Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno má pouze na jednorázové úspěchy, pak zase půjde dolů, míní Bělák

Sportovní ředitel 1. FC Brno Radek Bělák - Náměstek ředitele jihomoravské policie Jaroslav Vaněk (vlevo) za účasti Karla Jarůška (předseda představensva 1. FC Brno) a Radka Běláka (sportovní ředitel 1. FC Brno) ohlásil, kolik stál zásah proti chuligánům Baníku Ostrava | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

19 2009
Proč se brněnský fotbal po dvou slibných sezonách místo boje o evropské poháry propadl na nedůstojné 11. místo v lize? Sportovní ředitel 1. FC Brno přináší zajímavé vysvětlení, které dosud nikdy tak otevřeně nezaznělo.

"Co se týče zázemí, tak Brno jednoznačně zaostává za ostatními kluby. Chybí tady minimálně deset travnatých hřišť. Pokud nebudete mít vybudované zázemí, tak budete muset hráče nakupovat, protože je nemáte, kde vychovávat," uvedl mimo jiné Radek Bělák v rozhovoru pro MF DNES.

"Říkám, že 1. FC Brno může dosáhnout pouze výstřelků úspěchu, a pak zase půjde dolů. Tak to bylo posledních x let a bude to tak pořád, pokud se nezačne od toho, kde se má začít," upozornil muž, který v brněnském klubu pracuje už od května 1995.

Jak hodnotíte uplynulou sezonu?
Představovali jsme si, že dopadne lépe. Ale je potřeba to vidět v některých rovinách, jsou věci, které jsme nemohli říkat. Jarní půlsezonu jsme si dali jako poznávací, aby se nový trenér seznámil s týmem. Další věc, která nešla říct v průběhu soutěže, je ta, že po prohře s Olomoucí jsme spolu mluvili a řekli jsme si, že na poháry už to nebude. Proto jsme se domluvili, že by měli dostat příležitost všichni hráči, se kterými počítáme na příští sezonu. Od toho zápasu začali hrát všichni mladí hráči, i ti, co předtím nehráli. Protože jediná možnost, jak je prověříte, je mistrovské utkání.

Takže jste sezonu devět kol před koncem odpískali?
To není správné slovo. Udělali jsme si analýzu, podívali se na rozlosování a stanovili, že hráči mají uhrát 38 bodů, aby měli svoje požitky. Tohle rozhodnutí jsme udělali devět kol před koncem. V tu chvíli bychom honili špici, tlačili na základní sestavu, ale nic by nám to neukázalo směrem do budoucna. Proto začali hrávat jiní: Smutný, Okleštěk a další. A nikdo si toho nevšiml.

Brno - Příbram: hlavičkový souboj mezi hostujcím Tomášem Borkem (vpravo) a Petrem Čoupkem

Lidé si toho všimli. Ale mysleli si, že to spadá do koncepce celého jara, kdy chtěl trenér Beránek poznávat tým. Pokud došlo k takovému posunu, proč jste to veřejně neoznámili?
To přece nemůžete říct, že v tuto chvíli končíte sezonu. My jsme ji ani nevypouštěli, jen jsme si přiznali, že svůj cíl už asi nesplníme, a měli jsme dvě možnosti. Buď do toho dál tlačit, nebo dát prostor více našim hráčům. Víte, jakou zajímavou věc jsme ještě zjistili z analýzy?

Povídejte.
V přípravě i v lize jsme schopni hrát dobře proti lepším celkům, kdy se mužstvo dokáže motivovat a přizpůsobit. Ale pak přijdou zápasy, ve kterých potřebujete soupeře přehrát, a i když jsme si mysleli, že máme lepší fotbalisty, tak se nám to nedařilo. I proto v létě nejedeme na soustředění do Rakouska, ale řekli jsme si, že budeme hrát s českými týmy, třeba i druholigovými, které bychom měli invencí a kvalitou přehrávat. O této analýze jsme chtěli mluvit až po konci sezony. A ještě jedna věc: nikdo si také neuvědomil, že zachraňujeme další dva týmy.

O potížích juniorky a dorostu ale fanoušci aspoň v závěru sezony věděli.
Ale s tím souvisí další věci. Například Mareček hrál v pátek za dorost a v neděli odehrál utkání se Slavií. To bylo naposledy za trenéra Večeři, aby hráč z A mužstva nastupoval i za dorost. Já jsem čekal, kdy se někdo zeptá, jak to může ten hráč zvládat. Ale pro nás byla alfou a omegou záchrana juniorky, která měla po podzimu deset bodů, a dorostu.

K juniorce a dorostu se ještě dostaneme, teď se ale vrátím zpět k prvnímu mužstvu. Vysvětlil jste, že v posledních devíti kolech se zkoušeli mladí hráči. Předtím ale tým 21 kol nezvládl a vytyčeným pohárům byl na hony vzdálen. Proč?
Ode mě nikdy neuslyšíte, že bych hanil trenéry a hráče. To je strašně krátkozraké, abych řekl "tady a tady byla chyba". Myslím si, že víme, kde byla chyba, a proto jsme udělali opatření.

Problém týmu? Došlo k uspokojení

Kde se tedy stala chyba? V předchozí sezoně tým skončil čtvrtý a znovu vyhlásil útok na poháry. Ty ale vlastně ztratil už po podzimu. Proč došlo k takovému propadu?
Došlo k uspokojení a změně přístupu hráčů. V první sezoně trenér Uličný z mužstva dostal maximum. Pak ale došlo k určitým věcem, které vyvrcholily po utkání s Českými Budějovicemi, kdy trenér Uličný přiznal, že mužstvo nemá kondici.

Brno - Teplice: hostující Vlastimil Vidlička (ve žlutém) atakuje Michala Rabušice

Trenér Uličný mluvil hlavně o tom, že hráči nejdou za vítězstvím tak, jak by si představoval.
To je přesně ono. To mužstvo bylo téměř stejné, ale došlo k uspokojení mužstva i realizačního týmu. Kondici neztratíte ze dne na den ani z týdne na týden. To je určitý tréninkový proces, který někam směřuje, a buď jde postupně nahoru, nebo stagnuje, nebo jde dolů.

To je problém mužstva a trenérů. Zároveň ale v létě došlo ke změnám, které podle mnoha názorů týmu uškodily. Odešel třeba bojovný Petr Pavlík a přišly posily, které týmu moc nepomohly.
Co se týká Petra Pavlíka, ten byl v té úspěšné sezoně třináctým hráčem týmu. Věděl o své pozici a věděl, že hrál jen v případě, kdy byl někdo zraněný. Po sezoně jsme se bavili o prodloužení smlouvy, on chtěl zůstat, ale chtěl násobek toho, co měl. Pak můžete smlouvu prodloužit nebo hráče pustit. A posuzujete ekonomický i sportovní efekt.

Jenže když Pavlík odešel, nepřišla za něj adekvátní náhrada.
Tam se stačí podívat na sestavy, porovnat je a podívat se na tvář týmu. To mužstvo přestalo trénovat. Spadlo, protože se uspokojilo a nebyla tam náročnost. Když tým spadne po kondiční stránce, tak už na to nemá. Český fotbal je v první řadě o nasazení, až pak o fotbalovosti.

Celý problém tedy byl v uspokojení a následném úpadku kondice?
Ano, akorát se to nedalo říct. To je i případ Besta, ten se nezrodil sám od sebe. Besta byl zrovna hráč, který potřeboval trénovat. Pak reagoval podrážděně a v kabině už vzniklo jakési klima. Ten tým nespadne z týdne na týden. Rozjezd sezony ještě byl relativně dobrý, ale jak se ustoupilo z náročnosti, která nás dostala nahoru, tak šel tým postupně dolů.

Vedení klubu neudělalo žádnou chybu? Třeba při výběru posil? Podle mě žádná z nich nesplnila očekávání, především Kalivoda, Heinz a Pospěch byli zklamáním.
Ale i kdyby to tak bylo, tak já to kvůli obchodní pozici nemůžu říct. Pak ten hráč ztrácí hodnotu. Já se k tomu můžu vyjadřovat ve chvíli, kdy už tu ten hráč není. Ale přece nesnížím hodnotu toho, co fotbal živí. Lidé by měli začít chápat, jakmá fotbal fungovat. Vedení nemá za povinnost zajistit posily, ale má zajistit to, aby to fungovalo ekonomicky. Aby tady bylo, kam chodit. Pak se musíme vrátit do roku 2000, kdy tento klub skončil v konkurzu.

To je ale devět let zpátky. Já se bavím o tom, že Pospěch přišel kvůli gólům, a nakonec dal jen dva a postupně vypadl ze sestavy.
Ale musíme se bavit o konkrétní situaci. Přestup Pospěcha byl hotový ještě před příchodem trenéra Beránka, který má jiný způsob hry, než měl pan Uličný. Nutí hráče do větší defenzivy, zatímco Pospěch i třeba Marek Heinz byli ve svých týmech víc volní. Toho hráče musím hodnotit za delší časové období, třeba za rok nebo za dva. Ale bavme se o jiných hráčích, přišel Rabušic, začal hrát Šural. To jsou pozitiva, na která se z obchodního hlediska musím dívat. Brněnský fotbal a fotbal v Česku bude pořád exportní.

To ale nikdo nezpochybňuje, že české kluby potřebují prodávat hráče.
A takové hráče potřebujete nějak vychovat a musí to být podle nějaké osy. Podívejte se, kdo všechno za nás nastoupil, a ptejte se, proč nastoupili.

Ale to se bavíme o posledních devíti kolech...
...ale já se nebavím o posledních devíti kolech. Já to musím vnímat v celém kontextu. Alfa a omega vždycky bude výchova hráčů a jejich prodej. To je to, co klub zabezpečí. Proto vám chci ukázat ekonomické věci a ty začínají už v roce 2000. Nikdy nedopustím, aby se tato myšlenka popřela.

Brno: Došek (dole) a Střeštík se radují z gólu

Ovšem s výchovou a prodejem hráčů by měly jít ruku v ruce i sportovní ambice. Majitel klubu Roman Pros říká, že nechce přežívat uprostřed tabulky, ale chce dosáhnout sportovního úspěchu.
A odpověděl jste si na otázku, proč to nejde? K tomu je potřeba se vrátit až do toho roku 2000. Ale zkusme to jinak: co potřebuje mladý fotbalista, aby se zlepšoval?

Zázemí, trenéry a příležitost.
Výborně. A jak to chcete dělat, když nemáte, kde trénovat. Jak chcete něčeho dosáhnout, když k tomu nemáte podmínky.

Takže brněnský fotbal nemá odpovídající podmínky?
Samozřejmě že ne. Vždyť tady chybí minimálně deset travnatých hřišť. Proto vám to chci říct otevřeně, aby to všichni pochopili. V této chvíli je to podobné, jako když chcete naučit plavce plavat, ale nedáte mu bazén. Tady se nikdo nezabývá tím, že na to, jak je Brno velké město, by tu mělo být víc hřišť.

Před sezonou ale klub vyhlásil útok na poháry a o nevyhovujících podmínkách mluvíte až teď. To zní jako výmluva.
Ale já vám říkám, že 1. FC Brno může dosáhnout pouze výstřelků úspěchu, a pak zase půjde dolů. Tak to bylo posledních x let a bude to tak pořád, pokud se nezačne od toho, kde se má začít. Tento klub mohl být jeden z nejlepších, protože po revoluci měl obrovské tréninkové zázemí. Tehdy se mohl ubírat dvěma cestami: sportovní, nebo komerční. Byla zvolena komerční cesta a na místo hřišť byly postaveny různé budovy jako tenisová hala a další. Přitom mohl klub dostat všechna hřiště k bezplatnému užívání jako jiní. Místo toho se zvolila cesta komerce a celé to dopadlo tak, že v roce 2000 skončil klub v konkurzu. Je potřeba začít nazývat ty věci tak, jak jsou. V roce 2000 pak tento klub místo špičkového zázemí neměl ani svůj balon, neměl peníze na trenéry pro mládež. Pokud nebudete mít vybudované zázemí, tak budete muset hráče nakupovat, protože je nemáte, kde vychovávat. Alfou a omegou jsou Lužánky a tréninkové plochy.

Dobře, nastínil jste tu reálný problém. Jak se tedy řeší?
Nijak. Všichni politici slibovali stadion, dnes je to zmraženo. Ale už nikdo neřeší to, o čem se bavím já. Tenhle klub v roce 2000 přežil klinickou smrt.

Ale to už je přece devět let.
Ale hráče potřebujete vychovávat. A kde je vezmete? Jak dlouho trvá, než je vychováte? Jestliže byl tehdy hráč ve třetí třídě, tak teprve teď sklízíme ta manažerská pochybení.

České Budějovice - Brno: Žižka (vpravo) a Heinz

Nejsme schopni se přiblížit těm, kteří mají náskok

Takže to je důvod, proč juniorka i dorost hrály o záchranu?
Samozřejmě, kde ty hráče chcete vzít? Proto jsem vámříkal, ať se bavíme otevřeně, a já vám to řeknu komplet. Vemte si, že 1. FC Brno mělo po konkurzu jednu tréninkovou plochu, a tou byl písek na Janouškově. Přitom teď mohlo být Brno jedním z nejlepších klubů, mělo mít spoustu pozemků. Místo toho nemá nic. V té době musíme začít. Když začínáte od nuly, za tři roky zjistíte, že jsou dluhy, tak jak chcete přivést trenéry? Ta děcka přece někdo musí vychovat.

Ale klub měl už devět let na to, aby na tento problém transparentně upozornil. A ne až po zpackané sezoně.
Já to říkám jednoduše. Bratři Prosovi investovali svoje prostředky do tréninkového centra mládeže, těch x desítek milionů si klidně mohli dát pod hlavu. A kam jsme se pohnuli? Dělá se stadion? Staví se další travnaté plochy? Kde mají děti trénovat? Podívejte se na tu dobu po konkurzu: Líšeň, Bohunice, Sparta Brno, ti všichni začali budovat, protože v té chvíli měli svoje. 1. FC nemá nic, protože pozemky se ztratily v konkurzu. 1. FC má dnes tréninkové centrum mládeže a pronajatý stadion. Stadion za Lužánkami se úplně zavřel a dorosty nemají, kde trénovat. Tam je ten problém, který začal v roce 2000. My se nemůžeme tvářit, že je všechno v pořádku, protože nemáme dostatečné plochy. Chodíme na město a říkáme: pojďte nám pomoct, pojďme budovat tyto věci. Ale v Brně je všechno stokrát těžší. Neměli jsme trenéry pro mládež, protože ty si také musíte vychovat. To všechno se dělalo odznovu.

Dobře, co je tedy třeba udělat, aby se Brno znovu posunulo nahoru? Pan Pros říká, že chce hrát o poháry.
V té chvíli se musíme zeptat, jestli má nejen 1. FC, ale vůbec Brno na to, aby hrálo evropské poháry.

A má na to?
O tom se přece bavíme. Máte dvě možnosti: buď postavit mužstvo ze zkušenějších hráčů, nebo do něj zabudovávat svoje vlastní hráče, kteří mají dlouhodobější perspektivu. Ale to není otázka jednoho roku. Je potřeba vždycky zvolit filozofii, která je správná. Vždycky jsem říkal, že tak velké město jako Brno musí nasávat ze svých vlastních zdrojů. Ale aby to mohlo dělat, tak k tomu potřebuje to, co nemá. Tréninkové prostory. Dokud tu nebudou a nebude nový stadion, tak si budeme o každém úspěchu říkat, že to byl jen výstřelek.

Ostatní kluby v lize jsou na tom, co se týče zázemí, lépe než Brno?
Samozřejmě, Brno jednoznačně zaostává. A to nejen za Spartou, ale i za dalšími. Bez potřebného zázemí to dělat nejde. Nejde jen vzít peníze a říct, že se bude hrát pohár, když to za rok nebudete mít čím doplnit.

Brno - Bohemians Praha

Ale i vám se povedlo vychovat několik talentů, jako jsou Mazuch, Holek, Kalouda, Mareček.
Ale to je málo. Dřív bylo Brno závislé na svých odchovancích, dnes musíme hráče dokupovat. A to je špatně. Brno má 400 tisíc obyvatel a 1. FC tu nemá žádného konkurenta. Ty talenty, které jste jmenoval, by našel i slepý. Ale potřebujeme mnohem víc hráčů, a ty jsme přestali vychovávat. Protože nemáme kde.

Máte tréninkové centrum mládeže.
Na 19 mužstev? To je zoufale málo, neblázněte.

Já vaše argumenty uznávám, ale znovu se ptám: má nyní Brno na to, aby hrálo o poháry? Naznačil jste dvě možnosti, kterou si klub vybere?
O tom se bavíme s trenérem. Já říkám, ať jdeme po vlastní cestě a znovu tam pustíme mladé hráče, kteří se budou učit od těch zkušenějších. To může fungovat, ale rozhodně nejsme schopni se přiblížit těm, kteří před námi mají náskok.

Takže je podle vás zbytečné se teď za každou cenu hnát za poháry?
Dnes chce každý mít sportovní úspěch. Ale ten musí být podložený hráčsky i ekonomicky, jinak ho neuděláte nebo to bude jen krátkodobý výstřelek.

Co tedy bude následovat v létě?
Musíme se podívat na to, co je nejdůležitější. Abychom se nedostali s mládeží a juniorkou do stejných problémů jako loni.

Takže budete kupovat hráče pro dorost a juniorku?
Někde je musíte získat. Máme je vychovat, jenže když nám chybí ročníky, tak je musíme dokupovat. S trenérem Beránkem už se také bavíme o hráčích a o naší cestě pro první tým. Do každé řady by měl přijít nový hráč. Až budeme mít kádr hotový, tak řekneme, na jaké má umístění.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze