Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Britský premiér dává záruku

19 2000
F e i r a - Britský premiér Tony Blair dnes slíbil svému belgickému protějšku Guymu Verhofstadtovi, že angličtí fanoušci vyhoštění v minulých dnech z fotbalového mistrovství Evropy se do Belgie nevrátí. Podle Blaira rovněž britská vláda zařizuje, aby se největší výtržníci do konce života už na fotbal nedostali. Angličané tak diplomatickou cestou zahnali hrozbu vyřazení z ME, kterým UEFA v neděli pohrozila. "Policie kontaktuje všechny deportované osoby a varuje je, aby se neopovážily vrátit do Belgie nebo do Nizozemska," řekl Blairův mluvčí Alistair Campbell.
Společnosti zajišťující lodní a vlakovou dopravu mezi Anglií a kontinentem dostaly seznamy těchto lidí s pokynem, aby jim odmítly prodat jízdenky. Do míst dalších zápasů odcestovali další policisté v civilu. Británie navrhla belgickým a holandským úřadům, aby vyhoštěným násilníkům označovaly pasy, což znemožní jejich návrat. Pokud někteří jedinci přeci jen proklouznou, budou zadrženi na druhé straně kanálu La Manche, protože belgická i nizozemská policie má jejich jména, adresy i fotografie.

Britská vláda zahájila jednání s kluby anglické první ligy, aby "doživotně" zakázaly vstup na stadióny osobám, jejichž seznamy dostanou. Nepůjde však o všechny deportované, protože mezi zadržené se dostali i ti, kteří žádné výtržnosti netropili a byli pouze v nesprávnou chvíli na nesprávném místě. Britští fanouškové v Belgii v minulých dnech dokonale potvrdili svou pověst, když v Bruselu a v Charleroi vyvolali surové rvačky a oddávali se bezuzdnému násilí. Angličané jsou jediní z fotbalových příznivců ze 16 zemí, kteří se takto na evropském šampionátu chovají.

Bitky anglických fanoušků s policií

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze