Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brückner: Nejdůležitější zápas mé kariéry

9 2003
Praha - Vidět trenéra fotbalových reprezentantů Karla Brücknera rozesmátého, to se hned tak nepoštěstí. V úterý odpoledne však se širokým úsměvem ve tváři reagoval na slova nizozemského kapitána Franka de Boera. Ten totiž po příletu do Prahy mimo jiné řekl: "Česko je jedním z nejlepších současných evropských mužstev."

"Takových poklon koluje po Evropě víc," poznamenal Brückner pobaveně. "Já přece o Holanďanech taky mluvím hezky."

Českému trenérovi se den před zápasem s Nizozemskem viditelně ulehčilo: zraněný Tomáš Galásek, který nemohl hrát v sobotu v Bělorusku, už je v pořádku.

"Při absenci zraněného Gedeona a kartami potrestaného Jankulovského je samozřejmě dobře, že nemusíme moc improvizovat," poznamenal.

O složení obranné čtveřice, z níž pro středeční utkání vypadl právě Jankulovski, už má trenér jasno. Ale to bylo všechno, co k základní sestavě řekl.

Mezi hráči trenér nepozoruje žádnou zvýšenou nervozitu, či jiný příznak, že nadchází zápas roku.

"Atmosféra v mužstvu se vyvíjí během celé kvalifikace," řekl Brückner. "Všichni si samozřejmě uvědomují, o co ve středu na Letné půjde. Ale v podstatě se chovají stejně, jako před každým důležitým zápasem."

Podobně jako před jinými duely se opakují zažité zvyky přípravy. "Probíráme to se skupinami hráčů a máme pohovory i s jednotlivci," řekl kouč za sebe i za své nejbližší kolegy.

Na otázku, zda přece jen nemluvil déle než jindy například s kapitánem mužstva Pavlem Nedvědem, trenér reagoval: "Nemá smysl vypočítávat, jestli jsem s někým mluvil o pár minut déle a s dalším zase míň."

K pravděpodobné sestavě Nizozemska, o níž měl Brückner podle vlastních slov už před pár dny jasno, den před utkáním řekl: "Je tu možná víc možností, než jsem v minulých dnech čekal, ale myslím, že od mých představ se moc lišit nebude. Ale že bychom se zrovna nizozemskou sestavou moc zabývali, to ne. Pro nás je důležitější, s kým nastoupíme my."

Brückner je nadále přesvědčen, že v nizozemském útoku nastoupí dvojice Nistelrooij - Kluivert. "Alespoň kdybych já byl na místě holandského trenéra, postavil bych do útoku tyhle dva."

Poznámku, že v nizozemském táboře má zdravotní potíže Davids, a že jeho start je nejistý, Brückner glosoval: "O Davidsovi nechci spekulovat."

Když nakonec dostal otázku, zda středeční zápas s Nizozemskem je pro něj v kariéře nejdůležitější, Brückner přiznal: "Ano, je nejdůležitější."

Kdo vyhraje, ten už může oslavovat postup na mistrovství Evropy. Při remíze zůstanou obě mužstva ve hře, v říjnu kvalifikace končí zápasy Rakousko - Česko a Nizozemsko - Moldavsko.

"Obě mužstva budou ve středu hrát na víc než na remízu," ujistil Brückner.
 
Kvalifikační utkání Česko - Nizozemsko začíná ve středu na letenském stadionu ve 20.15, rozhodčím je Batista z Portugalska. Sportovní redakce iDNES ze zápasu pořizuje podrobnou on-line reportáž na internetové adrese fotbal.idnes.cz.

Pravděpodobné sestavy

Česko: Čech - Jiránek, Bolf, Ujfaluši, Grygera - Poborský, Rosický, Galásek, Nedvěd, Šmicer - Koller.
Nizozemsko:  van der Sar - Reiziger, Stam, Frank de Boer, Zenden - van der Vaart, van Bommel, Davids, Cocu - Nistelrooij, Kluivert.Najdete na iDNES.czmobilní verze