Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brückner: Mrzí mě, že tu s námi není Jarolím

28 2006
Izmir - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Karel Brückner vešel do prostorné haly, kde u jedné strany stály lukostřelecké terče. Sedl si za stůl, na kterým visela obrovská červená vlajka s bílým půlměsícem a hvězdou. Loni tady při světové univerziádě byla soutěž lukostřelců, v předvečer přípravných zápasů Česka s Tureckem tu měl kouč českých fotbalistů tiskovou konferenci.

Brückner si vyhrnul rukávy u teplákové bundy, rukou prohrábl šedivé vlasy a spustil.

Hovořil o přípravných zápasech, které Česko ve středu čekají v Izmiru. Od 17 hodin nastoupí druhý český výběr proti tureckému béčku, od 20 hodin se srazí áčka obou zemí.

Jak mužstvo rozdělíte?
Já to nechci rozdělovat na lepší a horší, silnější a slabší. Vždyť si vezmete, jak na Euru jedna sestava porazila Holandsko a druhá pak Německo. Jde o to, abychom se sešli, potrénovali a odehráli slušný zápas. Jen mě mrzí, že kvůli velké marodce tady nemůžeme mít všechny hráče.

Kdo z těch, co tady nejsou, vás mrzí nejvíc? Galásek, Grygera, Šmicer...
Nikdo. Tyhle zápasy jsou pro, kteří tady jsou, pro hráče ze širšího okruhu. Samozřejmě, kdyby byli zdraví, tak tady Galáska, Grygeru, Kollera máme. Nejvíc mě ale mrzí, že tu s námi není David Jarolím. Měsíc se na Turecko připravoval a pak se zraní. Je to škoda.

Právě pro hráče ze širšího kádru je Turecko poslední šancí, jak zaujmout.
Ne, ne, nechci to pro nikoho dramatizovat. Hráče dlouhodobě sledujeme, známe je. Nejde to postavit tak, že bychom mu řekli: Tady máš jeden zápas, zahraješ a je to v pořádku.

Ale oni to tak určitě berou. Před nominací na mistrovství světa už žádný přípravný zápas hrát nebudete.
My přece víme, kdo se nám hodí a nehodí do systému. A taky bych nebral hráče, pokud by mentalitou a charakterem mezi nás nepatřili. O těch, co tu jsou, si myslím, že jsem patří. Očekávám od všech bezvadný přístup se vším všudy, jako to bylo vždycky. A jak už jsem řekl, nechci tady nic rozdělovat na lepší a horší.

Ale svou ostrou sestavu, která nastoupí v oficiálním zápase, určitě máte.
Vždyť to je dopředu jasné. Brankář, obranná čtyřka, kterou neměním. Pak střední záložníci Rosický a když tu není Galásek, tak Polák. Ostatní posty se nabízejí pro střídání, ale základ zůstává.

Nastoupí tedy nejsilnější sestavu alespoň v jednom poločase?
Bude hrát celý zápas. Nestřídáme, brankáře, obránce, Galáska, Rosického. Pak jsou posty, které střídám i v kvalifikaci. Krajní záložníci, útočníci, ti jsou v zápasech hodně zatížení.

Máte tu tři gólmany. Jak rozdělíte je?
Jeden odchytá celý zápas a dva si to dají po půlce. Počítám, že čtyři až pět hráčů z prvního utkání vezmu i na druhý zápas.

Budete obě mužstva připravovat společně, nebo každé zvlášť?
Od neděle probíhá všechno společně, ale specifické věci před zápasem budeme dělat zvlášť.

Kdy hráčům oznámíte, v kterém zápase nastoupí?
Všechno je hektické, v poklusu. Ale všichni už asi tuší. Problémy nám přineslo zranění Mareše. Na levého obránce teď máme jen Jankulovského. Asi bude muset zvládnout oba zápasy.

To myslíte vážně?
Ne, dělám si legraci. Ale budeme muset improvizovat, i když to není dobré, protože posty v obraně jsou dané.

Do obrany tady máte debutanta Zápotočného. Co zamýšlíte s ním?
Mistr Zápotočný bude hrát celých devadesát minut.Najdete na iDNES.czmobilní verze