Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brückner v. Bílek: start na turnaji se nemění, rozdíl je však v kádru

Karel Brückner (vpravo) byl ještě před měsícem poradcem hlavního kouče Ivana Haška, jemuž Michal Bílek dělal asistenta. Když se Bílek hlavním koučem, Brückner už v realizačním týmu není. | foto: MF DNES

14 2009
Al Ain (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Když před téměř osmi lety začala u národního týmu fotbalistů éra Karla Brücknera, na turnaj na Kypr odcestovaly až na výjimky opory, z nichž se později staly hvězdy. To nový kouč Michal Bílek se na startu na osvědčená jména spolehnout nemůže.

Také začíná turnajem, také během pár dnů uvidí fotbalisty v akci ve dvou zápasech. Jen místo Kypru přistál speciál ještě o kus dál na východ - ve Spojených arabských emirátech.

"Komplikací jsme se nevyhnuli," přiznal kouč v Al Ainu, ve vnitrozemí jednoho z nejbohatších států světa.

Úspěšnému debutu Brücknera v únoru 2002 pomáhal v brance Čech, vzadu bránili Grygera či Ujfaluši, v záloze akce připravovali Poborský, Nedvěd a Šmicer, soupeře proháněl Baroš a góly střílel Koller.

Pod Brücknerem na Kypru

Nebyli: Rosický, Jankulovski, Bolf, Galásek.

Česko - Maďarsko 2:0
Branky: 5. Koloušek, 66. Koller.
Česko: Čech (76. Vaniak) - Grygera (38. Hübschman), Johana, Novotný, Mareš - Šmicer, Horváth (85. Baranek), Jarošík, Koloušek (78. Poborský) - Koller (66. Lokvenc), Baroš (46. Štajner).

Kypr - Česko 3:4
Branky: 25. Jasumi, 66. Joakim, 88. Konstantinou - 75. a 85. Koller, 50. Lokvenc, 89. Šmicer.
Česko: Vaniak (46. Kinský) - L. Došek, Petrouš, Ujfaluši - Poborský, Hübschman (46. Horváth), Nedvěd, Baranek - Baroš (90. Mareš), Lokvenc (65. Koller), Štajner (46. Šmicer).

Ze základní sestavy, která o dva roky později na mistrovství Evropy v Portugalsku dobyla třetí místo, na turnaji chyběli jedenadvacetiletý Rosický, už mnohem zkušenější Bolf s Galáskem a Jankulovski.

Čtyři měsíce před zlatou jízdou jedenadvacítky na evropském šampionátu ve Švýcarsku, český fotbal ještě neobjevil například Rozehnala.

Na Kypru starší hráči s novým vedením národního týmu domlouvali premiérový řád, řešili reprezentační smlouvy, byl jmenován kapitán na celou budoucí kvalifikaci. Nic z toho se v Emirátech probírat nebude.

Bílek sem dostal především mladíky a fotbalisty reprezentací téměř nedotčené. Vždyť nejzkušenější Rozehnal nasbíral v reprezentaci víc startů než jeho osmnáct spoluhráčů dohromady (58:49).

Až na stopera Hubníka a útočníka Necida nemá k dispozici nikoho z hráčů, kteří by v nedávno skončené kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2010 pravidelně nastupovali.

Čech, Kadlec, Sivok, Rosický, Hübschman, Polák, Plašil, Baroš, kteří by měli v budoucnu tvořit základ kádru, se omluvili kvůli zraněním či nemocem.

Jeden z nich určitě bude kapitánem v nové éře. A mnozí z nich budou tvořit "radu starších", která s novým svazovým vedením bude vyjednávat o prémiích pro kvalifikaci o .Euro 2012. Postoupit tam, to je úkol pro Bílka.

"Tady v Emirátech šanci dostanou mladí hráči, ale chtěl jsem, aby mužstvo bylo víc vyvážené. Abychom tam měli kluky, co v národním mužstvu začínají, i zkušenost," přiznal Bílek. "Ale těžkou hlavu z toho nemám. Jsem spíš zvědavý, jak to hráči zvládnou."

Z tehdejší Brücknerovy sestavy dorazili na arabský poloostrov jen dva muži. Vladimír Šmicer a Karel Poborský si však místo kopaček zabalili do zavazadla společenský oděv. Šmicer je tu jako reprezentační manažer, Poborský jako jeden z členů výkonného výboru. "Mně to přijde právě podobné. Taky tenkrát se tvořilo nové mužstvo, bylo v něm spousta mladých. Reprezentace se otevřela a každý má šanci," říká Šmicer.

Kádr Bílka v Emirátech

brankáři: Drobný, Grigar
obránci: Kušnír, Hubník, Limberský, Rajnoch, Rozehnal, Šimůnek
záložníci: Fillo, Hloušek, Holek, Lička, Matějovský, Pudil, Švec
útočníci: Blažek, Magera, Necid, Papadopulos.

Bílek má nakonec proti Brücknerovi jednu malou výhodu: na přípravu na nejbližší kvalifikaci má o čtyři měsíce víc, než měl nejúspěšnější kouč samostatné české reprezentační historie.

"Ale i tak moc zápasů mít nebudeme. V březnu hrajeme ve Skotsku, pak tu máme červnový termín a pak už jen zápas v srpnu," vypočítával Bílek. Celkově pět utkání. Nejistý je přípravná zápas v polovině letošního prosince v Argentině.

To Brückner měl dva duely na Kypru, hrál ve Walesu, v Řecku, s Itálií, se Slovenskem a ještě s Jugoslávií, než začal svou první kvalifikaci.

Bílkova mise začíná v neděli soubojem proti Spojeným arabským emirátům, ve středu jeho tým nastoupí proti jednomu z dvojice Ázerbájdžán - Irák.Najdete na iDNES.czmobilní verze