Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brücknerův konec u rakouské fotbalové reprezentace se asi blíží

Trenér Karel Brückner na čtvrteční tiskové konferenci ve Vídni vysvětluje neúspěchy, | foto: Reuters

13 2009
Pokud 1. dubna objevíte zprávu, že Karel Brückner už není trenérem fotbalové reprezentace Rakouska, nejspíš to nebude jen aprílový žert. Je pravděpodobné, že v tento den zažije devětašedesátiletý kouč svou trenérskou derniéru proti Rumunsku.

Mistrovství světa? S tímhle týmem by nepostoupil nikdo

Pokud Rakušané soupeře neporazí, téměř jistě ztratí šanci na vysněný postup na mistrovství světa. A kvůli němu Brückner, bývalý kouč Čechů, v létě přišel. "Přál bych mu úspěch, ale spíš pro něj bude zápas s Rumunskem poslední," tipuje Josef Kadraba, bývalý československý reprezentant, který žije 40 let ve Vídni.  "S týmem, který teď má Rakousko, by na šampionát nepostoupil nikdo. Je to bída. Chybí lídr, prostě katastrofa."

Na Brücknera se sypou kritické hlasy ze všech stran. Tým prohrál čtyři z posledních pěti zápasů. Naposledy ve středu přípravu se Švédskem (0:2). Brücknerovi navíc škodí to, že se nepřestěhoval do Vídně.

Nechodí na ligové zápasy, sleduje je doma v Olomouci na videu. Tohle mu veřejnost i média hodně vyčítají. Rakušanům dochází trpělivost. Prestižní deník Kurier napsal: Týmová mizérie. Prohra 0:2 se Švédy zpečetila Brücknerovu éru. Co na to sám Brückner? Nic.

"Budu odpovídat pouze na dotazy k utkání. O ostatních věcech se nebudu bavit s novináři, ale s Rakouským fotbalovým svazem," odvětil nakvašeně na přímý dotaz, jestli bude utkání s Rumunskem jeho posledním.

"Buď vyhraje, nebo půjde," má jasno Kadraba. Opravdu to tak vypadá. I podle slov nového šéfa rakouského svazu Leo Windtnera. "Proti Rumunsku bude Brückner sedět na lavičce. Po zápase vše zhodnotíme. Jestli je on tím pravým trenérem? To ukážou pouze výsledky," řekl.

Brückner věří, lidé ne

A ty chybějí. Brückner sice začal remízou 2:2 v přátelském zápase na půdě silné Itálie, pak šokoval svět, když v úvodním zápase kvalifikace Rakousko zdolalo Francii 3:1.

Tím úspěchy končí. V kvalifikaci porážka v Litvě, ostudná remíza na Faerských ostrovech, prohra se Srbskem. V přípravě porážky od Turecka a teď od Švédska.

Tým není v pohodě. Na hráčích je vidět, že si nevěří. Nikdo se na hřišti nepovzbuzuje, nikdo nebojuje. Všichni jsou odevzdaní, bez zápalu.

A Brückner? Jen mlčky sedí a přihlíží z lavičky. "Musíme pokračovat v práci," opakuje dokola. "Pořád můžeme na šampionát postoupit." Tenhle optimismus však Rakušané nesdílejí. "Vůbec ne. Tady je hodně pesimistická nálada. V šampionát už nikdo nevěří," říká Kadraba.

Rakušané jsou patrioti. Jdou proti Brücknerovi, líčí Fukal

Kapfenberg (jap) - Přímo v Rakousku sleduje, jak slábne pozice Karla Brücknera. "Fanoušci jsou proti němu, novináři taky. Trenéra u rakouské reprezentace zachrání jen samé výborné výkony a výhry," tvrdí Milan Fukal, bývalý obránce reprezentace a dnes hráč Kapfenbergu.


Co dělá Brückner špatně? Tedy kromě toho, že vyhrál jedinkrát v sedmi zápasech.
Velký problém je u něj určitě jazyková bariéra. Rakušané jsou velcí patrioti a chtějí, aby s nimi trenér mluvil německy. Když Brückner loni nastoupil, neprohrál v Itálii a senzačně doma porazil Francii, což mu asi taky uškodilo. Přišla euforie a pak tvrdý pád.

Jakou roli v tom hraje jeho povaha? Je uzavřený, nedůtklivý.
Když jste ho kritizovali u nás, že nedává rozhovory nebo vám odsekává, mluvily za něj výsledky na hřišti.

Ty byly hlavní. Jenže v Rakousku výsledky nemá. I proto se drtivá většina veřejnosti staví proti němu.

Nemůže za Brücknerovými nezdary být spíš fakt, že Rakušané nemají zrovna excelentní tým?
Oni sice nepatří do úplné špičky, ale slabí nejsou. Loni na Euru se neztratili. Janko je super útočník, Pogatetz dělá kapitána v Middlesbroughu, spousta kluků hraje v cizině. Spíš bych řekl, že jako tým nemají tolik zkušeností z velkých zápasů.

Věříte, že Brückner současnou kritiku ustojí, pokud Rakousko neporazí v dubnu ani Rumunsko?
Nevím, ale tipnul bych si, že do roku 2010 nevydrží. Stál za ním prezident svazu, ale ten padl, fanoušci mu nevěří a asistent Herzog? Moc na mě nepůsobí jako Brücknerova pravá ruka. I tam může být problém.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze