Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bude Brückner slavnější než Ježek?

8 2006
Prahja - Po olomouckých ulicích jezdí červená dodávka. Je na ní karikatura šedovlasého vrásčitého muže a vedle ní nápisy: Karel IV. Karel Gott Karel Brückner... Král králů. Lépe snad ani nejde vystihnout pozici, kterou trenér české fotbalové reprezentace má. A zdaleka to neplatí pouze pro jeho domovskou Olomouc.

Dokonce i hráči před zápasem často s pevnou vírou říkají: "Co bude na soupeře platit? To necháme na trenérovi, on něco vymyslí."
 
Brückner reaguje skromně. "Je to má práce," pokrčí rameny.

Že by byl důležitější než hráči, to odmítne. A přece v jeho očích zahlédnete, jak mu to lichotí.
 
Spousta Brücknerových známých na dotaz na jeho hlavní vlastnost odpoví, jako by se domluvili: Ješitnost. Jenže vzápětí takřka každý zdůrazní: Karel má být na co pyšný.
 
Jedno má trenér společné se svým oblíbeným skladatelem Wolfgangem Amadeem Mozartem. Oba dostali do kolébky dar. Mozart na komponování hudby, Brückner na trénování.

"Dar je přesné slovo," souhlasí olomoucký trenér Petr Uličný, který má k Brücknerovi ze všech koučů nejblíž. "Je to obrovský stratég, a to se nedá naučit, s tím se musíte narodit."
 
Své výlučnosti si je Brückner vědom. Dokáže sice naslouchat názorům jiných, ale rozhoduje se podle svého. Odmítá klišé, že fotbalu rozumějí všichni. "To jen když prohrajete, tak každý vrátný ví, co by udělal lépe."
 
Tuhle větu Brückner vyslovil před léty a hned se uraženě ozvala asociace vrátných. Trenér se omluvil, že nechtěl znevažovat žádné povolání, nicméně do fotbalu si mluvit dál nenechá.
 
Když mu Uličný dělal asistenta v Olomouci, diskutovali jednou, koho postavit na hrot. Stabilní útočník Příložný měl slabší období, a tak Uličný navrhoval, aby Brückner postavil neznámého Kocfeldu.

"Zkus toho Kocfeldu. Nehrává, takže je nadržený," hustil Uličný do Brücknera.
 
Zdálo se, že úspěšně. "Tak já ti tam toho Kocfeldu dám, Johne," oslovil Brückner asistenta přezdívkou.
 
Ráno před zápasem spěchal Uličný za Kocfeldou: "Dneska hraješ, hňupe! Dostal jsem tě do sestavy!"
 
Odpoledne Brückner oznámil: "Do útoku půjde Příložný."

Když mu Uličný vyčítal, že z něj udělal blázna, jeho nadřízený bohorovně opáčil: "Johne, promiň. Já se probudil ve čtyři ráno, rozmyslel jsem si to a říkal si: Už ho nebudu budit..."

Druhý nejlepší kouč na světě

Taktika a koučink jsou nejsilnější stránkou reprezentačního trenéra. A standardní situace, těmi je vyhlášený. Občas vtipkuje, že si je měl nechat patentovat.
 
Pohádkově vypadá už známá historka, jak se před přímým kopem dva Brücknerovi hráči rozeběhli a srazili se. Zatímco se soupeři smáli, přiběhl k míči třetí fotbalista a dal gól. Historku cituje i renomovaná stanice BBC v oficiálním průvodci šampionátem.

Brücknerovy velké chvíle

Česko-Nizozemsko 3:1, kvalifikace na Euro 2004

Brücknerův "majstrštych". Dopředu počítal s nervozitou u soupeře. Poradil hráčům, aby vyprovokovali nerváka Davidse, jenž byl už v 15. minutě vyloučen. A Kollera přilepil na konstruktivního stopera Franka de Boera, takže akce musel rozvíjet pro rozehrávku nevhodný Stam. I díky tomu Česko vyhrálo a zajistilo si postup.

Česko-Lotyšsko 2:1, Euro 2004

Česko dlouho prohrávalo, a tak Brückner nahradil obránce Grygeru ofenzivním Heinzem, za defenzivního záložníka Galáska poslal Šmicra, z Poborského a Jankulovského udělal na krajích téměř klasická křídla a navíc zavelel: "Přenášejte hru na pravou stranu!" Zprava se v 73. minutě zrodilo vyrovnání, a když dal Heinz o 12 minut později vítězný gól, kouč stáhl tým do vzorné defenzivy, kterou posílil obráncem Jiránkem, jenž přišel za Baroše.

Moldavsko-Česko 0:2, kvalifikace na Euro 2004

Terén byl plný bahna a louží a tak Brückner těsně před výkopem všechno přeházel. "Přišel do kabiny a hru, na kterou nás celou dobu chystal, kompletně změnil," prozradil útočník Koller. Místo kombinací vsadil Bruckner na minimální riziko vzadu a na nakopávání míčů na Kollera.

Brückner dokáže standardky nacvičovat do omrzení. A to i v reprezentaci. "Já už nevím, co mám dělat!" rozkřikl se jednou bezradně záložník Tomáš Rosický na tréninku, když kouč kvůli němu neustále zastavoval simulaci jedné ze situací. V Rosického hlase zněl vzdor, ale fotbalista se rychle uklidnil a dál poslušně plnil Brücknerovy rozkazy.
 
"Jak často jste nacvičovali standardky?" tázal se jednou začínající kouč Brücknera na semináři. Mezi posluchači seděl i bývalý Brůcknerův svěřenec Pavel Hapal, a tak na něj přednášející kývl. "Pořád," odtušil Hapal bez rozmýšlení.
 
Když Brückner mluví, adepti pro trenérskou lavičku ani nedutají. Jako by naslouchali kázání nejvyššího guru. Šedovlasý kouč s obrovskou autoritou jim sděluje své trenérské motto: "Důležité je vědět, co naučit, jak naučit a hlavně - naučit!" Pak Brückner tišeji řekne: Jinak je všechno jen kecání..."

Když ještě nebyly známy pojmy jako presink a zónová obrana, Brückner je ve hře běžně používal. Podle odborníků tím o deset patnáct let předběhl dobu. Jen jsme tomu místo odborných termínů říkali hoňte tygra," vzpomíná šéf olomouckého klubu Jiří Kubíček.
 
Trenérská genialita přináší zřejmě ještě jeden rys Brücknerovy povahy: málokdy je ochoten uznat chybu, alespoň navenek. Spousta expertů má jasno v tom, že v prodloužení semifinále předloňského Eura, v němž národní tým prohrál s Řeckem, měl poslat do hry čerstvého Marka Heinze.

Brückner o tom dodnes polemizuje. Faktem je, že nebýt jeho, zřejmě by teď český fotbal nestál tak vysoko. Kouč vytvořil velmi respektovaný tým. Fotbaloví historici a statistici ho v jednom období vyhodnotili jako druhého nejlepšího trenéra na světě.

"Je mnohem lepší než ti borci, co berou desetkrát víc než on," tvrdí zapáleně Uličný. A Brücknerovi říká: "Charlie, jsi nejlepší kouč na světě."
 
Brückner na to: "Vidíš a dali mě až na druhé místo."

Nikam nejdu, soudruzi

"Zavolejte Brücknera!"
 
Stranická buňka, jež za minulé éry de facto vládla fotbalové Olomouci, rozzlobeně řešila špatné výsledky klubu z poslední doby. Na konci vydala příkaz, aby vše vysvětlil kouč. A poslala pro něj na hřiště, kde právě trénoval.
 
Jenže kampak s rozkazy na Brücknera? Když diváci spílají hráči, aby byl vystřídán, vsaďte všechny peníze, že ho Brückner nechá na trávníku. A když ho soudruzi pozvali na kobereček, vzkázal: "Nikam nejdu." Druhý den se tvářil, že o ničem nevěděl.

Brücknerovy omyly

Česko-Řecko 0:1 v prodloužení, semifinále Eura 2004

V osudovém prodloužení neposlal do hry čerstvého Heinze. "Karel mě naštval, bál se střídat," prohlásil jeho trenérský kolega Vlastimil Petržela. Poslat do hry Heinze? Brückner k tomu říká: "Přemýšlel jsem o tom asi patnáctsetšedesátkrát. O tom, co dělat, kdyby... Ale na kdyby se nehraje. A já vím, že tým chytl na konci druhý dech, nechtěl jsem do něj zasahovat. Až v prodloužení dobrý výkon odezníval..." Právě v závěru první části prodloužení mužstvo inkasovalo...

Česko-Francie 1:2, Euro 2000

U týmu byl ještě jako hlavní kouč Jozef Chovanec, ale podle svých slov dal tehdy na radu asistenta Brücknera. Ten poslal za stavu 1:1 ve snaze posílit útok do hry druhého dlouhého útočníka, ke Kollerovi přišel Lokvenc. Tato taktika se nevyplatila, hra týmu vypadala místy nemotorně.

Nizozemsko-Česko 2:0, kvalifikace na mistrovství světa 2006

Brücknerovu taktiku narušil soupeř dotěrným, podle kouče nefér bráněním. "Tohle své hráče neučím," téměř zuřil Brückner po porážce. Faktem ale je, že na nizozemský styl nedokázal český tým reagovat.

Některé problémy šestašedesátiletý muž řeší nerad. Miluje vymýšlet taktiku a přechytračit soupeře. Ale co je nad rámec tohoto "rajónu", dělá buď s nelibostí, nebo vůbec. Velmi citlivá pro něj musela být kauza kolem složitého návratu Pavla Nedvěda do reprezentace. Podle blízkého okolí hodně těžce nesl Nedvědovo kontroverzní vystoupení v televizi. "Ranilo mě to," přiznal dokonce novinářům, které jinak do svých emocí nepouští.
 
Byl to Brückner, kdo po baráži o světový šampionát 2002 odepsaného Nedvěda doslova "reinkarnoval". Tenkrát trenérský mág nahradil u reprezentace Jozefa Chovance a na Nedvěda vsadil jako na vůdce týmu.

"To, co mi trenér Brückner řekl, bylo tak krásné, že si to budu pamatovat do konce života," prohlásil dojatě Nedvěd po zápase na Euru, v němž zazářil.
 
A tak Brückner mohl brát svým způsobem jako zradu, když Nedvěd složitě a nejasně zvažoval svůj vztah k reprezentaci. "Přesto byla Brücknerova povinnost udělat všechno pro Nedvědův návrat a on udělal špičkovou práci," tvrdí někdejší uznávaný kouč Jozef Vengloš.

Žerty, bonmoty, charizma

Před měsícem hrál v Olomouci herecký rým Amfora proti místním osobnostem. Ty z lavičky koučoval Brückner. O deset let mladší Uličný byl na hřišti, málem na něm nechal duši a strhaný šel do kabin. "Johne, to bylo sterilní," zastavil ho Brückner s naoko vážnou tváří. "Nevracíš se mi a nehraješ presink."

Uličný historku líčí a směje se na celé kolo. Mezi známými platí trenér ze velmi zábavného společníka. Ke všemu je velmi snadné podlehnout jeho charizmatu. To hraje možná nejpodstatnější roli v tom, jak ho vnímá okolí.

Jak koučovo charizma popsat? Není to jednoduché. Jen trochu pomohou Brucknerovy bonmoty. "Máte dobrý vkus," vzkázal už dvakrát hlasujícím v anketě o Trenéra roku, kterou vyhrál. "Fotbal není Horníkův slovník," zastal se jindy výstižně fotbalu, jímž zmítala korupční aféra manažera Ivana Horníka.

Kdo je Karel Brückner

Ne vždy byl respektovaný muž na vrcholu, po nevalných výsledcích byl například vyhozen z Drnovic.

Jeho kariéra je spojena především s rodnou Olomoucí, jejíž mužstvo vedl třikrát. V roce 1992 ho přivedl do čtvrtfinále Poháru UEFA proti Reálu Madrid.

Trénoval také Inter Bratislava a v roce 1997 převzal reprezentační jedenadvacítku, s níž o tři roky později vybojoval stříbro na mistrovství Evropy.

V roce 2001 souhlasil, že převezme slovenskou reprezentaci. Rozhodnutí změnil na poslední chvíli a od poloviny prosince téhož roku vede národní tým Česka.

Narodil se 13. listopadu 1939.

A dál? Pravda je, že někteří novináři nemají Brücknera příliš v lásce. Komplikuje jim práci. Nepoužívá jednoduché a jednoznačné věty, často je nedopoví, což znesnadňuje jejich interpretaci. Když se mu zdá otázka hloupá, dá to najevo. Někdy je strohý, jindy se zapovídá a pak se odzbrojujícím způsobem zeptá: "O čem jsme to mluvili?"

Vymiňuje si, že nebude hovořit o soukromí, ale když se ho ptáte na fotbal, často otázku odbude, že je příliš odborná. Jednoho novináře pochválil za článek slovy "nebyl to žádný Čapek", čímž ho v podstatě urazil, protože on se snažil o literární hodnotu.

Ani hráče Brückner někdy nepotěší. Umí je pěkně sepsout. O výkonu Grygery jednou prohlásil, že byl trapný. O hře Bolfa zase řekl, že by si ji neměl dovolit ani v divizi. Nejznámější je označení herního projevu Rozehnala za fotbalové baroko.

Jsou to dost potupná slova. "On si je ale může dovolit, protože je taková osobnost, že to od něj ostatní berou," míní olomoucký šéf Kubíček. "Hráči vědí, že jim nevyčítá chyby jen tak někdo, ale člověk, který svou práci skutečné umí."

Až jednou skončí

Brückner tvrdí, že pro média má připravené tři univerzální odpovědi: bílou, šedou a černou. Ty používá podle výsledku. "V reprezentaci prožívám bělejší období," uznává s úsměvem. "Ale i tady mám raději dopředu nachystané odpovědi z černého listu."

A když bude muset právě pochmurné odpovědi na šampionátu použít? Ani tak mu nikdo nevezme, že po šestnácti letech tým na mistrovství světa dostal. A že stvořil mužstvo, které si nikdo nedovolí podcenit.
 
Kubíček dokáže o Brücknerovi dávat dlouho k dobru zábavné historky. Najednou však zvážní, a než začne mluvit, nakloní se dramaticky dopředu. "Jsem přesvědčen, že o Brücknerovi se budou jednou vyprávět legendy jako o Ježkovi či Vytlačilovi," říká tak naléhavým hlasem, až z něj mrazí. "Teprve až jednou skončí, zjistíme, jak strašně veliký Brückner byl."

Kouč Karel Brückner (v popředí) s asistentem Miroslavem Beránkem při utkání českých fotbalistů s Trinidadem a Tobagem.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Nejčtenější

Už žádné klacky, slibuje před sezonou plzeňský šéf Šádek

NA TANKU. Fotbalisté Plzně slaví mistrovský titul.

Šest přípravných zápasů, šest vítězství. Až v generálce na ligu proti Dynamu Kyjev fotbalová Plzeň...

Francouzští mistři: odvážný kouč, tryskáč Mbappé i útočník bez gólů

JE TO DOMA. Francouzští fotbalisté slaví vítězství 4:2 nad Chorvatskem, stali...

Rozjížděli se pozvolna. Ale od začátku vyřazovací fáze byli Francouzi na fotbalovém mistrovství v...Chorvatsko teď prožívá svoje Nagano, říká český velvyslanec

Chorvatští fanoušci prožívají úspěch fotbalistů na světovém šampionátu.

VIDEO Když v roce 2006 nastupoval na ambasádu v Itálii, místní se zrovna pyšnili titulem fotbalových...

Wenger ho pustil kvůli MS. Teď je Giroud šampionem, co netrefil bránu

MÁM JI! Francouzský útočník Olivier Giroud s trofejí pro fotbalové mistry světa.

Když se s ním v lednu před přestupem z Arsenalu do Chelsea loučil trenér Arséne Wenger, přál mu...

Díky Juventusu za skvělou příležitost, miluju výzvy, řekl Ronaldo

Cristiano Ronaldo přichází na zdravotní prohlídku před přestupem do Juventusu...

VIDEO Velký den Cristiana Ronalda je u konce – portugalský fotbalista předstoupil před novináře na...

Další z rubriky

Mistry světa bude trénovat Donadoni

Roberto Donadoni

Řím Mistry světa, fotbalisty Itálie, převezme po odstupujícím kouči Marcellu Lippim trenér Roberto...

Gólů bylo letos málo, ale zato dobré hry hodně


Praha Přečetl jsem si toho o mistrovství světa ve fotbale hodně. Většinou slova nepěkná. I na těchto...

Udělal z Akwy hvězdu. Teď ho chce v lize

Írán - Angola:  Akwa a Rezáeí

Praha Jedni to nechápali, jiní se smáli. Byla to napůl blamáž a napůl legrace. Kdepak Zidane. Nebo...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz