Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Konec pohody. V Sofii fotbalisty čekal dav fanoušků i fronta na lístky

OSTRÝ SOUBOJ. Český fotbalista Josef Hušbauer (vpravo) a Andrew Cohen Malty bojují o míč. | foto: Reuters

14 2013
Sofie (Od našeho zpravodaje) - Brankář fotbalové reprezentace Petr Čech vyšel z letiště v Sofii a okamžitě ho zasypal dav fanoušků, kteří chtěli fotky a podpisy. Naproti národnímu stadionu zase stála dlouhá fronta na lístky: úterní zápas Bulharsko - Česko není domácím fanouškům rozhodně lhostejný, aspoň podle prvních náznaků.

Když český tým pět minut před jedenáctou hodinou přistál v Sofii, skončila mu tím krátká "dovolená".

Hráči si uprostřed rozjeté sezony užili příjemný víkend na Maltě, kde se ve třicetistupňovém horku kromě výhry 4:1 a následného lehkého tréninku také slunili u moře, zvládli i výlet lodí kolem ostrova, z něhož do světa přes sociální sítě létaly fotky fotbalistů v plavkách.

"Před zápasem není koupání v moři ideální, ale po něm to hráči měli dovolené. Jako se regeneruje v bazénech, tak na Maltě mohli hráči využít moře,"  řekl reprezentační doktor Petr Krejčí.

Fotbalisté přivítali, že nemuseli mezi zápasy absolvovat cestu do Česka, kde je počasí přece jen méně příjemnější než ostrově ve Středozemním moři.

"Strávili jsme společně čas i mimo fotbal, mohli jsme pokecat i o jiných věcech. Bylo to opravdu příjemné," pochvaloval si obránce Václav Procházka.

Není to úplně tradiční dojezd kvalifikace. Češi věřili, že v tuhle chvíli budou ve hře o postup a rozdají si to s Bulhary o baráž. I proto zůstávali na Maltě, kde jsou lepší podmínky na přípravu než v Bulharsku. Takový byl plán už od počátku bojů o Brazílii.

Jenže se už o nic nehraje. Česká naděje na šampionát se rozplynula (i Bulhaři mají minimální šance na postup), ale původní domluva zůstala platná: první část výpravy, kde byli fanoušci, sponzoři a novináři, vyrazila z Prahy už v pondělí v půl šesté ráno.

Místo přímého směru do hlavního města Bulharska to speciál z Ruzyně vzal přes La Vallettu, kde v devět hodin přistoupil celý tým. Jako první se vřítil na palubu rozesmátý boss Pelta, který se šel z přední části letadla, jež byla národnímu týmu vyhrazena, ihned pozdravit s fanoušky a sponzory za závěs oddělující mužstvo.

Není příliš obvyklé, aby reprezentace zůstávala na jednom místě tak dlouho jako na Maltě. Výjimku tvoří soustředění či velké šampionáty. V ostrovní zemi byli fotbalisté pět nocí.

"V reprezentaci jsem to takhle ještě nezažil, ale v klubu bývá docela běžné, že se někde hraje, zůstanete tam přes noc, a pak letíte přímo do místa dalšího zápasu," poznamenal obránce Michal Kadlec.

"Čas, který byste strávili cestou, můžete věnovat přípravě na zápas. Myslím, že je to takhle dobře. Máme čas na delší a kvalitnější regeneraci."

Co se týče finanční stránky, není úspora za ušetřenou cestu v porovnání se setrváním na Maltě nijak zásadní, když přihlédneme k částkám, které se ve fotbale objevují - tahle varianta vyšla o pár desítek tisíc levněji, než kdyby se mužstvo vracelo do Prahy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze