Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Byl to bláznivý zápas, říká Beránek

28 2003
Istanbul - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Víc než dvě hodiny po deprimujícím vyřazení Besiktasem z Poháru UEFA se na letišti v Istanbulu se novináři sesedli kolem slávistického trenéra Miroslava Beránka. Do odletu speciálu směrem na Prahu zbývalo dost času, aby kouč zápas rozebral podrobněji, než bývá zvykem na tiskových konferencích bezprostředně po utkání. "Na stadionu jsem mluvil o třech příčinách vyřazení, jenže jak si tak třídím myšlenky, ono jich bylo přece jen víc," poznamenal na úvod. Dále čtěte: Utkání minutu po minutě x Tři rychlé góly Slavii vyřadily ze hry x O astmosféře na stadionux Vachoušek jásal, i když tušil, že zbytečně

Připomeňme tři faktory zmíněné koučem na tiskovce:
1) jeho tým měl dát v první půli alespoň jeden gól
2) tři inkasované góly během deseti minut druhého poločasu
3) neuznaný postupový gól v nastavení

"Přidal bych k tomu i soupeřovu lepší efektivitu, protože z první nebezpečné střely dal gól. A potom také fakt, že druhý inkasovaný gól nás až nečekaně tvrdě srazil psychicky," probíral trenér další příčiny vyřazení.

"A pak je tady poslední faktor," zvýšil Beránek hlas. "Italský rozhodčí Messina. Až do chvíle, než jsme dali druhý gól, pískal perfektně, byl vynikající. Ale od stavu čtyři dva už to Besiktasu hlídal a pískal tendenčně. A vyvrcholilo to neuznaným gólem."

Příjemným poznatkem naopak pro Beránka bylo, jak se jeho svěřenci za stavu 4:0 pro Besiktas z naprostého marasmu zvedli.

"Tohle musím označit za velice potěšující moment," pochválil si kouč. "Tým to zkrátka nezabalil a svou sílu přece jen ukázal. A nakonec naši hráči udělali z jasné záležitosti nesmírné drama. A když někdo tohle dokáže ze stavu nula čtyři, je to v každém případě obdivuhodné."

Beránek marně vzpomínal, kdy zažil podobný zápas, fotbalovou bitvu s takovými zvraty.

"Tohle jsem asi opravdu nezažil. Byl to takový zvláštní zápas, ve kterém jsme dostali čtyři góly, všechny strašně laciné a navíc tři skoro vlastní," přemítal Beránek. "To třeba v Bělehradě jsme dostali tři góly po nádherných soupeřových akcích a nemohli jsme říct ani slovo. Kdežto teď v Turecku bylo těch devadesát minut prostě bláznivých."

Přestože před istanbulskou odvetou se slávisté shodovali, že bouřlivé prostředí je zaskočit nemůže, průběh zápasu naznačil, že se nejspíš spletli.

"Můžeme mluvit o posledních zkušenostech z Bělehradu a ze Soluně, ale já jsem přesvědčen, že prostředí, jaké panovalo na Besiktasu, ještě nezažili. Tak sehrané a neumdlévající obecenstvo, to se hned tak nevidí," pokračoval Beránek. "Tohle publikom nebylo dvanáctým, ale třináctým hráčem domácích."

Přestože Slavia dostala čtyři goly, pokud jde o její defenzivní činnost, herní systém by neměl doznat žádných změn. "Podívejte se na první poločas, tam byla naše defenziva znamenitá," poznamenal kouč. "Ta nešťastná desetiminutovka ve druhé půli, to prostě byla slabší chvilka, které navíc soupeř stoprocentně využil."

Všechno, co se v istanbulské pohárové odvetě seběhlo, jsou podle Beránka velice cenné zkušenosti. "Bohužel, právě takové zkušenosti se nedají lehce získat, ale nesmírně draze zaplatit. A právě tohle byl v odvetě s Besiktasem náš případ."

Když se kouč Slavie ohlédne za současným pohárovým ročníkem, je přesvědčen, že z celkového pohledu se jeho mužstvo prezentovalo dobrými výkony. "S výhradou, že nás přece jen trápila koncovka na půdě soupeřů. A nesmíme taky zapomenout, jak je naše mužstvo mladé. Což je vlastně dalším limitujícím faktorem."

Po dnešním rehabilitačním tréninku se slávisté po sobotním dnu volna sejdou k další přípravě v neděli.

"Evropský pohár pro nás skončil, takže od neděle se musíme soustředit na Ligu mistrů. A protože kvalifikaci pro tuhle nejprestižnější kontinentální klubovou soutěž zaručují první dvě místa v lize, prvním naším krůčkem k Lize mistrů bude pondělní zápas s Příbramí," uzavřel Beránek noční istanbulské rozjímaní.Najdete na iDNES.czmobilní verze