Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bude Sparta na Ligu mistrů stačit?

15 2003
Skopje, Praha - Účast v Lize mistrů je pro Spartu, nejmocnější a nejbohatší domácí klub, téměř povinností. Nepostoupit tam podruhé v řadě by mohlo znamenat třeba i krutá úsporná opatření, o něž se nyní snaží majitelé Liberce. Probít se do elitní soutěže je věc jedna a uspět druhá.

Zásluhou fantastického podzimu 2001 si tam tehdejší tým pod vedením trenéra Hřebíka vyšperkoval úctyhodnou vizitku. Postupem do druhé fáze uspělo i Haškovo mužstvo dvě sezony předtím. Jenže rok mezi tím získala Sparta v základní skupině pouze tři body.

A nyní? Má vůbec šanci současný kádr kouče Kotrby, klopýtající v úvodu domácí soutěže a perně zvítězivší ve Skopji? "Hlavně, že tam budou. Jsou otrkaní, ostudu neudělají," domnívá se internacionál Ladislav Vízek.

Přijde zázračný zápas?

Z památného řádění před dvěma lety zůstali v základní sestavě pouze dva muži, obránce Hübschman a útočný záložník Sionko, další čtyři patří do užšího kádru náhradníků. Jinak se tým obměnil. Přitom by bylo odvážné tvrdit, že se zkvalitnil obsazením, či snad dokonce zlepšil projevem. A těžko už bude skutečně posílen.

Jenže i před dvěma lety začal Hřebík senzační porážkou v Blšanech a chytil se až nečekanou remízou na Bayernu. "Jeden takový zápas může úplně otočit formu," myslí si Vízek.

Bude stačit česká zkušenost?

Sparta zůstává v klidu. "Potřebujeme mužstvo stmelit," žádá trenér Kotrba o čas. "Ale přivedli jsme zkušenost v podobě Němce, Johany a Gluščeviče," vzývá naději.

Sparta a 13 ročníků Ligy mistrů

0. ročník 1991/1992 - 2. místo ve čtvrtfinálové skupině
1. ročník 1992/1993 - o Ligu mistrů vůbec nehrála
2. ročník 1993/1994 - vypadla v 1. kole s Anderlechtem
3. ročník 1994/1995 - vypadla v předkole s Göteborgem
4. ročník 1995/1996 - o Ligu mistrů vůbec nehrála
5. ročník 1996/1997 - o Ligu mistrů vůbec nehrála
6. ročník 1997/1998 - nepostoupila ze základní skupiny
7. ročník 1998/1999 - vypadla ve 2. předkole s Kyjevem
8. ročník 1999/2000 - nepostoupila z osmifinálové skupiny
9. ročník 2000/2001 - nepostoupila ze základní skupiny
10. ročník 2001/2002 - nepostoupila z osmifinálové skupiny
11. ročník 2002/2003 - vypadla ve 3. předkole s Genkem
12. ročník 2003/2004 - ?

Oporou v klíčových momentech je na hřišti Poborský - muž rozhodující zápasy. Chytá Blažek, zpevnil se střed obrany. Dopředu však Sparta hraje účinně jen po stranách. "Vypadá silná, agresivní, zkrátka fyzicky dobře. V organizaci hry musí ještě dohánět, ale její výkonnost půjde nahoru," míní Werner Lička, trenér reprezentace do 21 let.

Ale zatím chybí dokonale pracující soukolí týmu, jímž se podařilo čelit i Realu Madrid nebo jehož zásluhou Liberec procházel triumfálně Pohárem UEFA před dvěma lety.

Herní nadstavba individualit na českou ligu a Vardar Skopje možná stačí... Zato vidět sebevědomého českého mistra přibitého ve vlastní šestnáctce makedonským mužstvem nebylo zrovna povznášející.

Na druhou stranu uznejme vzpínající se kvalitu týmů z bývalých jugoslávských republik. Před čtyřmi lety hrál Ligu mistrů slovinský Maribor a chorvatské Dinamo Záhřeb, bosenské FK Sarajevo vyřadilo loni Olomouc v předkole Poháru UEFA.

I přes všechny pochybnosti je Sparta po dvou letech téměř jistě znovu v Lize mistrů - na rozdíl od Slavie, která dostala k. o. ve Vigu. "Máme to velice dobře rozehrané," brzdí však optimismus Karel Poborský.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze