Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brückner je u týmu pět let. Byl úspěšný?

29 2006
Praha - Devátého prosince 2001 večer usedl Karel Brückner ke stolu jedné z olomouckých restaurací. Objednal si čaj a pak přijímal první gratulace po zvolení novým trenérem fotbalové reprezentace. Od těch chvil uplyne příští sobotu přesně pět let. „I když k éře trenéra Brücknera mohou mít někteří lidé výhrady, statistická čísla nelžou,“ tvrdí manažer reprezentace Vlastimil Košťál.

„Potvrzují, že pod Brücknerovým vedením jde tým správnou cestou,“ dodal Košťál.

Český fotbal se pod Brücknerem dostal až na 2. místo světového žebříčku FIFA. A i se současným 10. místem se drží ve špičce. Na druhou stranu, žebříček FIFA ukazuje, jak výjimečnou generaci hráčů měl Brückner v rukách. O to větší rozčarování panovalo mezi fanoušky i v části  odborné veřejnosti po krachu na letošním mistrovství světa.

I Brückner přiznává: „Vyřazení ze skupiny na mistrovství světa bylo mým nejhorším okamžikem v dosavadním působení u mužstva. Bylo to velmi silné.“ Nebýt tohoto zmaru, mohl by se kouč chlubit parádní minulostí u reprezentace. Přesto o sobě nejspíš právem prohlašuje: „Necítím se jako neúspěšný kouč.“

Sedmašedesátiletému muži, který má s reprezentací smlouvu na kvalifikační cyklus o mistrovství Evropy 2008, se zatím příliš bilancovat nechce. „Fotbal je pro mě přítomnost,“ tvrdil včera.

Seděl u toho v pizzerii na Václavském náměstí, za jejímiž okny pulzovalo současné město. Prostředí jako by se ke vzpomínání nehodilo. Místo bilancování trenér dlouze rozebíral, co mu ukázala nedávná příprava s Dánskem před jarním pokračováním bojů o Euro. Nepřijde-li kolaps, Brückner s  týmem postoupí na třetí velký turnaj v řadě. Byl by tak přímým aktérem všech, které se za jeho působení konaly.

Z dřívějška má trenér bronz z Eura 2004 a účast na letošním světovém šampionátu, kam reprezentace došla po šestnácti letech. Brückner má za sebou u reprezentace víceméně úspěšnou minulost, žije nadějnou přítomnost a čeká jej možná problematická budoucnost.

Minulost: úspěchy, kromě mistrovství světa
Devětapadesátkrát už Brückner poslal český výběr do zápasu. Šanci v nich dostalo 62 fotbalistů. Ti čtyřicetkrát, čili v 67,8 procenta, zvítězili. To je slušná bilance. Ještě víc ji rozsvěcuje fakt, že v kvalifikaci na velké turnaje a při vystoupeních na nich je podíl výher takřka o 10 procent vyšší.

Celkovým podílem výher Česko převyšuje všechny evropské giganty včetně finalistů mistrovství světa Itálie i Francie. Není to úplně objektivní číslo, protože fotbalově významnější státy potkávají i v přípravě kvalitnější protivníky. Přesto slouží Brücknerovi ke cti a týmu k užitku.

„Díky úspěchům se příjmy z marketingu národního týmu navýšily o třicet milionů korun,“ tvrdí Košťál. „Když letos odešla z fotbalu společnost ING, oslovili  jsme Českou spořitelnu a v rekordní rychlosti jsme se domluvili. Bylo by chybou neotočit Brücknerovy výsledky do profitu.“

Víc než ekonomické údaje a procentuální vyjádření výher však fanoušky zajímalo, jak si mužstvo povede po šestnáctileté absenci na světovém šampionátu. Tam  měl naopak tým bídnou 33,3% úspěšnost, protože dva ze tří zápasů prohrál a trpce skončil ve skupině.

Právě po předčasném konci na mistrovství se na Brücknera snesla vlna kritiky. Trenér čelil výzvám k odstoupení. „Měl vynikající hráče, ale velkou díru do světa s nimi neudělal,“ argumentoval kupříkladu internacionál Ladislav Vízek. Brückner však pokračuje dál a slušně nastartoval novou epochu.

Současnost: žádná skepse
Po čtyřech zápasech z celkových dvanácti má Česko v tabulce čtyřbodový náskok na místě zaručujícím účast na Euru za rok a půl. „To dává určité předpoklady, aby kvalifikace byla úspěšná,“ připouští opatrně kouč.

Brücknerova čísla

Vedl tým v 59 zápasech s bilancí 40
výher – 9 remíz – 10  proher.

Ve srovnání podílu výher (67,8 procenta)
je na tom lépe než ve stejném období
například Francie (64,3), Španělsko (60,3),
Německo (57,7), Anglie (57,1), Portugalsko
(56,1) nebo Itálie (53,0).

V kvalifikaci na velké turnaje (mistrovství
světa či Evropy) a přímo na turnajích má
Brückner podíl výher dokonce 76,5 procenta.
Na samotném mistrovství  světa však jen
33,3 %.

Za Brücknera nastoupilo za tým 62 hráčů.
Nejvytíženější jsou: 1. Ujfaluši 4339 minut
(50 startů), 2. P. Čech 3975 (48),
3. Jankulovski 3760 (45), 4. Rosický 3491
(43), 5. Poborský 3418 (46), 6. Koller 3264
(46), 7. Grygera 3143 (43), 8. Galásek 3070
(41), 9. Baroš 2978 (45), 10. Bolf 2591 (33).

Nejlepší Brücknerovi střelci jsou:
1. Koller 32 gólů (průměr 0,70/zápas),
2. Baroš 26 (0,58), 3. Rosický 15 (0,35).

Přesto má starosti. Proti Dánsku se ukázalo, jak křehké mužstvo je: stačilo, aby nehrál zraněný Rosický, a bez jeho nápadů lopotně tápalo. „Navíc nejde jen o invenci Rosického,“ upozorňuje kouč, že z kdysi obávané zálohy vypadli nadobro Nedvěd s Poborským a nejistý je návrat se zdravím  laborujícího Šmicra. Zbyli tak jen Rosický a Galásek.

Další obavy například vzbuzuje forma útočníka Baroše a zatím se jen odhaduje, v jakém stavu a kdy bude fit brankář Petr Čech, který v říjnu po střetu se soupeřem podstoupil operaci hlavy.

„Všichni ale věříme, že národní tým na Euro postoupí, “ říká Košťál. Ke skepsi ani neexistuje podstatný důvod.

Budoucnost: déle než Ježek?
Pokud se předpoklady naplní a fotbalisté vybojují mistrovství Evropy, Brücknerovi se automaticky obnoví kontrakt na dobu turnaje. Jak pro Česko skončí, záleží pak i na momentální formě a zdraví hráčů. Vzdálenější perspektiva národního týmu však naznačuje možné problémy.

Trenér „jedenadvacítky“ Ladislav Škorpil si stěžuje, že vinou brzkých a nepromyšlených odchodů do zahraničí se hazarduje s výkonností mladých hráčů, kteří by jednou měli současnou generaci nahradit. Turecko „umrtvilo“ útočníka Juna, zapadli i Svěrkoš a Papadopulos, zmiňovaní jako další adepti reprezentace. „Papadopulos je kmenovým hráčem pouze jedenadvacítky, v Leverkusenu vůbec nenastupuje,“ říká Škorpil hořce.

Bude tyto případné problémy řešit ještě Brückner? Není to vyloučeno. Vyšší věk ho zatím nelimituje, a tak může záležet na tom, zda Česko postoupí a jak  dopadne na Euru.

Už dnes je Brückner druhým nejdéle působícím trenérem u reprezentace. Před ním je pouze Václav Ježek, který ji v 70. letech vedl necelých šest roků.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze