Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brücknerovi se omluvil, za Celtic nastoupil

Jiří Jarošík | foto: Jaromír NovákiDNES.cz

14 2006
Glasgow, Praha - Aféra kolem fotbalového záložníka Jiřího Jarošíka pokračuje. Minulý týden byl zraněný a omluvil se z přípravného utkání proti Dánsku, které se hraje zítra večer v Praze. Jenže když ho reprezentační trenér vyškrtl z nominace, Jarošík nastoupil za Celtic Glasgow ve skotské lize. Na první pohled to vypadá jako provokace.

Lhal tedy Jarošík? "Vím, že to celé vypadá zvláštně, ale já mám čisté svědomí. Minulý týden jsem ani jednou netrénoval, jen jsem chodil do posilovny," tvrdil včera Jarošík.

Přesto o víkendu se zraněným kotníkem nastoupil na pět minut proti St. Mirrenu, což českou reprezentaci pobouřilo.

"Já už bych nechtěl být účastníkem této kauzy. Detailní informace o Jarošíkovi mají pánové Zíka a Kolář," odkázal kouč Karel Brückner zvídavé novináře na Jarošíkovy manažery.

Bylo očividné, jak mu vadí, že musí o aféře Jarošík znovu mluvit. Ti dva spolu nemají ideální vztah.

Jarošík se nikdy nehodil Brücknerovi do koncepce, v klubu nehrál na místě defenzivního záložníka a mezi útočnými hráči byla příliš velká konkurence. Kvůli tomu pak Jarošík trenérovi veřejně vyčetl, že ho úmyslně přehlíží: "Má jedenáct lidí, ostatní jsou pro něj takové prašivky. Připravil mě o hodně."

Brückner versus Jarošík, ten střet trvá už tři roky a teď zřejmě dosáhl vrcholu. Je to paradox, že největší rozruch u českého mužstva působí muž, který za posledních dvacet měsíců odehrál pouhé tři minuty v barážovém utkání s Norskem.

Do užšího výběru Jarošík nikdy nepatřil a když byl v posledních dvou případech nominován na přípravný zápas, pokaždé se kvůli zranění omluvil. Jenže v době, kdy se měl léčit, pokaždé nastoupil.

"Jirka opravdu neměl do nedělního utkání zasáhnout. Určitě nedělá panu Brücknerovi naschvály. Pořád by rád reprezentoval," hájí ho manažer Pavel Zíka.

Jarošík se podle vlastních slov necítil úplně zdravý, dokonce si na víkend plánoval cestu do Čech, ale když ho trenér Strachan nominovali k utkání, nechtěl se vzpírat. "Kdyby bylo po mém, nehrál bych, ale trenér určil jinak." Celý případ je přinejmenším podivný.

Kdyby český svaz nezrušil Jarošíkovu nominaci, hráč by nesměl hrát ještě pět dní po reprezentačním utkání, jinak by Celtic stihl trest. Tak znějí regule světové federace FIFA.

"Ale my nechtěli jít do konfliktu," pravil trenér Brückner. Zdá se však, že Jarošíkova budoucnost v národním týmu je krajně nejistá. Dvakrát dostal pozvánku, dvakrát se omluvil. Jak zareaguje Brückner potřetí? "Dvakrát a dost? Takhle to neberu, prostě se stalo. Dál to nebudu rozebírat," poznamenal reprezentační trenér.

Hrál jsem, ale mám čisté svědomí, říká Jarošík

Glasgow, Praha - Když ho trenér Strachan poslal rozcvičit, pomyslel si Jiří Jarošík: Ach jo, to zase bude šlamastyka! Fotbalový záložník Celtiku, který se kvůli zraněnému kotníku omluvil z přípravného utkání reprezentace proti Dánsku, nastoupil na poslední čtyři minuty do zápasu skotské ligy na hřišti St. Mirren. "Vím, že to celé vypadá zvláštně, ale já mám čisté svědomí," tvrdí Jarošík.

Opravdu to vypadá hodně zvláštně.
Chápu, že v Česku to musí být vnímáno divně. Ale já opravdu nejsem stoprocentně v pořádku. Minulý týden jsem ani jednou netrénoval, jen jsem chodil do posilovny.

Jak je tedy možné, že jste hrál?
Před zápasem se mě trenér ptal, jak se cítím, a já mu říkal to, co vám: že stoprocentní to určitě není. Ještě jsem docela chápal, že jsem byl mezi dvaadvacítkou hráčů, kteří odjeli na zápas. Ale už tím, že mě kouč nominoval na soupisku, mě hodně překvapil. Pak jsem doufal, že zůstanu jen na lavičce.

Nestalo se. Čtyři minuty před koncem jste šel na trávník.
Když mě trenér poslal rozcvičovat, pomyslel jsem si: Ach jo, to zase bude šlamastyka! Dopředu jsem věděl, že se to v Česku bude řešit. Ale co jsem mohl dělat?

Jít za trenérem Celtiku a zkusit mu všechno vysvětlit?
Když se mě kouč ptal na zdravotní stav, řekl jsem mu po pravdě, jak na tom jsem. Další rozhodnutí záviselo na něm, do toho už jsem mu nemohl mluvit. Kdyby bylo po mém, nehrál bych, ale trenér určil jinak.

Jak se vám hrálo?
Šel jsem na hřiště na poslední minuty, když jsme vedli tři jedna. Měl jsem naštěstí jen pět lehkých dotyků s míčem, takže jsem to zvládl.

V čem vás zranění limituje?
Nemůžu třeba vůbec střílet nártem. Jsem vysoký a těžký, proto se zraněný kotník léčí pomaleji. Nemá cenu, abych s tím jezdil na reprezentaci. Možná to teď tak nevypadá, ale být v pořádku, přiletěl bych rád.

Myslíte, že vám to v Česku uvěří?
Těžko říct. Ale zrovna před chvílí jsem to rozebíral se spoluhráčem Gravesenem, který dal v neděli hattrick. Je to Dán, ale v Praze nebude, protože se nároďáku vzdal. Povídali jsme si, jak je to se mnou, a on říkal: To je jasný. Jestli se necítíš, bude lepší, když se dáš dohromady a v klubu potrénuješ, aby ses dostal do formy.

Kontaktoval jste někoho z reprezentace, abyste mu situaci vysvětlil?
Večer po zápase jsem zkoušel kontaktovat vedoucího národního mužstva pana Dudla, ale nedovolal jsem se mu. Tak jsem všecho oznámil manažerovi Viktoru Kolářovi. Nechci, aby to vypadalo, že se reprezentaci vyhýbám.

Ale asi se nemůžete divit lidem, kteří si to myslí. Vaše vztahy s trenérem Brücknerem nejsou ideální, jste v pozici rebela.
Abych hrál v reprezentaci, musím být především zdravý a nastupovat pravidelně v klubu. Tohle je pro každého hráče důležité, rebel nerebel.

A vy se jako rebel cítíte?
Ne. Nechci dělat problémy. Ale není mi dvacet a chci se stabilně zabydlet v sestavě Celtiku. Na tohle se teď soustředím a od toho se pak mohou odvíjet další věci.

Filip Saiver

Autoři:


Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Najdete na iDNES.czmobilní verze