Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brémy, Valencie? Už v pátek se Teplice dozví jméno soupeře v Evropské lize

Fotbalisté Teplic by se rádi veselili z postupu ze 4. kola předkola Evropské ligy. Jméno svého soupeře se dozvědí už v pátek. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

4 2009
Dům evropského fotbalu, švýcarský Nyon, pátek ve 13.30 hodin. Právě tady rozehrají prvoligové Teplice boj o rovný milion euro. Právě tady totiž dostanou soupeře pro 4. předkolo Evropské ligy. "Nervózní určitě nebudu, ani vyděšený. Losů jsem zažil už hodně a stejně to nemůžu ovlivnit," mávl rukou František Hrdlička, ředitel klubu, který do Nyonu odletí už ve čtvrtek večer.

"Přeji si jediné: aby se Stínadla zaplnila a lidé měli dobrý zážitek. Bude to výborná propagace klubu, města i kraje."

Jediný soupeř dělí Teplice od postupu do skupiny Evropské ligy, oceněném právě milionem euro (zhruba 25 milionů korun). Evropská fotbalová asociace UEFA už zveřejnila náčrt losu. Rozdělí 76 týmů do osmi skupin (šest po deseti mužstvech, dvě po osmi), v každé bude vyrovnaný počet nasazených a nenasazených celků. Platí, že kluby ze stejné země nemůžou hrát spolu.

"Rozdělení skupin určitě nebude regionální. UEFA to nejspíš udělá podle koeficientů, ale jakým způsobem, to netuším. Zatím jsem ten klíč nerozšifroval. Spíš to vypadá, že namátkově," míní Rudolf Řepka, generální sekretář Českomoravského fotbalového svazu, na losování pozvaný od vedení UEFA.

Kdo vyzve Teplice?

Výběr z možných soupeřů

Nahánějí strach
Brémy, Hamburk (Německo), Villareal, Valencie (Španělsko), AS Řím, Lazio Řím (Itálie), PSV Eidhoven, Ajax Amsterdam (Nizozemí), Benfica Lisabon (Portugalsko), Petrohrad (Rusko), Everton, Aston Villa (Anglie)
Těžký oříšek
Fenerbahce, Galatasaray (Turecko), Hertha Berlín (Německo), AEK Atény (Řecko), Bilbao (Španělsko), Fulham (Anglie), Steaua, Dinamo Bukurešť, Kluž (Rumunsko), FC Janov (Itálie)
Přijatelnější, ale stále silní
Hapoel Tel Aviv (Izrael), Odense (Dánsko), Poznaň (Polsko), Toulouse, Lille (Francie), CSKA Sofia, Loveč (oba Bulharsko), Charkov (Ukajina), Austria Vídeň (Rakousko), Basilej (Švýcarsko), Braga (Portugalsko), Bruggy (Belgie), Heerenveen (Nizozemí)

Pozn.: Tučně vytištěné kluby ještě musí postoupit z 3. překola Evropské ligy.

Natěšení tepličtí fanoušci můžou napínavý akt sledovat v televizi, živě ho totiž vysílá Eurosport. V pravé poledne tomu předchází los kvalifikace o Ligy mistrů. "Pro funkcionáře je to svátek, potkáte tam spoustu zástupců klubů," těší se Hrdlička.

Zatímco bude ve čtvrtek sedět v letadle, ještě nebude znát přesné složení potenciálních konkurentů. Třetí předkolo se totiž právě bude dohrávat. Plno jmen je však jasných.

Nejvýše nasazený bude německý Werder Brémy, hned za ním španělský Villarreal a pak AS Řím s divokými fanoušky, který našlápl za postupem přes belgický Gent.

"Už to, že jsme na losu, je velký úspěch. Jakou radost by z toho měly České Budějovice, Plzeň nebo třeba Brno," užívá si Hrdlička, jehož celek vtrhnul do Evropy díky triumfu v Poháru ČMFS. Protože však Teplice v posledních letech na evropské scéně chyběly, díky slabému klubovému koeficientu 5,15 figurují mezi nenasazenými kluby.

Už za účast v předkole dostanou 90 tisíc euro (tedy přes dva miliony korun). Postup pak klubovou kasu nasytí výrazně, i proto bude vedení klubu fotbalisty motivovat prémiemi. "S hráči jsme si řekli, že je stanovíme až podle toho, koho nám vylosují," uvedl Hrdlička.

Když se dozví jméno svého vyzývatele, začne Hrdličkovi v Nyonu až tříhodinový kolotoč jednání.

"Vyhledáme se navzájem, sedneme si ke kafi a začneme naše zápasy probírat. Termín, vstupenky a podobně," líčí ředitel.

"Do toho přijde schůzka kvůli televizním právům. Když budeme hrát první doma, podřizuje se výkop naší německé agentuře Sportfive. Obhospodařuje naše práva na mezinárodní poháry, zastupuje třeba také Liberec nebo Olomouc," prozradil šéf.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze