Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Budějovický trenér Tobiáš: Některé góly byly komické

Pavel Tobiáš, nový kouč fotbalistů Českých Budějovic | foto: ČTK

3 2009
Desátá příčka a zisk šestatřiceti bodů. S takovou vizitkou zakončili prvoligoví fotbalisté SK České Budějovice svou třetí sezonu po návratu do první ligy. V umístění vyrovnali předminulou sezonu, v počtu bodů ji ještě o dva předčili.

Přitom začali špatně. V úvodu soutěže se jim nedařilo, po čtyřech kolech měli jen jeden bod za remízu se střížkovskými Bohemians Praha a skóre 1:11. Nedávali góly, hloupě inkasovali. "Na začátku sezony mi přišli hráči zmatení. Bylo potřeba tomu dát pevný řád," říká trenér Jihočechů Pavel Tobiáš, který přišel k mužstvu po čtvrtém kole.

Kdybyste měl jako učitel tuhle sezonu oznámkovat, jaký stupeň byste hráčům udělil?
Pokud bych měl známkovat jako ve škole, dal bych dvojku, protože ta sezona byla hodně dobrá. Něco se mi tam samozřejmě nelíbilo, ale úplně na jedničku...Já bych dal možná něco mezi jedničkou a dvojkou, protože na jedničku bychom museli všechno vyhrát.

Ale mezi desátým místem a první příčkou je docela velký rozdíl na to, že se bavíme o jedničce a dvojce.
Dělám si samozřejmě legraci. Ti hráči si ale dobrou známku za práci, kterou odvedli, zaslouží. Celou sezonu pracovali všichni, celá lavička. Vždyť kvůli zraněním museli i náhradníci hrát důležité zápasy a určitě je to tedy jedna minus.

Desáté místo vás tedy uspokojuje?
Za daného vývoje je desáté místo úspěch. Pozice byla špatná na začátku sezony. A podívejte se, jaká mužstva sestoupila z ligy. Vždyť Žižkov i Zlín jsou plné kvalitních hráčů. To, že jsme soutěž zachránili, musíme brát jako úspěch.

A co hra? Byla podle vás dobrá?
Ze začátku jara jsme všechno podřizovali výsledkům. Možná jsme nehráli fotbal lahodící oku, ale věděli jsme, že nesmíme ztrácet zápasy, že prohrát doma by byla největší tragédie. My jsme ty zápasy nechtěli prohrávat na úkor krásy. Hráli jsme na dva štítové záložníky a hráli jsme poctivej fotbal zezadu. Nic jsme si nekomplikovali. Bojovali jsme o každý bod. Postupně jsme chtěli přidat i víc fotbalovosti a v závěru sezony jsme to splnili. V posledních kolech jsme své soupeře přehrávali.

Takže můžete říct, že hráče chválíte?
Samozřejmě. Ty musím pochválit. Není tu jedinej hráč, který by neměl svoji roli.

Budete se mnou souhlasit, že mužstvo bylo dobře složené už před vaším příchodem?
V létě udělali funkcionáři kus práce. Přišli kvalitní hráči. Po mém příchodu jsme museli sestavu předělat podle mých představ. V úvodu mi přišlo, že jsou hráči zmatení. V obraně hrál vlevo stoper Žižka, vpravo se hledalo. Nastupoval tam třeba i Skopalík. Chtěli jsme mužstvo stabilizovat, začít od trojúhelníku krajní obránci, Homoláč v záloze a počítám i oba stopery. Proto jsme zařadili třeba Leštinu, kterému jsem nesmírně věřil. Napravo začal hrát Riegel. Tohle nám začalo přinášet body.

Co bylo potřeba k tomu, aby se zlepšila psychika v týmu?
Bylo potřeba hráče přesvědčit nějakou dohodou, spoluprací. Pokud to nejde, je občas potřeba i přitvrdit. Člověk jim musí říct, co si o nich myslí.

Kde jste tu atmosféru začal měnit?
V sebevědomí. Řekl jsem jim, že tak, jak v létě posílily Budějovice, posílilo málo týmů.Vždyť hráči, kteří patří mezi základní stavební kameny mužstva, přišli v létě. Klub vynaložil hodně prostředků, spoustu úsilí. Funkcionáři přivedli materiál.

České Budějovice - Teplice: domácí Tomáš Sedláček

Kdy jste pozoroval první změny na chování hráčů?
Hned v prvním zápase ve Zlíně. Měli jsme úplně jiný přístup. Hráči bojovali o každý míč. Nebyl to žádný extra fotbal, ale každý strčil hlavu proti kopačce.

Kdo je v týmu takový největší hecíř, kterého jste si vzal k sobě, aby vám pomohl nabudit kabinu?
Samozřejmě jsou tam zkušení hráči Kučera, Horejš, Homoláč a to mužstvo připravují i mentálně. Především se tam utvořila dobrá parta. To mužstvo není zkažené. To je podstatné pro to, aby se zlepšovalo.

Komu trvalo déle, než se srovnal?
Rozjížděl se zpočátku pomaleji Benát, který ale zrál jako víno. Horší postupy měli Stráský s Hudsonem, kteří se však stejně propracovali do základní sestavy. Některým hráčům to trvalo dýl, ale jako mužstvo jsme se probudili rychle. Zápasy měly strašně podobné parametry. Nezažil jsem zápas, kdy bych byl těžce zklamaný.

Ani když jste jeli ze Žižkova?
Tam jsem odjížděl s pocitem, že to byl jasně vyhraný zápas. A my ho prohráli. Nebyl to ale odfláknutý zápas.

Hráči si tedy drželi stabilní formu.
Určitě. Neměli jsme žádnou herní krizi a bodovali jsme. Bylo to naprosto všechno v pořádku.

Sice jste zvenku přivezli osm bodů, ale ani jednou jste nevyhráli. To vás nemrzí?
Mrzí mě to. Řada našich remíz byla totiž vítězných. Spoustu zápasů jsme měli vyhrát. Třeba ve Zlíně nebo v Ostravě. V některých zápasech jsme soupeře přehrávali, ale oni nám dávali góly.

V dnešní době je důležitá pozice štítového záložníka. Určitě jste si považoval práci Davida Homoláče. Co se dá říct k jeho výkonům?
David Homoláč je zkušený ligový hráč. Nebojí se hrát. Je to hráč důrazný, tvrdý a fotbalový. Na tenhle post je ideální. Umí výborně hlavičkovat. Je zvláštní, že ještě nikdy na tomhle postu pravidelně nehrál a že jsme ho pro ten post našli my. Je to muž na správném místě.

Davidu Homoláčovi je pětatřicet let. Tomáši Hunalovi je o rok více. Budou mít místo v kádru i pro příští sezonu?
Nehodnotím hráče podle věku. Klub s nimi prodloužil smlouvy a to znamená, že s nimi počítá. Pokud si ti hráči udrží výkonnost i ve věku přes třicet let, nevidím žádný problém. Záleží vždy na hráči, jak se umí připravit, jak regeneruje. Věk hráče se dnes prodlužuje.

Zařadil jste do sestavy Hudsona, ale dost dlouho trvalo, než hrával pravidelně. Proč?
Ferda nám zpočátku nerozuměl. Nerozuměl způsobu hry, který hrajeme. On chtěl hrát. Hrál živelně. Pomohl, když nastoupil, a my si toho vážili. Ale když nastoupil od začátku, působil zmateným dojmem. Nebylo to ono. Musel si na hru zvyknout, naučit se víc komunikovat. To všechno udělal. Dneska rozumí všemu a hlavně pochopil způsob hry, který hrajeme. Zjistil, kde má svou roli a co po něm chceme. Postupně se svojí pílí vypracoval, protože on hodně chce.

Brankář Kučera v lize nechyběl ani minutu a má vaši velkou důvěru. Kolik gólů, které dostal, byste mu vytknul?
Vidíte. To je to zajímavý, že když jsem se probíral sezonou, každý gólman si vybere nějaký fatální věci. Takový pocit jsem u Kučery neměl. Udržel si vysokou výkonnost a nedostával laciný góly. Dostal tři vlastní góly od Riegla a s těmi nemohl nic dělat. Udržel si vysokou výkonnost a standard a řadí se mezi nejlepší brankáře v lize.

A kdyby vám někdo loni v říjnu řekl, že Benát bude hrát za reprezentaci proti Maltě, co byste si pomyslel?
Že to je normální, protože Benát byl obrovský talent. Pak se nějakým způsobem neprosadil v Teplicích a byla otázka času, kdy dostane větší prostor a důvěru. Má velký potenciál, ale musí na sobě ještě dál pracovat. Myslím, že to pochopil. Nastřílel sedm branek. Na to, že to není zakončující hráč, ale tvůrce hry, je to hodně dobré.

Přece jenom. V Olomouci šel v závěru sám na brankáře, s Brnem spálil šance. Není koncovka jeho slabina?
Mohl dát víc gólů, ale to mohli dát všichni.

Záloha byla celkově dost silná. Dokázala doma připravovat šance. Co bylo třeba udělat, aby se jí tak dařilo?
Zpočátku byla naším nejsilnějším článkem obrana. Nedostávali jsme laciné góly. Zařazením Hudsona na kraj a Benáta doprostřed se záloha zviditelnila, protože hrála hodně kombinačně a dobře. Víc se to líbilo lidem, ale byli jsme zranitelnější zpátky.

Máte jednoho z nejlepších střelců v lize. Sedláček dal devět branek a to se nečekalo. Jak se s ním pracuje?
To je perfektní hráč na práci. U něj máte záruku toho, že ať se daří nebo nedaří, on pořád dře. On si ty góly zaslouží. Nikdy nevypustil zápas. Všechno tvrdě odpracoval. Chodil do soubojů, dohrával hráče. Vždyť si vemte ty branky, co dal. Řadu z nich si vypracoval sám, kdy někde dohrál situaci nebo šel do souboje s brankářem, kterému vypadl míč. Je to hráč, kterého si nesmírně vážím. Je pro tým, zodpovědný a žádná primadona.

Hílek toho v sezoně odehrál dost, ale v létě odchází. Proč?
Hílkovi skončila smlouva. Rozhodli jsme se mu smlouvu neprodloužit. Jarda tu odvedl dobrou práci hlavně v defenzivní činnosti. Nicméně směrem dopředu to bylo horší. Nedal ani jeden gól za ty dva roky. Chtěli jsme trochu zprogresivnit hru ve středové řadě a Jardovi dát zase prostor, aby se oživil v nějakém jiném klubu.

Pavel Tobiáš, nový kouč Českých Budějovic

Vedení prohlašuje, že chce zapojovat mladé hráče. Ti dostávali prostor většinou na deset, patnáct minut v zápase. Na víc neměli?
Nejvíc prostoru dostali Nitrianský ve dvou ligových zápasech a Timm v jednom. Je to logické, protože to jsou dva devatenáctiletí reprezentanti. Oba se s tím nějak popasovali. Timm o něco lépe, ale oba zkušenosti vstřebávali. Není to jednoduché, když se hraje o záchranu a potřebujete body. Je to otázka času. Tihle hráči budou postupně ligu hrát. Ne všichni najednou, ale budou ji hrát.

Jasanský byl z těhle mladíků povětšinou první střídající hráč. Splnil, co jste od něj čekal?
Splnil. Je to hráč, který má potenciál se zlepšovat. Musí být lepší hlavně běžecky, ale po fotbalové stránce patří k tomu lepšímu, co tu máme. Vždycky vlezl na hřiště a zapojil se.

Kdo z mladých hráčů se vůbec jeví nejlépe?
Každý z těch kluků něco odvedl. Některý tak a jiný tak. Přístupem se nejlíp jevili Klavík s Timmem. Nitrianský je v devatenáctce, ale musí dál pracovat. To, co má v sobě, nedokázal zatím ještě ukázat.

Kádr je celkem stabilizovaný. Hráče máte pod smlouvou. Bude se tým nějak měnit kromě Hílka?
Odchází Hílek a Laurinc. Těm jsme smlouvy neprodloužili a dál s nimi nepočítáme. Na jejich úkor se vrátí Dolejš z Čáslavi a otazník je Ondrášek. Chceme, aby hrál dál nějakou vyšší soutěž než ČFL a byl třeba za rok nebo za půl připraven pro nás. Uvidíme, co bude dál. Dolejš by měl zvýšit konkurenci a zapojí se do přípravy. Ještě bychom rádi zapojili jednoho nebo dva hráče z béčka.To uvidíme.

Nějaká zvučnější posila přijde?
Co se týče posílení, je to na možnostech klubu. Pokud by někdo měl přijít, musí být lepší než hráč, který na tom postu teď hraje, a nebo musí výrazně zvýšit konkurenci. Máme své tipy, ale zatím nechci jmenovat. Je možné posílit do každé řady.

Co byste si nejvíc přál zlepšit do další sezony.
Udržet to útočné pojetí a nedostávat laciné góly. Některé góly, co jsme na jaře dostali, byly až komické a nechci takovéhle góly dostávat. Když dáme gól, musíme hrát o body, a ne se třást o výsledek. Takže největší práce nás čeká v tom, abychom obě tyhle věci dokázali sladit dohromady.

Kolik bodů budou mít České Budějovice v příštím ročníku ligy?
Musíme udělat tolik bodů, aby to stačilo k dobrému umístění a k tomu, abychom neohrožovali první ligu v Českých Budějovicích. Mementem by pro nás měla být jedna věc. Nechci říkat, jestli uhrajeme třicet šest bodů, nebo víc, ale měli bychom si zapamatovat, že sestoupil Žižkov a Zlín, a to jsou dva týmy s obrovskou hráčskou kvalitou. Z ligy nesestoupily nejslabší týmy, ale ty, které tomu daly nejmíň. Pro nás to znamená fakt, žemusíme neustále pracovat a nic nepodcenit. Pak se z toho vykrystalizují body.

Autoři:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,95

Šimon Falta

Olomouc

Góly

8

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Davis Ikaunieks

Jihlava

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 11 11 0 0 24:3 33
2. SK Slavia Praha 11 6 4 1 16:4 22
3. SK Sigma Olomouc 11 6 4 1 18:8 22
4. FC Slovan Liberec 11 6 2 3 16:11 20
5. AC Sparta Praha 11 5 3 3 12:7 18
6. FK Jablonec 11 4 5 2 17:11 17
7. Bohemians Praha 1905 11 4 4 3 11:10 16
8. FK Teplice 11 4 4 3 15:15 16
9. Fastav Zlín 11 4 2 5 12:16 14
10. Dukla Praha 11 3 3 5 11:19 12
11. FK Mladá Boleslav 11 3 2 6 14:19 11
12. 1. FC Slovácko 11 1 6 4 9:10 9
13. MFK Karviná 11 2 2 7 9:16 8
14. FC Baník Ostrava 11 1 5 5 15:23 8
15. Zbrojovka Brno 11 2 1 8 8:21 7
16. FC Vysočina Jihlava 11 2 1 8 10:24 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze