Brno - Plzeň: Švancara a M. Knakal

Brno - Plzeň: Švancara a M. Knakal - Brněnský útočník Petr Švancara bojuje o míč s plzeňským obráncem Martinem Knakalem. | foto: Radek Miča, MF DNES

Brno už není v lize poslední

• 9
Brno - Byť se museli během zápasu brodit sněhem, mohou poprvé v sezoně fotbalisté Brna hlásit: „Nejsme poslední!“ V neděli porazili na svém hřišti Plzeň 3:1 a mohou slavit - až ve třináctém kole se v tabulce první ligy odrazili z posledního místa, na které se propadli po nevydařeném úvodu sezony.

„Snad jsme se odrazili ode dna. A už to bude jenom lepší,“ věří brněnský forvard Pavel Mezlík.

„Je to hlavně odraz k tomu, abychom si více věřili,“ přidával střelec dvou branek Luděk Zelenka.

Přitom před utkáním se hráči museli přezouvat, hřiště nečekaně pokryla vrstva sněhu.

Kvůli němu přerušil rozhodčí hru a nechal shrabat sníh z autových čar. O přestávce dokonce pořadatelé vyslali na plochu traktor, který sníh odklidil úplně.

Jak úspěšná taktika! „Bylo to dílo pořadatelů, že jsme vyhráli,“ tvrdil po zápase brněnský útočník Luděk Zelenka.

Brno v té době prohrávalo po ráně Knakala, který po odraženém trestném kopu Bartesky prostřelil domácího gólmana Václavíka. „V kabině nám bylo o přestávce těžko,“ přiznal Zelenka.

Zelený trávník však domácím vrátil chuť do hry. Nejprve Zelenka využil nedorozumění v plzeňské obraně a srovnal. „Změna byla ohromná, bílý sníh k fotbalu nepatří,“ popisoval Patrik Siegl.

A další góly Brna? To byly opravdu výstavní rány.

Nejprve Siegl, který naskočil do zápasu překvapivě na post levého obránce, napálil míč z pětatřiceti metrů tak přesně, že gólman Plzně ani nestihl zareagovat. „Z takové dálky by asi měl,“ kroutil hlavou plzeňský kouč Zdeněk Michálek.

A to ještě Siegla napodobil v poslední minutě svou druhou brankou v utkání Zelenka. Otočil se s míčem na hranici pokutového území a trefil se přesně do levého horního rohu plzeňské brány.

„Zavřel jsem při té střele oči,“ smál se Zelenka. Po své druhé trefě se navíc dotáhl s pěti góly na čelo nejlepších střelců ligy.

Brňané tak pod vedením nového kouče Josefa Mazury dokázali podruhé za sebou doma vyhrát.

„Ale s Plzní jsme se na vítězství hodně nadřeli. Hlavně v prvním poločase, kdy ležel na trávníku sníh. To nám znemožňovalo jakoukoli kombinaci,“ vysvětloval Mazura.

Do konce podzimu zbývá odehrát ještě čtyři kola. „Musíme pokračovat v dobrých výkonech.
Chceme mít klidné Vánoce,“ hlásil Mezlík.

Vítězný gól trefil „obránce“ Siegl

Úžasný požitek! Drzá rána brněnského fotbalisty Patrika Siegla z dobrých pětatřiceti metrů skvostně zaplula přímo do šibenice plzeňské brány.

Brno v 57. minutě vede 2:1 a svůj náskok už udrží. Jeho hrdina přitom povstal ze tmy, ze zoufalého záskoku na levém kraji obrany.

Jak jste se ocitl na tak nezvyklém místě v sestavě?
Marián Had přišel s tím, že má třísla pryč a musí na operaci. Trenér tam neměl koho dát. Řekl, že věří mně, že jsem přizpůsobivej.

Jak jste to vzal?
Bylo to pro mě překvapení, v životě jsem tam nehrál. Ale v naší situaci bych si šel stoupnout i do brány, kdyby to mělo pomoct.

Vy jste pomohl náramně, ten gól byl úžasný.
Taky jsem si na tréninku říkal, že pokud z levýho beka nevystřelím aspoň pětkrát za zápas, bude to špatné.

Všiml jste si při té ráně špatného postavení brankáře?
To se nedá říct. To byla střela z třiceti metrů, jen jsem do toho švácl. Nebudu říkat, že jsem chtěl trefit šibenici. Chtěl jsem trefit bránu.

Bývalý trenér Kotrba vám často vyčítal, že nedáváte góly. Napíšete mu teď, že se vám to povedlo?
O tom se vlastně pořád bavíme, že? Ale ne, my jsme se rozešli v dobrém. Nebudu mu nic posílat, jsem rád sám za sebe.

Po přestávce se vám podařilo otočit zápas, kde vidíte příčinu?
V prvním poločase jsme zbytečně moc kombinovali, ve druhém jsme hráli jednoduše. Nakopávali jsme balony a bojovali.