Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásný fotbal? Ten pojem já neuznávám, tvrdí brněnský trenér Pivarník

Brněnský trenér Roman Pivarník dává pokyny svým svěřencům. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

8 2017
V jednom ze svých předchozích angažmá fotbalový trenér Roman Pivarník vyložil novinářům, co na spolupráci s nimi z duše nesnáší. „Že mě nutíte pořád počítat. Posledních šest sedm kol v ročníku musím pořád počítat body, abych mohl odpovídat na otázky,“ mračil se tehdy.

Ve Zbrojovce ho totéž čeká hned na jaře znovu. Na podzim ji sice v lize vytáhl z té nejhorší bídy, ale zachráněná ještě zdaleka není. Zkušený kouč tak už nyní spřádá plány, jak to udělat, aby mužstvo záchranářských starostí co nejdřív zbavil.

Kolik bodů myslíte, že budete k záchraně potřebovat?
Ta hranice je vždycky na třiceti bodech. Jak to vidím letos, mělo by sedmadvacet nebo osmadvacet bodů stačit. Cíl je dostat se co nejdřív na těch třicet. I když... když jsem přišel do Bohemky, vyšvihli jsme se rychle na osmatřicet, což už pak obnášelo vyplácení moc velkého množství prémií. Taky to nebylo úplně ideální. (úsměv)

V době, kdy byla Zbrojovka na čtyřech bodech, jste přišel a oznámil, že jich po podzimu chcete mít šestnáct. Skoro jste cíl splnil, utekl vám o bod, ale řekněte upřímně, věřil jste tehdy svému odhadu, nebo jste přeháněl, abyste ukázal odhodlání?
Vidíte, a my jsme tu hranici mohli i překročit! Mrzí mě zápas s Duklou, který skončil 0:0, my byli jasně lepší. Kdyby to nebylo reálné, tak bych do Brna nešel. Ještě na konci minulé sezony jsem měl nabídku z Jihlavy, měla tou dobou na záchranu čtyři body. Řekl jsem, že moc nevěřím tomu, že to zvládne, a odmítl jsem. Nakonec se Jihlava zachránila zápasem se Spartou... Kdo mě zná, ví, že jsem realista. Musel jsem cítit, že na to mužstvo má, abych Zbrojovku mohl převzít.

Chtěla vás hned po čtyřech kolech, kdy odvolávala trenéra Habance, nebo si s nabídkou dala načas?
Něco se diskutovalo, ale oslovený jsem nebyl. Zápasy jsem sledoval, sedával jsem v hledišti v Brně, ve Zlíně, často v Olomouci. Když probíhalo to oťukávání, byl jsem na zápase Zbrojovky se Spartou, který vyhrála, a to jsem věděl přesně, jak to dopadne. Vyhrálo se, tak změna nebude. Aby se ale mužstvo nakoplo, potřebuje na to navázat dvakrát třikrát za sebou.

Brněnský trenér Roman Pivarník slaví se svým realizačním týmem.
VSTÁVEJ, LENOCHU. Trenér Brna Roman Pivarník pomáhá zpět na nohy svému svěřenci.

Naposled jste vedl Plzeň v boji o titul, teď zachraňujete Brno. Mění se váš přístup k týmu podle toho, kde v tabulce je, když ho přebíráte?
Vždy musíte vycházet z toho, aby pokyny byly srozumitelné. Možná v mužstvu u dna zařazujete méně nových prvků, co se týká učení taktiky. Mojí filozofií ale ve všech případech je, že nemůžete jen proplouvat od zápasu k zápasu. Máte dané, jak chcete se svým mužstvem hrát, a jdete za tím. Když řeknu, že nechci všechny míče odkopávat od gólmana, tak to chci plnit, ať mám body čtyři, nebo plno. Protože pak se stane, že máte bodů sice dost, ale přijde zápas, který chcete zvládnout fotbalovostí, a nevíte, jak na to. To nejde.

Jaký fotbal se vám líbí?
Pozor, to není krasobruslení! Pojem krásný fotbal neuznávám. Máte to jako v životě, že se někomu líbí brunety, někomu blondýny, někomu tohle, jinému tamto. A jak určíte, co je hezké? Mám rád fotbal vyvážený a hraný na výsledek. Pak záleží, jaká je skladba mužstva. Úkolem kouče je, aby nehrál s mužstvem něco, co mu nejde, na co nemá hráče, schopnosti. Nejdůležitější ale je, abychom dokázali na svoje cíle navazovat, ne to jenom vytloukali zápas od zápasu. I když přijde krize, tak abychom pracovali s výhledem do budoucna.

Bavme se konkrétně. Přijdete do Brna a chcete dát jednoduché pokyny. Co řeknete? Hrajte kolmo dopředu?
(pousměje se) Tak jednoduché to není. Chceme hrát přímočaře, ale podle šablony, kterou mám. Vím, jak chci hrát v přechodové fázi, jak založit útok, jak bránit. Na tom pracujeme. Způsob, jakým si Zbrojovka vytvářela šance dřív, byl pořád stejný: hráč přiběhl před šestnáctku, a ať v ní měl jednoho, nebo pět spoluhráčů, vždycky bouchnul do balonu a poslal tam centr. Neadresovaný, jen tak. Pracuji na tom, aby to bylo jinak. Tandem, přihrávka, cílené věci. Jako v Jihlavě, kde byla krásná akce, jako doma se Zlínem, i když tam z toho gól nebyl. Největší problém je, když hráč nehraje nad svoje možnosti, když je pokaděný a nechce hrát fotbal, jak má.

Jaké typy hráčů, co do charakteristik, budete v zimě hledat?
Potřebujeme gólového hráče, který je zároveň válečník a umí dát i gól. Čeká nás tvrdý boj na jaře a nedá se všechno jen uhrát fotbalovostí. Mnoho hráčů nebudeme moct přivést, to víme, chtěli bychom tři až čtyři. Do každé řady a hotové hráče.

Trenér Brna Roman Pivarník diriguje své svěřence.
Roman Pivarník při zápase Zbrojovky Brno

Brousíte očima v soupisce Plzně, kde jste působil?
Nevím jak Plzeň, ale třeba Sparta a Slavia mají široký kádr, Zlín chce kádr zužovat. Je tam pár možností. Každopádně chci české nebo slovenské hráče, cizinců máme dost. Abyste se mohl zachránit, potřebujete někoho, kdo je schopen okamžitě naskočit a být oporou. U zahraničních hráčů může být problém s aklimatizací nebo s tím, že je nemáte, protože ani nemůžete mít, pořádně proskautované. Uvidíme. Nějaké tipy mám, za těmi postupně jdeme a uvidíme, co se nám podaří.

Posiluje se na jaro, kdy jde o přežití, jinak než na podzim?
Jaro je jiná soutěž, tyto dvě části ligy se od sebe velmi liší. V létě jdete do podzimu s čistým štítem, od stavu 0:0. Každý věří, že to postavil dobře, že to zvládne. Pak to může začít drhnout a musí se reagovat. Jaro už je jiné, proto jsem mluvil i o česko-slovenských fotbalistech. S cizinci pracuji, a kromě Acosty, jehož jsem měl v Bohemce, který se adaptoval hned, to bylo složité. Pro Mosqueru jsme taky potřebovali půl roku, aby se adaptoval, a on pak některé zápasy nehrál. Hlavně v těch těžkých seděl na lavičce. To si nemůžeme dovolit.

Kdo bude v zimě ve Zbrojovce hráče vybírat? Sportovní ředitel v klubu není a vy jste tu roli plnit nechtěl.
Obojí je pravda, ale taky trénuji osmnáct roků a většinou skladbu mužstva stejně řeším já. Vybral jsem hráče, prokonzultovali jsme to s vedením, někdo je oslovil a udělal. Ten model pokračuje. Hráče vytipuji, mluvím s ním, a pak je na majiteli, aby se domluvil s druhým klubem. Do toho už vstupovat nechci. My kádr dokážeme poskládat, v tom problém není. Klíčové je, abychom se dohodli s klubem, odkud hráče chceme.

Těm, s nimiž nepočítáte, jste schopen už teď říct?
Vycházím z toho, že když dáváte pryč hráče, musíte mít za něho náhradu. Bude se to odvíjet od toho, jak se podaří hráče přesvědčovat k nám přijít. Zatím jsem odchody pozastavil. Vždyť jste viděli poslední zápas. Dohráli jsme ho s třemi obránci, neměl kdo střídat. Nemáme na to, abychom si mohli dovolit hráče dávat pryč.

Pojďme se přece jen u jednoho zastavit, a to u Tomáše Pilíka, největší letní posily. Nezdá se, že by byl pro vás v základní sestavě nepostradatelný. Ani u něho nechcete situaci rozseknout dřív?
Hráči jsou postradatelní všichni. (s úsměvem) Zadruhé, moje první představa byla, nechat hrát Pilíka a Škodu vedle sebe. Zkusili jsme to v prvním přáteláku s Vítkovicemi, najeli jsme na rozestavení 4–1–4–1, a byl to totální výbuch. Ne jen jich dvou, byl to výbuch všech, ale musel jsem to změnit a jít na 4–2–3–1. Pilík mě i pak mile překvapil. A musím říct, že je typem hráče, který na sto procent trénuje, a když vycítil, že další zápas nehraje, tak trénoval ještě víc, aby se do mužstva dostal zpět. Pořád Pilíka vidím hodně vysoko, hlavně z toho důvodu, jaký má během těch dvou měsíců přístup. Teď bude příprava, hráči do sebe naberou další věci, nachystají se kondičně a zas to může všechno vypadat jinak.Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

Thibaut Courtois, Sergio Ramos, Luka Modrič, Gereth BaleEdin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek, Jaroslav Plašil, Michael Lüftner

Česká reprezentace v Lize národů

Jaroslav Šilhavý, Jiří Chytrý, Tomáš Galásek, Milan Veselý

Tabulka ligy

Známky

1,86

Vladimír Coufal

Slavia

1,88

Josef Hušbauer

Slavia

1,92

Jan Sýkora

Slavia

Góly

10

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

7

Michael Krmenčík

Plzeň

5

Benjamin Tetteh

Sparta

Mužstvo Z V R P S B
1. AC Sparta Praha 9 7 2 0 19:5 23
2. SK Slavia Praha 8 7 0 1 21:4 21
3. FC Viktoria Plzeň 8 7 0 1 14:6 21
4. Fastav Zlín 9 6 1 2 16:7 19
5. FC Baník Ostrava 9 6 1 2 14:5 19
6. FK Mladá Boleslav 9 4 1 4 22:20 13
7. Bohemians Praha 1905 8 3 2 3 10:11 11
8. 1. FK Příbram 9 3 2 4 14:18 11
9. FK Jablonec 8 3 1 4 11:10 10
10. FC Slovan Liberec 9 2 4 3 9:12 10
11. MFK Karviná 9 3 0 6 14:19 9
12. FK Teplice 9 2 3 4 11:17 9
13. 1. FC Slovácko 9 3 0 6 11:20 9
14. Slezský FC Opava 9 2 1 6 9:18 7
15. SK Sigma Olomouc 9 2 0 7 9:18 6
16. Dukla Praha 9 1 0 8 6:20 3

Nejčtenější

Žhavé zboží Krmenčík. Plzeň může svého střelce prodat za čtvrt miliardy

Plzeňský Michael Krmenčík se raduje z gólů v Lize mistrů proti CSKA Moskva.

VIDEO Do nohou se mu čím dál víc zakusovaly křeče, a přestože měl touhu zůstat, pochopil, že zápas...

Špatné Bordeaux? Ne, to byla zásluha našeho týmu, říká Trpišovský

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský během utkání Evropské ligy proti...

Pochválil defenzívu, ale v útoku čekal od svých hráčů víc. Přesto bylo hodnocení Jindřicha...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

VIDEO Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V...

Vydra pomohl gólem k jasné výhře. United ztratili, City dalo pět branek

Matěj Vydra, útočník Burnley, slaví svůj gól do sítě Bournemouthu.

Poprvé nastoupil za Burnley od první minuty a hned skóroval. Fotbalový útočník Matěj Vydra...

Fanoušci, díky. Za odměnu jsme jim chtěli ukázat i kvalitu, řekl Ščasný

Zdeněk Ščasný, trenér a sportovní ředitel Sparty

VIDEO Dvanáct tisíc fanoušků povstalo, v samém závěru nastavení bouřilo, aby svůj tým dotlačilo k pátému...

Další z rubriky

Fotbalové Slovácko chce zlomit sérii porážek i bez čtyř obránců

Michal Kordula, trenér Slovácka

Pět zkušených hráčů mimo hru, z toho čtyři obránci. To vše ve chvíli, kdy fotbalisté Slovácka při...

Fanoušci, díky. Za odměnu jsme jim chtěli ukázat i kvalitu, řekl Ščasný

Zdeněk Ščasný, trenér a sportovní ředitel Sparty

VIDEO Dvanáct tisíc fanoušků povstalo, v samém závěru nastavení bouřilo, aby svůj tým dotlačilo k pátému...

Opava - Teplice 2:0, první výhra pod novým koučem, „doma“ druhá v řadě

Opavští fanoušci na „domácím“ stadionu v Brně.

Fotbalisté Opavy vyhráli podruhé za sebou v brněnském azylu, v rámci 9. kola nejvyšší soutěže...Najdete na iDNES.cz