Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bude Hašek šéfem českého fotbalu? Kouč žádá strpení

Ivan Hašek - Fotbalový kouč Ivan Hašek odmítl po Euru 2008 převzít českou reprezentaci. | foto: Profimedia.cz

2 2009
Spousta lidí mu pečlivě umetá cestičku a netrpělivě vyhlíží, kdy a zda vůbec se na ní objeví. Ivanu Haškovi stačí kývnout a nikdo a nic zřejmě nezabrání jeho červnovému usednutí na trůn šéfa českého fotbalu. Hašek však nechává fotbal v napětí.

Předseda jabloneckého fotbalu Ladislav Čičmanec sice v sobotu prohlásil, že pokud současný kouč dubajského klubu Al Ahlí ucítí podporu regionů, kandidaturu přijme, ale Hašek se tak přímo nevyslovil. V neděli z Dubaje vzkázal: "Rozhodnu se v blízké budoucnosti."

Existuje tedy časový horizont, dokdy řeknete ano nebo ne?
Můj časový horizont je nyní jediný: a to 7. únor, kdy hrajeme s Al Ahlí důležitý zápas.

Slova pana Čičmance si lze vyložit i tak, že jste víceméně rozhodnutý.
Zatím se nic nezměnilo na mém stanovisku z listopadu, kdy za mnou pan Čičmanec v Dubaji byl. Podpory si velmi vážím, ale než se vyslovím, chci se soustředit na práci v Al Ahlí. Prosím, aby to bylo respektováno, nechci se teď dostávat v souvislosti s kandidaturou pod tlak.

Daří se vám to?
Úplně ne. Plyne to už z toho, že voláte a že se mě na téma volby předsedy ptáte.

Odpusťte, ale...
Ne, ne, chápu, že to každého zajímá. Já ale v tuto dobu nemohu být konkrétnější.

Vážně vám jde myslet pouze na nejbližší zápas a nedumat nad tím, co bude v červnu?
Snažím se o to. Chci, aby mi myšlenky na dění v Česku nabourávaly koncentraci co nejmíň. Jinak bych popřel sám sebe, protože to, co dělám právě teď, chci dělat pořádně.

Nečekáte ještě i na nějaký signál z Česka? Třeba na veřejně deklarovanou podporu?
Situace se může ještě změnit, ale v současnosti vnímám poměrně silnou podporu. Těší mě, a pokud bych do toho šel, mohu slíbit, že budu pracovat, jak budu nejlíp umět.

Stačilo by to? Pro některé lidi jako byste byl mesiáš, po jehož příchodu bude nad českým fotbalem už napořád svítit slunce.
Tak nepřemýšlím. Slunce přece nikdy nesvítí pořád a já doufám, že to všichni pochopí. V žádné funkci, trenérské ani manažerské, nemůžete být pořád úspěšní. Ale opakuji, teď je důležitý úspěch s Al Ahlí.

Zprávy o vaší případné kandidatuře už jistě prosákly i do Dubaje.
Samozřejmě, což není ideální. S klubovými šéfy jsme se o tom už bavili a na konečné slovo jsme si ještě dali čas.

Pohled MF DNES

Spasí český fotbal Ivan Obama?


Vzhledem k významu obou funkcí jde samozřejmě o přehnané přirovnání. Zcela nelogické přesto není. Ivan Hašek je v pozitivním i negativním slova smyslu Barackem Obamou českého fotbalu. Mužem, do něhož jsou veřejností vkládány obří naděje. Zvlášť poté, co končící vládce v očích drtivé většiny selhal.


Tak masivní podpora musí Haška hřát. Zatímco předchůdci se na stupnici popularity pohybovali od lhostejnosti k nenávisti, jeho by fanoušci od počátku velebili.


V tom se však skrývá i úskalí fotbalového Obamy. Stejně jako americký "kolega" nemá ani Hašek zázračnou moc, jak rázem proměnit neutěšené poměry v ráj. Naopak, hospodářská krize a třeba i slabší perspektiva reprezentace nezaručuje Haškovi vládu v bezstarostném období. To by si měli uvědomit i jeho nejzarytější příznivci, aby předešli pozdějšímu zklamání, za něž by Hašek nemohl.


Dost paralel, rozdílů mezi Haškem a Obamou je spousta. Jedním z nich je zatím i to, že Obama obrovskou výzvu přijal...


fis

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze