Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bude kouč jedenadvacítky Dovalil asistovat u zápasu s Maltou? Zatím neví

Jakub Dovalil | foto: Bořivoj ČernýMF DNES

21 2009
Kdo povede český fotbalový tým v červnovém přátelském zápase s Maltou, o tom by měl svazový výkonný výbor rozhodnout příští úterý. Jednou z variant je, že zatím nejmenovanému kouči by mohl asistovat trenér mládežnických reprezentací Jakub Dovalil.

Pětatřicetiletý trenér Dovalil v současné době vede českou jedenadvacítku a dvacítku. Těm starším fotbalistům začíná v červnu kvalifikace pro mistrovství Evropy, dvacetileté zase čeká koncem září a v říjnu start na světovém šampionátu v Egyptě.

"Teď bych se radši naplno věnoval těm mladým. I když každá taková něčí úvaha, že bych mohl nakouknout někam o stupeň výš, člověka samozřejmě potěší," říká Dovalil.

Kde tedy budete v den přípravného zápasu Česko - Malta, který se hraje v pátek 5. června v Jablonci?
To teď úplně přesně nevím. Od prvního června máme v Nymburce soustředění s jedenadvacítkou, protože devátého hrajeme kvalifikaci v San Marinu.

Ale uvažuje se mimo jiné i tom, že v Jablonci by hrál pod hlavičkou Česka jen ligový výběr doplněný několika hráči z vaší jedenadvacítky.
Právě to mi moc nesedí kvůli tomu našemu soustředění. Mladý fotbalista si zahraje o stupeň výš a pak se vrací zpátky, jakoby dolů. Tohle mu pak snižuje motivaci a chuť něco pořádného v mládežnické kategorii dokázat. Něco jiného je, když si trenér seniorského týmu takového mladého hráče vytáhne a už si ho tam nechá. Což by měly být případy Necida se Suchým.

Takže byste byl proti, kdyby měli někteří mladíci ze současné jedenadvacítky proti Maltě nastoupit?
Takhle kategoricky to nevidím. Jistě bych se s kolegou od áčka domluvil, protože jeho mužstvo prostě má přednost, což respektuju. Jen jsem se snažil vysvětlit, proč to považuju za nevhodné, navíc v termínu našeho soustředění. Nepovažuju za dobré, abych byl třeba tři dny u jednoho mužstva a čtyři u druhého.

Navrhl jste nějaké alternativní řešení?
S jedním členem svazového vedení, jehož není zapotřebí jmenovat, jsem probíral variantu, že by proti Maltě mohla nastoupit kompletní jedenadvacítka.

A jak to dopadlo?
Zatím mě nikdo o ničem neinformoval. Asi taky bude záležet na tom, komu příští týden výkonný výbor národní mužstvo na tenhle zápas svěří. A pak je tu taky Malta, která má tenhle zápas v termínovce jako mezistátní utkání A mužstev. Takže pokud bude Malta trvat na áčku, asi s tím nic nenadělá ani český trenér Dušan Fitzel, maltskou reprezentaci vede.

Jste pozvaný na úterní jednání výkonného výboru fotbalového svazu?
Zatím ne. Ale v pondělí jdu na ligové shromáždění. Chci zástupce klubů s předstihem požádat, aby mi uvolnili hráče pro podzimní mistrovství světa dvacítek. Šampionát zasahuje do dvou ligových kol a já jsem přesvědčený, že bez jednoho, maximálně dvou dvacetiletých fotbalistů každé mužstvo ty dva zápasy zvládne.  

Pokud by v úterý svazové vedení přece jen rozhodlo, že budete trenérovi při zápase s Maltou asistovat, byl by to váš první krůček k seniorskému áčku.
Takhle vůbec neuvažuju. Nikdy jsem fotbal na vrcholu nehrál a Vzhledem k tomu, že mi je teprve pětatřicet, myslím, že jako trenér jsem to zatím dotáhl dost daleko. Teď před sebou mám hodně práce s jedenedvacítkou a dvacítkou, takže nepřemýšlím ani o tom asistentovi.

Ale časem vás to jistě napadne. V leckteré i fotbalové zemi trenér jedenadvacítky později přešel k reprezentačnímu áčku. Naříklad u nás to byl naposledy Brückner.
To je sice pravda, jenže Brückner šel k áčku ve dvaašedesáti. Sám u sebe vidím horizont takových úvah tak na deset let.

Co soudíte o problémech současného národního mužstva? Jistě dění kolem něj sledujete.
Podle mě je zapotřebí si uvědomit, že přišel generační problém. V reprezentaci skončili Nedvěd, Šmicer, Poborský, Galásek a Koller, což se projevit museli. Byli jsme skoro deset let zvyklí na úspěchy a teď prostě přišly horší časy. Čeká nás jakési překlenovací období, v němž se do mužstva budou muset zabudovat Necid, Suchý, Šimůnek, Holek a další.Najdete na iDNES.czmobilní verze