Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brückner: Nalosujte nám Holanďany

5 2003
Frankfurt - Kudy povede cesta na fotbalové mistrovství světa 2006? To určí dnešní los ve Frankfurtu nad Mohanem. "Chci Holanďany! Ať nám je do skupiny nalosují třeba napořád," prohlásil reprezentační trenér Karel Brückner před čtvrtečním odletem do Německa. Jakmile to dořekl, hlasitě se rozesmál.

Není vyloučeno, že právě Nizozemsko připadne počtvrté ve třech letech do skupiny, v níž budou také fotbalisté Česka.

Nejdřív základní skupina na mistrovství Evropy 2000, poté kvalifikace o šampionát 2004. Po nedělním losu v Lisabonu je rovněž jisté, že se stejní soupeři utkají 19. června na Euru v Portugalsku.

Rozdělení do košů

Páteční losování začíná v 17.00, přenos německé televize ZDF bude přenášen do více než stovky zemí světa. S výjimkou Česka.

Hlavní hvězdou pozdního odpoledne ve známé Festhalle má být Michael Schumacher, pilot formule 1. Zpěvák Sting svou účast zrušil.

Reprezentace Česka je nasazena v nejkvalitnějším prvním koši, Nizozemsko ve druhém. V osudí bude dohromady 51 evropských zemí, které vytvoří tři skupiny po sedmi a pět skupin po šesti účastnících.

"Raději bych měl šest soupeřů, ať hrajeme co nejvíc soutěžních zápasů," říká trenér Brückner. Bylo to jediné přání, které kouč neřekl v žertu. Přednost pro šestičlenné skupiny zřejmě dostanou Anglie, Itálie, Španělsko, Francie a Portugalsko. Důvodem má být podle agentury DPA vytíženost jejich klubů v těžkých ligách a evropských pohárech.

Na světovém šampionátu, který začne 9. června 2006 v Mnichově, bude hrát 32 mužstev, přičemž domácí reprezentace má účast jistou. Nově i obhájce titulu musí projít kvalifikací.

Jak by mohl los také dopadnout

Skupina smrti: ČESKO, Nizozemsko, Řecko, Ukrajina, Maďarsko, Malta

Kuriózní skupina: ČESKO, Nizozemsko, Rakousko, Bosna a Hercegovina, Bělorusko, Moldavsko (tedy čtyři soupeři z poslední kvalifikace, jeden z předminulé )

Snadná skupina: ČESKO, Polsko, Slovensko, Finsko, Kypr, San Marino, Andorra

Brazilci ji už v Jižní Americe před pár týdny rozehráli. Během necelých tří let bude sehráno více než 850 kvalifikačních zápasů, ve hře je celkem 197 členských zemí FIFA. Když Německo pořádalo šampionát poprvé v roce 1974, do kvalifikace se tehdy přihlásilo 106 států.

 Z Evropy jich tentokrát postoupí třináct: budou to vítězové osmi skupin a nejlepší dva týmy z druhých míst. Zbylých šest celků se střetne v baráži. "Je tu však trend baráže zrušit. Při mistrovství Evropy 2008 už existovat nebudou," informoval generální sekretář Petr Fousek. "Ze sedmi skupin postoupí dva nejlepší plus pořadatelské země Švýcarsko a Rakousko."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze