Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bude vůbec valná hromada chtít změny? - ptají se internacionálové

Který z této dvojice se v sobotu stane prvním mužem českého fotbalu - Ivan Hašek (vlevo), nebo Luděk Vinš? | foto: iDNES.cz

24 2009
Deset ze současných dvanácti členů výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu se bude na sobotní valné hromadě opět ucházet o nejvyšší svazové funkce. "Je to ostuda našeho fotbalu a hanba těch samotných kandidátů," říká internacionál Ladislav Vízek.

Výkonný výbor má třináct členů, poslední půlrok však tato fotbalová exekutiva byla jen dvanáctičlenná. První místopředseda svazu Vlastimil Košťál totiž ke 31. prosinci 2008 rezignoval.

Zbylo dvanáct znesvářených mužů, jednu bojůvku vedl druhý místopředseda Jiří Kubíček, druhou třetí místopředseda Jaroslav Vacek. O tom jak si tyto dvě skupiny házely klacky pod nohy, by se dal napsat román.

A nyní deset z tohoto tuctu vrcholných fotbalových funkcionářů kandiduje do výkonného výboru opět. Přičemž dvěma z řadových členů tohoto orgánu se dokonce zachtělo místopředsednického postu.

Jiří Kubíček a Jaroslav Vacek jdou do volebního boje a opět se ucházejí o funkci místopředsedů.

Povýšit na místopředsednickou funkci chtějí řadoví členové výkonného výboru Václav Chvála a Dalibor Kučera.

Opět na členy výkonného výboru kandidují Radek Bělák, Vladimír Blažej, Milan Haškovec, Jaroslav Starka, Rostislav Votík a Miroslav Vrzáček.

Z elitní činovnické skupiny současného vedení dál nekandidují pouze svazový předseda Pavel Mokrý a člen výkonného výboru František Hrdlička.

Jiří Kubíček"Na kandidaturu má právo každý, zakázat jim to nikdo nemůže. Ale jestli má český fotbal směřovat nahoru a získat všeobecně lepší renomé, tak jsou tyhle kandidatury přinejmenším pochybné," namítá další bývalý reprezentant Radek Drulák. "Ale musím dodat, že z těchto lidí úplně všichni špatní nejsou."

Internacionál Vladimír Táborský se kandidatuře starých fotbalových struktur diví.

"Nerozumím tomu, že po vší té tvrdé kritice v médiích mají tihle lidé znovu chuť a hlavně odvahu ucházet se o funkce znovu. A je mi v tomhle směru líto Ivana Haška, který jako očekávaný svazový předseda bude mít po volbách moc těžkou roli při výběru svých lidí. Očistu českého fotbalu si se staronovými tvářemi představit nedovedu," říká Táborský.

Naopak Vízek kandidatuře většiny zmíněných činovníků rozumí dobře.

"Samozřejmě, že nechtějí přijít o finanční profit a nejrůznější výhody, které vrcholné fotbalové funkce přinášejí. A ještě něco - vždyť kandidaturu musí podpořit kluby, okrasy a kraje. A tak se při pohledu na seznam těchhle kandidátů musím ptát, jestli fotbalové hnutí vůbec nějaké změny chce," přemítá Vízek.

Drulák přitakává: "Když si valná hromada profláknuté funkcionáře zvolí, tak ať pak nikdo z hnutí nebrečí, když současný stav bude přetrvávat."

"Když před čtyřmi lety kandidát na předsedu Ivan Hašek vyhlásil, že se hlavně bude snažit vymýtit z našeho fotbalu korupci, tak jak u většiny delegátů valné hromady dopadl. Zvolen nakonec nebyl a já si to vykládám tak, že hnutí prostě bylo se zavedenými pořádky, tedy vlastně nepořádky, spokojeno," přidává Vízek. "A mám obavy, aby to na sobotní valné hromadě nedopadlo podobně."

Jaroslav VacekBývalý reprezentant Milan Luhový se na problém dívá s nadhledem.

"Podívejte, když to trochu nadsadím, tak Ivan Hašek před časem pracoval jako generální sekretář fotbalového svazu. Takže by někdo mohl říct, že má máslo na hlavě taky," míní Luhový.

"Já si prostě myslím, že ať už bude zvolen kdokoli, výkonný výbor by měl udělat tlustou čáru za minulostí, ukončit hádky a najít společnou řeč. Jen tak se něco pohne k lepšímu. Jinak si nedovedu představit, že by kandidoval z nefotbalové sféry. Ve svazovém vedení musí být lidi, kteří jsou v obraze. A pochopitelně nesmějí myslet jen na vlastní profit," dodává Luhový.

Opravdu těžko odhadnout, jak delegáti sobotní valné hromady zareagují na následující slova Ivana Haška.

"Pokud budu zvolen předsedou fotbalového svazu, rád bych náš fotbal nastavil tak, aby veřejnost vnímala, že je tu pro všechny lidi a ne pro určitou zájmovou skupinu, která si z něj dělá kšeft," řekl Hašek 5. června, když oficiálně oznámil svou kandidaturu.

A právě o tom, zda bude či nebude český fotbal dál kšeftem vyvolených jedinců, rozhodne v sobotu 202 delegátů volební valné hromady.Najdete na iDNES.czmobilní verze