Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brückner české fotbalisty vedl šest a půl roku, Straka jen padesát dnů

Fotbalový trenér Karel Brückner | foto: Michal ŠulaMF DNES

2 2009
Dušan Uhrin starší, Jozef Chovanec, Karel Brückner, Petr Rada a František Straka. Pět fotbalových trenérů, kteří po rozdělení československé federace vedli samostatné reprezentační mužstvo Česka.

V roce 1993 dohrával kvalifikaci o mistrovství světa ve Spojených státech ještě federální československý výběr, který vedl jeden z našich nejlepších poválečných trenérů Václav Ježek. Jeho tým tehdy na šampionát nepostoupil, v posledním utkání remizoval 0:0 v Bruselu a do USA letěli Belgičané.

Přestože první oficiální mezistátní zápas samostatného Česka byl naplánován až na konec února 1994, s dostatečným téměř devítiměsíčním předstihem byl jmenován jeho kouč.

DUŠAN UHRIN (5. února 1943)

Uhrina jmenoval trenérem národního mužstva 25. května 1993 výkonný výbor, jemuž pevnou rukou vládl tehdejší svazový předseda František Chvalovský. Dalšími kandidáty na prestižní trenérský post byli Karel Brückner a Tomáš Pospíchal.

Dušan Uhrin"V neprospěch Brucknera a Pospíchala rozhodly Uhrinovy výrazné úspěchy v poslední době. A kredit, jaký získal i na mezinárodním fotbalovém poli," prohlásil Chvalovský. Měl na mysli především tzv. nultý ročník Ligy mistrů 1991/92, v němž se sparťané pod Ježkovým vedením dělili o konečné třetí místo.

Brückner se v květnu 1993 nechal slyšet: "Já si myslím, že u trenéra je důležité být na správném místě ve správnou dobu. A pro mě by bylo lepší, kdybych šel k reprezentaci tak o dva roky později."

Uhrin své působení u národního mužstva začal v roce 1994 únorovým vítězstvím v Turecku, kvalifikací s týmem prošel na mistrovství Evropy 1996 v Anglii a získal na něm stříbrné medaile!

V kvalifikaci o mistrovství světa ve Francii však Uhrin neuspěl a koncem roku 1997 u reprezentace skončil. Jeho posledním zápasem bylo turnajové vystoupení v Rijádu, kde 21. prosince 1997 český tým vyhrál utkání o 3. místo nad Uruguayí 1:0.

Uhrin národní mužstvo vedl ve 48 zápasech s bilancí 27 - 10 - 11.

Ve funkci byl přes čtyři a půl roku, od 25. května 1993 do 21. prosince 1997.

Od ledna 1998 trénoval tým Al-Nasr v Saúdské Arábii, dále působil v roli kouče u izraelského Maccabi Haifa, v letech 2000/01 vedl reprezentaci Kuvajtu. V létě 2001 vzal Teplice, ale tam se mu nevedlo a v listopadu téhož roku rezignoval.

Dalšími jeho trenérskými štacemi byly AIK Stockholm, kyperský celek APOEL Nikósie a gruzínské Dinamo Tbilisi, s nímž loni získal titul.

Letos v červnu přijal angažmá ve Slovanu Bratislava. Učinil tak poté, co si z něj minulý svazový výkonný výbor udělal dobrý den. Expertní komise letos v květnu Uhrina doporučila k národnímu mužstvu místo odvolaného Rady, ale rozhádaná exekutiva ukázala na Straku...

JOZEF CHOVANEC (7. března 1960)

Také Chovance jmenoval trenérem národního mužstva svazový výkonný výbor, také v tomto případě 8. ledna 1998 prosadil svou šéf svazu Chvalovský.

S výjimkou tehdejšího generálního slávistického ředitele Vladimíra Lešky, který se hlasování zdržel, byli pro jmenování Chovance všichni členové výkonného výboru.

Trenér Jozef ChovanecLeška neměl nic proti Chovancovi, ale proti postupu Chvalovského vyslovil námitky. Nelíbilo se mu, že Chvalovský během vyjednávání s adepty na trenérskou funkci nekonzultoval situaci se členy výkonného výboru a víceméně je postavil před hotovou věc.

Kandidáti byli tři, vedle Chovance také František Cipro a opět Brückner.

"Cipro se nemohl vyvázat ze smlouvy v Innsbrucku. A Brückner, nový trenér týmu do jedenadvaceti let, mi už v prosinci při Poháru FIFA v Rijádu řekl, že nemá tyto ambice, ale že rád pomůže a své dlouholeté poznatky z trénování předá," uvedl tehdy Chvalovský.

Chovanec s Českem postoupil na mistrovství Evropy 2000, ale na něm nepostoupil ze silné skupiny. Jeho tým podlehl Nizozemsku a Francii, výhra nad Dánskem už na postup nestačila.

V kvalifikaci se však Chovancovi povedl ojedinělý kousek: vyhrál ji bez ztráty jediného bodu.

Také proto si Chovanec v anketě Mezinárodní světové federace statistiků a historiků vysloužil druhé místo v anketě o nejlepšího kouče reprezentačních mužstev za rok 1999.

Chovanec rezignoval 20. listopadu 2001, pár dnů po neúspěšné baráži s Belgií. Oba duely o postup na mistrovství světa 2002 český tým prohrál 0:1.

Národní mužstvo Chovanec vedl ve 45 zápasech s bilancí 27 - 7 - 11.

Chovanec byl ve funkci od 8. ledna 1998 do 20. listopadu 2001, tedy téměř čtyři roky, necelých 46 měsíců.

V letech 2002/03 Chovanec trénoval v Příbrami, v roce 2005 byl koučem ruského druholigového Krasnodaru, postoupit mezi elitu se mu ale nepodařilo. Začátkem roku 2006 byl jmenován prezidentem Sparty, z této funkce loni v létě přešel v letenském klubu na post generálního sportovního manažera.

Po rezignaci sparťanského trenéra Lavičky se stal loni 7. října hlavním trenérem mužstva Chovanec, které v této roli a zároveň ve funkci generálního sportovního manažera působí dosud.

KAREL BRÜCKNER (13. listopadu 1939)

Trenérem české reprezentace byl Brückner jmenován 12. prosince 2001, když nejlépe obstál v konkurzu. Ve finále se měřil už jen s Ladislavem Škorpilem, když Vlastimil Petržela a Jozef Jarabinský z konkurzu odstoupili.

Podle tehdejšího svazového předsedy Jana Obsta rozhodl výkonný výbor o novém trenérovi jednomyslně, jeho členové odsouhlasili návrh komise, která s kandidáty jednala. "Výkonný výbor konstatoval, že tato skupina pracovala přesně podle zadání a výběrové řízení proběhlo korektně," prohlásil Obst.

Karel BrücknerPřitom se tenkrát nahlas mluvilo o intrikách, jež trenérské volby údajně provázely.

"Není vzájemná důvěra, spoustu věcí kolem volby trenéra jsem se dozvídal bokem," pronesl zhrzeně Jarabinský, podle něhož bylo o reprezentačním trenérovi rozhodnuto už dřív. "Cítil jsem to tak," dodal Jarabinský.

V podstatě stejný názor na věc měl Petržela.

Člen výkonného výboru Vlastimil Košřál tato slova odmítl: "Můžeme jen diskutovat, jestli nešlo výběrové řízení udělat lépe."

Obst tehdy rezolutně zavrhl možnost, aby Brückner na jaře současně s A týmem vedl i jedenadvacítku s níž postoupil na mistrovství Evropy. "Trenér áčka nic jiného dělat nemůže," prohlásil.

Brückner potom dokázal ze všech tří kvalifikací, u nichž s českým týmem byl, postoupit. Jak na mistrovství Evropy 2004, tak na světový šampionát 2006 a poté na další mistrovství Evropy 2008.

Pravda je, že těchto vrcholných fotbalových podnicích uspěl Brückner jen jednou.

Na šampionátu 2004 v Portugalsku vybojoval s Českem dělené třetí místo, když v semifinále jeho svěřenci podlehli v prodloužení Řecku 0:1.

V Německu na mistrovství světa Češi pod Brücknerovým vedením pohořeli v základní skupině a stejně dopadli o dva roky později na mistrovství Evropy.

Brückner už 19. března 2008 oznámil, že po evropském šampionátu končí.

"Trénuju čtyřiatřicet let a to už stačilo," zdůvodnil tenkrát své rozhodnutí.

Loučil se smutně, nečekanou prohrou s Tureckem 2:3 v posledním utkání základní skupiny na loňském mistrovství Evropy.

Brückner národní mužstvo vedl v 76 zápasech s bilancí 50 - 13 - 13.

Ve funkci Brückner byl od 12. prosince 2001 do 15. června 2008, tedy šest a půl roku, něco málo přes 78 měsíců.

Podle vlastních slov trénováním znavený a vyčerpaný Brückner šest týdnů po neslavném konci u českého národního mužstva šokoval. V pátek 25. července 2008 se stal koučem reprezentace Rakouska.

Kvalifikaci o mistrovství světa 2010 začal báječně, když 6. září 2008 Rakušané na domácí půdě porazili vicemistry světa Francouze 3:1. Jenže pak už to byl jen Brückerův nezadržitelný pád: prohra v Litvě, remíza na Faerských ostrovech, domácí prohra se Srbskem. A Brückner se poroučel.

V současné době si devětašedesátiletý trenér užívá důchodu. Nový svazový šéf Ivan Hašek ho hodlá oslovit.

PETR RADA (21. srpna 1958)

Volba Petra Rady reprezentačním koučem jen potvrdila rozpolcenost svazového výkonného výboru. Vládnoucí český fotbalový šéf Vlastimil Košťál kolegům nalinkoval Jozefa Chovance, pro národ i média už to byla hotová věc.

Ale část výkonného výboru se v předvečer volby sešla, Košťálovi se vzepřela a druhý den, 17. července 2008, vyhrál tajné hlasování Petr Rada.

Petr RadaOficiálním vysvětlením bylo, že na rozdíl od Chovance si členy výkonného výboru Rada získal svým vystoupením.

"Projevy hrály velkou roli," uvedl člen tehdejšího svazového vedení Jaroslav Starka. "Kdyby tam byla televize a novináři, každý by si udělal jasný obrázek."

"Byl jsem velice překvapen," přiznal Rada před rokem. "Podle toho, co jsem si četl v novinách, jsem tušil, že moc velkou šanci nemám, ale když už jsem došel tak daleko, tak jsem to nechtěl vzdát."

Mužem na svém místě však Rada rozhodně nebyl. Věčně podrážděný, podezřívavý, takřka za každou otázkou hledal komplot. Na trenérské lavičce nepřesvědčil, u hráčů autoritu neměl, úspěšné výsledky chyběly.

Začal sice nečekanou remízou v přípravném zápase s domácí Anglií, ale kvalifikaci otevřel remízou v Severním Irsku, pokračoval porážkou v Polsku a nejtěsnější domácí výhrou se Slovinskem.

Vaz Radovi zlomil kvalifikační dvojzápas na přelomu letošního března a dubna. Česko pod jeho vedením ve Slovinsku remizovalo a doma se Slovenskem prohrálo.

Ve středu 8. dubna, týden po prohře se Slovenskem, byl Rada od národního mužstva odvolán.

Rada národní mužstvo vedl v osmi utkáních s bilancí 2 - 4 - 2.

Ve funkci byl od 17. července 2008 do 8. dubna 2009, tedy necelých devět měsíců

FRANTIŠEK STRAKA (28. května 1958)

Výkonný výkon fotbalového svazu ho do funkce trenéra národního mužstva zvolil 12. dubna 2009. Verdikt byl stejně překvapivý, jako v případě jmenování Rady. Fotbalová exekutiva nedala na expertní skupinu, která doporučila Uhrina staršího...

"Esemeskou mě o tom informoval svazový předseda pan Mokrý. Že jsem v hlasování dvanácti členů výkonného výboru dostal sedm hlasů," poznamenal v dubnu Straka.

František Straka"Rozhodli jsme se pro Straku, protože Uhrin veřejně deklaroval, že to bere jen na jeden zápas, kdežto Straka hned od začátku, co jsme o něm začali uvažovat, otevřeně prohlašoval, že hodlá pokračovat i na podzim v kvalifikaci," vysvětlil nedávno dnes už bývalý svazový místopředseda Jaroslav Vacek.

Temperamentní až živelný Strakův projev také víc zaujal sponzora a další lidi kolem fotbalu. I to prý hrálo roli při dubnovém hlasování.

Všeobecně se ale o trenérovi jen na jeden přípravný zápas s Maltou mluvilo. Protože se čekalo, že po valné hromadě 27. června rozhodne nové svazové vedení o reprezentačním kouči po svém.

Proto dostal Straka smlouvu do 30. června s opcí. "Nechtěli jsme, aby nové vedení muselo Strakovi dávat výpověď. Prostě buď opci uplatní, nebo neuplatní," vysvětlil Vacek. Stalo se to druhé.

Straka tak národní mužstvo vedl v jediném utkání s bilancí jednoho vítězství.

Ve funkci byl přesně 79 dnů.

Řečeno s nadsázkou, Straka je nejspíš jediným fotbalovým trenérem světa, který má stoprocentní reprezentační bilanci.Najdete na iDNES.czmobilní verze