Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brzy se uzdrav, píše Beckenbauer Kollerovi

14 2006
Westerburg - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Do hotelu Lindner, sídla českých fotbalistů během mistrovství světa, dorazila velká kytice se vzkazem. Byla od slavného Franze Beckenbauera, šéfa organizačního výboru šampionátu, pro Jana Kollera. "Bylo to velké překvapení," řekl Koller.

Český útočník je od pondělí zraněný. Kvůli nataženému a zároveň lehce natrženému stehennímu svalu mu hrozí, že na mistrovství světa si už nezahraje, byť naději má.

Vedle spousty fanoušků, jejichž vzkazy si čte na internetu, ho povzbudil i nejslavnější německý fotbalista všech dob.

"Bylo to od něj hezké gesto, moc mě to potěšilo, vždyť je to obrovská osobnost."

Co vám napsal?
Popřál mi, abych se brzo uzdravil a byl tam i jeho podpis. Určitě mě to podpoří, dodá mi to víru.

Jak zranění vypadá?
Je to pořád stejné, při chůzi mě to bolí. Horší je ten natažený sval, než trhlinka nad kolenem.

Ale nebezpečnější je to druhé.
To určitě. Natažený sval chce klid a bude v pořádku. Ale trhlinka se může zvětšit, když to uspěchám. Musím si dát čas, do soboty mám klid a pak se uvidí.

Může to být důsledek předchozího vážného zranění kolena? Sedm měsíců jste nehrál fotbal a svaly mohou být ke zranění náchylnější.
To nevím. Poctivě jsem trénoval, posiloval. Navíc to teď mám na druhé noze, kde je sval silnější než před zraněním.

Jaký máte během léčení program?
Byl jsem na elektroléčbě, dávali mi tam magnety, chodím si zaplavat do bazénu a hlavně musím mít klid. Samozřejmě se mě týká i taktická příprava s mužstvem, jen na tréninky teď nebudu jezdit.

Jak to snášíte?
Nedá se nic dělat. Doktoři mi dali šanci, ale taky to dobré být nemusí. U svalu se nikdy neví. Musím postupně rehabilitovat a čekat.

Na závod s časem jste zvyklý. Po přetržení vazů v koleni jste se stihl vyléčit měsíc před šampionátem.
Ale to bylo jiné. Přesně se vědělo, jak to vypadá a kdy se vrátím. Tohle je nečitelné.

Takže termín, kdy budete zdravý, si nedáváte?
To se ani nedá. Může to přijít ze dne na den. Nechávám tomu volný průběh, momentálně to dobré není, ale třeba za tři dny se to zlepší. Pak se to bude řešit podle toho, jak se všechno bude vyvíjet.

Loni na podzim vám víru dodávali i spoluhráči, když mistrovství světa vybojovali i pro vás. Teď jim budete fandit také proto, aby postoupili co nejdál a vy jste si ještě na šampionátu zahrál.
To je jasné. Chtělo by to, abychom Ghanu porazili a byli v klidu.

Pokud byste se necítil fit a hrálo se osmifinále, šel byste to rizika?
Nešel, to bych mužstvu nebyl nic platný. Ať tam radši jde zdravý hráč, který může odevzdat sto procent.

Nezkusil byste ani posledních deset minut?
Možná. Kdyby by byl nepříznivý stav a jiná možnost už nebyla, tak bych asi do toho šel.

Ale zase byste ohrozil sám sebe.
Musel bych cítit, že jsem schopný něco zahrát. Nešel bych tam, kdyby mě to bolelo a hrozilo by, že bych si to ještě zhoršil.

Bylo by pro vás tragédií, pokud byste si na mistrovství světa už nezahrál? Od září jste šampionátem žil.
Jsou horší věci. Já jsem rád, že jsem si zahrál aspoň těch pětačtyřicet minut. Dal jsem gól a trochu k vítězství přispěl. Můžu si říct, že jsem mistrovství světa zažil. Pokud bych už hrát nemohl, tak se připravím na další sezonu.

Tu už odehrajete v Monaku. Zajímají se o váš zdravotní stav?
Jsme v kontaktu s jejich doktorem. Chce vidět snímky a vědět, jak to probíhá. Takže na mě teď pracují tři doktoři, dva naši a ten z Monaka.

A u čtvrtého jste byl na vyšetření.
Je to klubový doktor z Dortmundu, kde jsem hrál pět let. Mám s ním nadstandardní vztah, pozval jsem ho i do Čech. Když jsem tam letos končil, tak mi říkal, že se můžu ozvat, když budu něco potřebovat. Tak jsem to využil.

Shodl se s lékaři od českého týmu?
Ano. Jak jsem šel na vyšetření hned po zápase, tak se toho tolik neukáže, ale většinou až druhý den. Proto jsme za ním jeli.

V dalších zápasech budete spoluhráče jen sledovat. Jaké je to pro vás bude?
Baráž jsem prožíval hodně emotivně. S Ghanou budu aspoň na lavičce. Ale už mi říkal Milan Baroš, který před Amerikou na to byl špatně, že je to těžké. Přijdete na hřiště, vidíte tam naše fanoušky, skvělou atmosféru. Na hráče, který nemůže nastoupit, to dolehne.

Předností českého mužstva je týmové pojetí. Ale půjde to bez Kollera?
Myslím si, že určitě. Nelíbila se mi kritika na Vráťu Lokvence. Je to plnohodnotný hráč a dokáže mě úplně zastoupit. Moc mu fandím, aby to zvládnul a tu kritiku, podle mě neoprávněnou, umlčel.Najdete na iDNES.czmobilní verze