Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brazilské školky prosí: Vyzvedněte děti do 13.30

13 2006
Fortaleza - (Od spolupracovnice MF DNES) - Pokud se náhodou dnes chystáte na cestu do Brazílie, odložte ji. Vaše letadlo by odpoledne muselo dlouho kroužit nad kterýmkoliv letištěm v zemi. Tak dlouho, dokud neskočí fotbalový zápas Brazílie – Chorvatsko. Samozřejmě brazilskou výhrou. Jinak byste nemuseli přistát vůbec.

Na letištích a pohotovostních odděleních nemocnic sice slibují, že budou pracovat, ale já bych náhlý infarkt nebo předčasný porod mezi čtvrtou a šestou neriskovala. Všude jinde zavírají, propouštějí zaměstnance nebo žáky už ve dvě.

"Vzhledem k fotbalovému utkání si musíte vyzvednout své potomky nejpozději do 13.30," napsali mi ze školky do notýsku mého dvouletého syna.

Dokonce i nejdražší pekárna ve městě, která má otevřeno i na Boží hod či Nový rok, zavírá. Na dveřích visí "nová otvírací doba".

Ani Seu Paulo, majitel konzumu na rohu, který nás zásobuje barely s vodou, nebude v době zápasu vodu ani pivo prodávat. "Dobře si to pamatujte," halekal už před týdnem.

Celá země sleduje, co mají milí fotbalisté k obědu, jak se hojí Ronaldovy puchýře či zda už mu spadla teplota. Většina diskusí se točí kolem něj, přestože už není nejlepším hráčem. "Je tlustý? Vydrží běhat celý zápas?"

Většina Brazilců, která se během mistrovství promění v trenéry národního mužstva, se však shoduje: "Bez něj to nepůjde."

Těch několik málo reportérů největšího televizního kanálu Globo, kteří se nepřesunuli do Německa a nezabývají se kopačkami Ronalda či oholenými lýtky Adriana (jsou tam i moderátorky ženských a dětských programů), se marně snaží upoutat pozornost i na jiné zprávy – třeba říjnové prezidentské volby nebo vzrůstající prodej plazmových televizí.

Část populace od nervozity a očekávání zachránil na chvíli jen včerejší Den zamilovaných. Ale hádejte, jaký dárek byl nejoblíbenější?

Dres brazilského týmu!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze