Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brücknerův seznam se plní. Kdo vypadne?

Česko - Norsko: Poborský - Aarst - Karel Poborský se raduje z postupu na mistrovství světa, zklamaný Ole Martin Aarst opouští hřiště. | foto: Reuters

10 2006
Praha - Ještě pět dní. Potom usedne trenér českých fotbalistů Karel Brückner před novináře a přečte nominaci na mistrovství světa. 23 jmen. Rozuzlení se blíží, v pondělí bude seznam hotový. "Snad na mě trenér nezapomene," říká útočník Jan Koller. Kanonýr, který se přes sedm měsíců léčil po operaci kolena, se obávat nemusí, v nominaci bude určitě.

Jiní se naopak třesou, doufají a modlí se. "Zhruba 20 kluků má nominaci jistou, já jsem snad mezi těmi, co budou bojovat o pár zbylých místeček,"říká záložník Jiří Jarošík. Na turnaj do Německa, který začíná za 30 dní, pojedou jen vyvolení.

HLASUJTE
Kdo by měl  být
v nominaci?

V Brücknerově hlavě už je výběr hráčů téměř jasný, trenér čtyři roky sází na spolehlivá jména, která nemůže opomenout. Nedvěd, Galásek, Rosický, Čech, Poborský, Baroš a spousta dalších. Když si spočítáte reprezentační jistoty, dojdete nejméně k číslu 20.

Pokud se marodi stihnou uzdravit, je možné, že všechna volná políčka už jsou zaplněna nyní. Jak asi trenér Brückner přemýšlí? Analýza Zásadní otázkou jsou zranění. Čtyři hráči mají nebo měli problémy.

Dvoumetroví útočníci Koller s Lokvencem teprve naskakují do zápasů. Za Kollerem se dokonce trenér v sobotu vydává, aby ho viděl v akci při zápase s Bayernem Mnichov.

Jména 23 fotbalistů pro MS podle MF DNES

Brankáři: Čech, Blažek, Kinský.
Obránci: Ujfaluši, Grygera, Jankulovski, Rozehnal, Jiránek, Mareš, Zápotočný.
Záložníci: Nedvěd, Rosický, Poborský, Galásek, Šmicer, Polák, Plašil, Jarolím.
Útočníci: Koller, Baroš, Lokvenc, Heinz, Štajner.

Pokud budou obě "věže" zdravé, mají místo jisté. To platí i pro zkušeného obránce Grygeru, jenž si léčí zraněné lýtko.

Nejhorší situace je se Šmicrem, jenž si přetrhl šlachu pod kolenem a od února nehraje. V pátek předčasně ukončil sezonu v Bordeaux a od neděle chodí na rehabilitace do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. "Hrozí, že šampionát nestihnu. Ale nechci na to myslet," řekl před pár dny.

Za stabilní členy užšího kádru musí mít trenér alternativy, jenže za dva habány do útoku žádná náhrada neexistuje. Místo Šmicra by mohl jet třeba Vachoušek nebo Sionko, místo Grygery zase Hübschman.

MF DNES vytvořila nominaci už dnes a mezi vyvolené zařadila všechny marody. Ve výběru najdete jedno překvapení, mezi obránce jsme napsali Tomáše Zápotočného, kapitána ligových mistrů z Liberce. Je to univerzál, hlavičkář a hlavně prožil vynikající sezonu, v níž nasbíral potřebné sebevědomí. Přesvědčil i při jarním utkání béček v Turecku.

Do naší nominace se dostal na úkol bývalého pilíře obrany Reného Bolfa, jenž se po zranění zad teprve pomalu dostává do hry.

Jenže všechno záleží na Brücknerovi, teprve jeho nominace bude závazná. "Nějaký malý otazníček tam zatím je," říká. O českém trenérovi se přitom ví, že bývá konzervativní.

Dá se tedy čekat, že zvolí spíš vyzkoušeného Bolfa. Tři brankáře už má léta stejné, v obraně rovněž nedělá změny rád, jediný problém bývá na místě levého beka, kde Jankulovského zatím zastupoval Mareš. Do zálohy se k osvědčeným pilířům protlačil Jarolím, jenž se v Hamburku vypracoval mezi nejdůležitější hráče.

Naopak svou pozici ztratil mladý střelec Jun, který sice zařídil český postup do baráže, ale celou sezonu v Turecku jen paběrkuje.

Pro koho se tedy rozhodne Karel Brückner? Už před časem trenér oznámil, že na závěrečné soustředění do Seefeldu, kam národní tým odletí 20. května, poveze jen 23 hráčů, tedy žádného náhradníka. Čeká se však, že třeba kvůli Šmicrovi budou někteří hráči doma v pohotovosti.

V konečném seznamu se mohou na poslední chvíli udělat změny kvůli zranění, což je jediný možný důvod.

Ještě 24 hodin před výkopem prvního utkání s USA, které se hraje 12. června, může český trenér povolat náhradníka za zraněného.

Otazníky nominace? muži na hraně

David Jarolím
+ parádní sezona v Hamburku, trenér Brückner ho jen chválí
– obrovská konkurence v záloze

Tomáš Jun
+ je jedinou variantou brejkového útočníka za Baroše
– celý rok turecká bída, nehraje ani v Besiktasi

Štěpán Vachoušek
+ levák, technik, Brückner mu věří, možná varianta za Šmicra
– po zranění se teprve rozehrává

Tomáš Zápotočný
+ šampion ligy, životní forma
– nemá zkušenosti

René Bolf
+ na místě stopera je vyzkoušený
– vyléčil záda, ale nehraje, MF DNES dala přednost Zápotočnému

Jiří Jarošík
+ hlavičkář a střelec z dálky
– Brücknera nikdy příliš nepřesvědčil, v klubu hraje na postu, kde ho kouč nepotřebuje

Radoslav Kováč
+ srdcař, může být v obraně i záloze
– nabitá konkurence

Tomáš Hübschman
+ umí zaskočit, kde je potřeba
– nabitá konkurence

Rudolf Skácel
+ eso skotské ligy, střílí a nahrává
– dostal dvě šance a nevyužil je, na hřišti tápal

Libor Sionko
+ vynikající forma v Austrii, střílí góly, alternativa za Poborského
– v reprezentaci nepřesvědčil, proto byl zatím právem opomíjený

Tomáš Sivok
+ vítězný typ, univerzální
– po těžkém zranění kolena se teprve rozehrává

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze