Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Švancara o Plzni: Letos dojde do semifinále, za rok může mít triumf

Brněnský útočník Petr Švancara | foto: Anna Vavríková, MAFRA

16 2013
Plzeň se zastaví až v semifinále. Když fotbalový bavič Petr Švancara loni v prosinci po triumfu týmu v základní skupině Evropské ligy troufalou větu v televizi pronesl, mohlo to vyznít jako jeden z jeho žertů. "Kdepak, žádný hec, žádná legrace. Já to myslel opravdu vážně," říká pětatřicetiletý brněnský útočník.

Myslíte si to pořád?
Je jasné, že nemůžu sledovat všechna mužstva, která v Evropské lize jsou. Ale Plzeň na mě působí velmi dobře. Jejich elán, pohoda v kabině, hra. Prostě všechno. Ani mě nepřekvapilo, že v Neapoli vyhrála. Tři nula je fantazie, ale ne šok.

A mohla by vyhrát celou soutěž?
To asi ne, v tom semifinále ji přece jen někdo porazí. Mně imponuje, že se nikdy s ničím nespokojí. Vyhráli jsme skupinu před Atlétikem Madrid, to je sice super, ale chceme víc. Čtvrtfinále, semifinále. Zkusme Evropskou ligu vyhrát. A já říkám, když to letos nevyjde, tak proč by to nemohlo vyjít příští rok.

Utvrdil vás v tom zápas v Neapoli?
Mě to opravdu nepřekvapilo. Trenér mohl jít trénovat slovenskou reprezentaci, ale zůstal. Hráče neprodávají, ale dokážou je udržet. To je jasný důkaz, že chtějí něčeho dosáhnout.

Plzeň porazila Atlético, deklasovala Neapol. Nesrovnatelně slavnější kluby s nesrovnatelně většími rozpočty. Jak je to možné?
Hlavně kvalitní prací všech lidí v klubu. Stěžejním hráčům se vyhýbají zranění a pořád mají formu, to je neskutečný. Abyste porazili lepšího soupeře, musí být osm devět hráčů na hřišti ve formě. Když budou jen tři, tak se vám to nepodaří. A Plzeň má ve formě ne osm devět hráčů, ale všech jedenáct. Není tam nikdo, kdo by hru brzdil. A když už se někomu nedaří, naskočí někdo jiný. V Neapoli to jen potvrdili, proto vyhráli.

Čím ještě je Plzeň výjimečná?
V Plzni umí správně reagovat na situace, které teprve nastanou. Vemte si Petrželu s Jiráčkem, téměř nepostradatelní hráči. Když odešli, tak hned září Darida, do zálohy jde Rajtoral a nepoznáte, že vám dvě opory odešly.

Za týden plzeňskou sílu poznáte vy v Brně. Na podzim jste soupeři zaskočili, co teď?
Pro mě je to jako zápas v pohárech proti vynikajícímu soupeři. Pro nás je obrovskou výzvou získat znovu jejich skalp.

Bude Plzeň českým mistrem?
Pokud ligu nepodcení, tak nebude mít konkurenci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze