Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brückner: Zvyknout si na soupeřovu ofenzivu

9 2003
Praha - Jedenáct českých fotbalových reprezentantů z devatenácti se v neděli hodinu po poledni hlásilo trenérovi Karlu Brücknerovi. Národní mužstvo mělo v pražském hotelu Praha sraz před středečním přátelským duelem v Pažíži. "Tohle scházení se na etapy prostě musíme respektovat, protože někteří reprezentanti za své kluby hrají teprve dnes, jiní zase měli další klubové povinnosti," poznamenal na nedělní tiskové konferenci kouč Brückner.Dále čtěte: My máme hvězdy také, říká brankář Čech

To už měli po společném obědě brankáři Čech s Kinským, obránci Bolf, Grygera, Hübschman, Petrouš, záložníci Dostálek, Gedeon, Poborský a útočníci Vachoušek s Lokvencem. Od večera do pozdní noci mužstvo postupně doplňují Nedvěd s Jankulovským, dále Ujfaluši, Galásek, Rosický a Koller, v pondělí dopoledne dorazí liverpoolská dvojice Šmicer - Baroš.

Fotbalisté se na zápas s úřadujícími evropskými šampiony těší. "Kdybych se proti takovému soupeři dostal na hřiště aspoň na chvíli, byl bych spokojený," poznamenal slávistický záložník Richard Dostálek. Jeho klubový spoluhráč Štěpán Vachoušek zdůrazňuje, že s takovou atmosférou, jaká se na moderním vyprodaném osmdesátitisícovém stadionu dá očekávat, se fotbalista nesetkává každý den. "Už proto věřím, že se na Francouze vytáhneme," řekl Vachoušek.

A na koho by si dával největší pozor brankář Antonín Kinský? "Myslím, že u francouzských hráčů je to jedno. Ale já za nejlepšího současného fotbalistu světa každopádně považuju  útočníka Henryho."

Trenér Brückner, jenž bude mít k dispozici devatenáctičlenný výběr, už dalšího fotbalistu povolávat nebude. "Ve čtvrtek jsem nominaci rozšířil o útočníka Lokvence a protože nikdo nehlásí žádné zdravotní potíže, o dalším hráči v tuto chvíli neuvažuju."

Utkání s Francií je generálkou na březnovou kvalifikaci v Nizozemsku, co tedy Brückner hodlá v Paříži otestovat? "Jak Francie, tak Holandsko vyznávají totální ofenzivní herní pojetí, takže právě na tento způsob soupeřovy hry si musíme zvyknout," řekl kouč. "Nemůžeme si na to přece zvykat až ve třicáté minutě v Holandsku."

Na otázku, zda tedy bude praktikovat hru jen s jedním typickým útočníkem, odpověděl Brückner diplomaticky. "Zápas má nějaký průběh, fáze, dějství, nelze proto dogmaticky říkat, že hraju na jednoho, nebo na dva útočníky. Například Francouzi hrají jen na jednoho, na Henryho. Ale hned za ním je Zidane a zprava zleva ho doplňují Wiltord, Trezeguet, Pires..."

Brückner přitom souhlasí, že Henry je současným nejlepším útočníkem světa. Avšak na dotaz, jestli právě Henry českou obranu prověří nejvíc, trenér zareagoval: "Asi ano, jenže to není jen o obraně, ale o hře celého mužstva. Obrana jen zachytává něco, s čím se nedokázal vyrovnat tým."

PODPIS EVROPSKÉ HVĚZDY. Stejně jako fanouškovi české reprezentace se bude od července brankář Petr Čech podepisovat i fanouškům londýnského klubu FC Chelsea.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze