Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brücknerovo splněné přání: Nizozemsko!

5 2003
Frankfurt - Fotbaloví reprezentanti Česka se o účast na světovém šampionátu v roce 2006 v Německu znovu potkají s Nizozemskem. Rozhodl o tom páteční los ve Frankfurtu nad Mohanem. Na nizozemský tým narazí Česko za půl roku na evropském šampionátu, přitom s ním hrálo i v poslední kvalifikaci a rovněž před třemi lety na Euru.

"Je to pikantní, že pořád hrajeme s tím samým soupeřem," poznamenal pro Českou televizi trenér Karel Brückner.

Soupeře do 1. kvalifikační skupiny přisoudil Brücknerovu týmu pilot formule 1 Michael Schumacher, který se při losování v zaplněné Festhalle střídal s populárním italským rozhodčím Pierluigim Collinou.

Brücknerův tým čekají vedle Nizozemska ještě Rumunsko, Finsko, Makedonie, Arménie a Andora - Profily soupeřů Česka najdete zde

"Zase Holanďani! To snad ne! Ještě tomu ani nevěřím," čílil se záložník Tomáš Rosický z Borussie Dortmund. "Už bych si fakt rád zahrál taky s někým jiným. Člověka už to přestává bavit."

O nepovedeném losu mluvil i brankář Petr Čech: "Štěstí nám zase nepřálo, řekl bych, že máme jednu z nejtěžších skupin. Nadšený rozhodně nejsem. Jednoho soupeře jsme samozřejmě věděli, čímž myslím Holanďany, které už nikdo z nás nechtěl. Jenže jak to tak vypadá, s nima asi budeme hrát do soudného dne."

Ani další soupeři Čechovi moc neimponují. "Těžké je Rumunsko a já tvrdím, že těžké je i Finsko. No a Makedonie s Arménií, už se těším na to cestování. Po téhle stránce bude Arménie ještě horší, než před dvěma lety cesta do Moldavska. A Andorra? Tam si bude každý honit skóre, tak jen doufám, že i my."

"Už na to raději nic neříkám, kvalifikace na mistrovství světa je stejně ještě moc
daleko," říkal posmutnělým hlasem kapitán týmu Pavel Nedvěd. - Další ohlasy hráčů najdete zde

"Je brzy říkat, jestli skupinu máme těžkou, nebo lehkou. Nebudeme lamentovat. První dojmy jsou stejně ošidné," pronesl kouč Brückner.

Favorité na titul MS 2006
Přehled kurzů vypsaných sázkovou kanceláří William Hill:
1. Brazílie 5:1, 2. Francie a Itálie 6:1, 4. Argentina a Německo 7:1, 6. Anglie 8:1, 7. Nizozemsko a Španělsko 9:1, 9. Portugalsko 20:1, 10. Česko 25:1.

Kvalifikace se začne hrát příští rok na podzim, ale dosud není jisté pořadí zápasů. Česká delegace zavrhla po skončení losování termínovou schůzku, na níž se s ostatními mají shodnout na přesném programu. "Nevěřím, že bychom se dohodli," řekl pro agenturu ČTK trenér Karel Brückner.

Už v poslední kvalifikaci na evropský šampionát rozhodoval o pořadí zápasů los. "Když jsme se nedomluvili před mistrovstvím Evropy, tak teď už by to vůbec nešlo,"
poznamenal kouč.

Průběh losování
Česká delegace ve složení reprezentační trenér Karel Brückner, místopředseda fotbalového svazu Jaroslav Vacek, svazový generální sekretář Petr Fousek a šéf reprezentace Vlastimil Košťál musela dlouhé minuty čekat.

Před evropskou zónou se totiž losovaly všechny ostatní. První přišla na řadu asijská zóna, po ní Oceánie, dále zóna Střední a Severní Ameriky, následovala Afrika. V Jižní Americe už je kvalifikace rozehraná, přesto však zaplněný sál pozdravila legenda legend, nedostižný brazilský internacionál Pelé.

Slavnostní akt začal krátce po sedmnácté hodině. ale Evropa přišla na řadu až v 18.35. To na pódium vstoupili Schumacher s Collinou. A netrvalo dlouho, Česko se octlo v první skupině s Nizozemci. Jak asi bylo trenéru Brücknerovi, který do poslední chvíle žertoval: "Klidně nám nalosujte Holanďany. Ať nám je nalosují třeba napořád."

A jak reagoval po losu: "Jaképak překvapení, vždyť jsem to snad říkal jasně," neztratil kouč humor.

V osudí bylo dohromady 51 evropských zemí, které vytvořily tři skupiny po sedmi a pět skupin po šesti účastnících. Přednost pro šestičlenné skupiny dostaly Anglie, Itálie, Španělsko a Francie. Důvodem byla vytíženost jejich klubů v těžkých ligách a evropských pohárech.

"V každé skupině včetně té naší budou o postup hrát tři až čtyři země. Tam už nebylo možné si vybírat, přesto věřím, že v Německu budeme hrát my," prohlásil útočník Jan Koller.

Na světovém šampionátu, který začne 9. června 2006 v Mnichově, bude hrát 32 mužstev, přičemž domácí reprezentace má účast jistou. Nově i obhájce titulu musí projít kvalifikací. Brazilci ji už v Jižní Americe před pár týdny rozehráli.

1.

2.

3.

4.

Česko

Turecko

Portugalsko

Francie

Nizozemsko

Dánsko

Rusko

Irsko

Rumunsko

Řecko

Slovensko

Švýcarsko

Finsko

Ukrajina

Lotyšsko

Izrael

Makedonie

Gruzie

Estonsko

Kypr

Arménie

Albánie

Lichtenštejnsko

Faerské ostrovy

Andorra

Kazachstán

Lucembursko

.

5.

6..

7.

8.

Itálie

Anglie

Španělsko

Švédsko

Slovinsko

Polsko

Belgie

Chorvatsko

Skotsko

Rakousko

Srbsko

Bulharsko

Norsko

Wales

Bosna

Island

Bělorusko

Severní Irsko

Litva

Maďarsko

Moldavsko.

Ázerbájdžán,

San Marino

Malta

.

.

.

Další kvalifikační zóny:

Asie, 1. skupina: Irán, Katar, Jordánsko, Laos; 2. skupina: Uzbeskitán, Irák, Palestina, Taiwan; 3. skupina: Japonsko, Omán, Indie, Singapur; 4. skupina: Čína, Kuvajt, Malajsia, Hong-Kong; 5. skupina: Spojené arabské emiráty, Thajsko, Jemen, Severní Korea; 6. skupina: Bahrajn, Sýrie, Kyrgyzstán, Tadžikistán; 7. skupina: Korea, Libanon, Vietnam, Maledivy; 8. skupina: Saudská Arábie, Indonésie, Turkmenistán, Srí Lanka.
Vítězové skupin postupují do závěrečné fáze, kde budou rozděleni do dvou skupin. První dva z obou skupin postupují přímo, týmy ze třetího místa se utkají o postup do baráže proti čtvrtému týmu ze Severní a Střední Ameriky.

Oceánie, 1. skupina: Tahiti, Šalamounovy ostrovy, Nová Kaledonie, Tonga, Cookovy ostrovy; 2. skupina: Fidži, Vanuatu, Papua Nová Guinea, Samoa, Americká Samoa.
Vítězové skupin postoupí do druhé fáze, k nim se přiřadí Austrálie a Nový Zéland.

Concacaf, 1. skupina: Grenada - Guyana, vítěz - USA; 2. skupina: Bermudy - Montserrat, vítěz -  Salvador; 3. skupina: Haiti - Turkovy a Kokosové ostrovy, vítěz - Jamaica; 4. skupina:  Britské Panenské ostrovy - Svatá Lucie, vítěz - Panama; 5. skupina: Kajmanské ostrovy -  Kuba, vítěz - Kostarika; 6. skupina: Aruba - Surinam, vítěz - Guatemala; 7. skupina: Antigua a Barbuda - Nizozemské Antily, vítěz - Honduras; 8. skupina: Kanada - Belize; 9. skupina: Dominika - Bahamy, vítěz - Mexico; 10. skupina: Americké Panenské ostrovy - Svatý Kryštov a Nevis, vítěz - Barbados; 11. skupina: Dominikánská republika - Anguilla, vítěz - Trinidad a Tobago; 12. skupina: Nikaragua -  Svatý Vincent a Grenadiny.
Vítězové budou rozděleni do tří skupin po čtyřech. Z každé postupují dál nejlepší dva. Z finálové skupiny postupují přímo tři týmy, čtvrtý se v baráži utká s pátým týmem z Asie.

Afrika, 1. skupina: Senegal, Mali, Zambie, Togo, Libérie, Kongo; 2. skupina: Jižní Afrika, DR Kongo, Burkina, Faso, Ghana, Uganda, Kapverdy; 3. skupina: Kamerun, Egypt, Pobřeží Slonoviny Lybie, Sudán, Benin; 4. skupina: Nigérie, Zimbabwe, Alžírsko, Angola, Gabun, Rwanda; 5. skupina: Tunisko, Maroko, Keňa, Giunea, Malawi, Botswana.
Vítězové skupin postoupí přímo na šampionát.

Michael Schumacher při losování kvalifikace o postup na mistrovství světa 2006.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze