan na lyžích po triumfu v Turné čtyř můstků selhal na olympiádě.
4. Bode Miller. Lyžař-sjezdař měl na olympiádě vítězit, místo toho padal a holdoval alkoholu.
5. Robert Lang. Kapitán olympijského hokejového týmu, který zklamal nasazením.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze