Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brückner: Na zápasy možná budeme létat

15 2005
Olomouc - Řekněte před koučem fotbalové reprezentace Karlem Brücknerem, že tým může v osmifinále mistrovství světa narazit na Brazílii. Jeho reakce bude okamžitá. "Vynikající, to beru," vypálí bez rozmýšlení. "Byl by to sichr, že jsme postoupili. A postup ze skupiny znamená úspěch." Pár dní uplynulo od soboty, kdy se český tým dozvěděl jména soupeřů pro základní skupinu šampionátu v Německu.

Brückner od té doby o něco pokročil ve znalostech o síle USA, Ghany a Itálie. Rýsují se mu soupeři pro přípravné zápasy a stojí před nynějším úkolem číslo 1: zvolit základnu mužstva.

Hotel blízko letiště

Brückner včera seděl v kanceláři v Olomouci, ale členové jeho realizačního týmu byli se Slavií v Hamburku.

Nejeli tam na zápas Poháru UEFA, cílem bylo obhlédnout nabízený hotel v jednom z měst, kde bude Česko na šampionátu hrát.

Hamburk, Gelsenkirchen a Kolín nad Rýnem. Utkání Čechů se odehrají na severozápadě Německa.

Přesto je reálné, že dočasný domov najde reprezentace v úplně jiném koutě země. "Je lepší letět ke stadionu třeba 800 kilometrů než k němu jet 150 kilometrů po zacpané dálnici," míní Brückner.

Co říká Brückner
■ o Nedvědovi, Kollerovi a Poborském
■ o klíčových hráčích soupeřů
■ o pokračování u reprezentace
■ o tom, proč se setkal se žižkovským farářem
■ o připraveném výroku, který nikdy nepoužil
■ o účinkování v reklamě
Čtěte v pátek v MF DNES v rozhovoru s koučem fotbalové reprezentace 

Jeho hlavní podmínkou pro ubytování tak není vzdálenost od dějišť zápasů, ale blízkost letiště. "Také chceme mít klid, u hotelu nějakou louku, tedy menší hřišťátko na trénink," líčí trenér. "A nerad to říkám, aby to nevyznělo negativně, ale asi by nebylo vhodné být poblíž českých hranic."

Brückner chce, aby byl tým po dobu šampionátu co nejméně rušen. A místo kousek za Rozvadovem by se stalo Mekkou fanoušků.

Co se týká ubytování, je nyní ve hře spousta variant. Mnoho týmů si už před losem rezervovalo třeba pět hotelů a teď budou většinu z nich pouštět, takže budou volné.

Trenér studuje soupeře

V haldě videokazet se zápasy, jež má v kanceláři, už Brückner našel záznam letošního přáteláku Američanů v Nizozemsku. A o úvodním soupeři Čechů mluví s uznáním: "Řeknu vám, to je mančaft. Silný, vyspělý, má zažité taktické souvislosti."

Studiem hry Spojených států se trenér začal chystat na soupeře. Italy oceňuje za řemeslné bránění, ale na námitku, že v poslední době moc úspěšní nejsou, říká: "Já je také moc nepochválil." Ghanu se kouč teprve chystá analyzovat.

Za 46 zápasů, v nichž mužstvo vedl, se Česko nikdy neutkalo s Afričany. I proto se Brücknerovi líbí sehrát doma těsně před mistrovstvím přípravný duel s Pobřežím slonoviny. Druhý bude asi s Kostarikou.

Jistá je zatím pouze příprava 1. března v Turecku, ale Pobřeží slonoviny a Kostarika jsou nejsilnější adepti pro další zápasy. Až za nimi stojí zájem Saúdské Arábie, Íránu, Guatemaly, Nigérie a Kamerunu.

Trenér národního týmu Karel Brückner sleduje barážové utkání české reprezentace v Norsku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze