Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BRAZILSKÉ HVĚZDY: Pan doktor, který si dal „rande“ s Kaddáfím

Brazilský fotbalista Socrates na mistrovství světa 1982. | foto: Profimedia.cz

9 2014
Letos v únoru by oslavil šedesátiny. Socrates se jich bohužel nedožil, zemřel před třemi lety. Organismus nezvládl nadměrné pití vína i kuřáckou vášeň, které propadl už ve třinácti.

Socrates přitom nebyl žádný dutý pijan. Naopak. Vystudoval medicínu a také jeho herní projev na trávníku překypoval inteligencí. Běhal se vzpřímenou hlavou, což mu při jeho vysoké postavě ještě přidávalo na důstojnosti.

Brazilská abeceda

Seriál o osobnostech, které změnily fotbal

1. DÍL: Cafú
2. DÍL: Didi
3. DÍL: Djalma Santos
4. DÍL: Dunga
5. DÍL: Falcao
6. DÍL: Friedenreich
7. DÍL: Garrincha
8. DÍL: Gérson
9. DÍL: Gilmar
10. DÍL: Heleno de Freitas
11. DÍL: Jairzinho
12. DÍL: Júnior
13. DÍL: Leonidas
14. DÍL: Nílton Santos
15. DÍL: Pelé
16. DÍL: Rivelino
17. DÍL: Roberto Carlos
18. DÍL: Romário
19. DÍL: Ronaldinho
20. DÍL: Ronaldo
21. DÍL: Socrates
22. DÍL: Tostao
23. DÍL: Zagallo
24. DÍL: Zico
25. DÍL: Zizinho

Uměl přihrát na desítky metru daleko i překonat soupeře nečekanou fintou na pětníku. Byl plnohodnotnou osobností v záložní řadě a málokterý z obránců se dopustil hříchu, aby ho fauloval. U Sokrata se to jaksi neslušelo.

Fotbal měl dlouho na druhé koleji. „Chci se jím jenom bavit,“ říkal. Více času věnoval studiím i lékařské praxi v nemocnici, kde musel zvládat i noční služby.

Až ve třiadvaceti letech ho ostatní přesvědčili a dal alespoň dočasně přednost míči. V klubu Corinthians podepsal první smlouvu a hned měl i místo v reprezentaci.

Dodnes mnozí tvrdí, že Brazílie nehrála tak krásný fotbal ani za Pelého, jako počátkem osmdesátých let se Zikem a Sokratem.

Jenomže co naplat, když nic nevyhrála a na mistrovstvích světa se dostala jen do čtvrtfinále. Po Mexiku 1986 Socrates dokonce na několik měsíců přestal hrát fotbal, než přebolelo zklamání.

Při penaltovém rozstřelu s Francouzi totiž udělal chybu, vzal si rozběh jen na dva kroky a nepřekonal Joela Batse v brance.

Bývalý kapitán brazilské fotbalové reprezentace Sócrates zemřel ve věku 57 let.

Bývalý kapitán brazilské fotbalové reprezentace Socrates zemřel ve věku 57 let.

Socrates bez úspěchu zkoušel hrát v Evropě. Nesedělo mu osobní krytí a tvrdost, jakou zažíval v italské Fiorentině. Do roka byl zpět doma, kde dohrál zbytek kariéry.

V dobách svízelných se upínal k levicovým myšlenkám a věřil, že díky nim lze změnit svět.

„Jako mladý kluk jsem si pověsil na zeď jen plakát Che Guevary a Johna Lennona,“ prozradil ze svého soukromí. Později v dospělosti si dal schůzku s libyjským diktátorem Kaddáfím, který mu navrhl, ať s jeho podporou kandiduje na prezidenta.

Čím okouzlil fotbal?

Vznešeným pohybem a schopností přihrát patou nohy lépe, než to uměla řada hráčů špičkou.

To odmítl a vystřízlivění ze všech ideálů se možná promítlo do jeho pocitu beznaděje, jehož se zkoušel zbavit se skleničkou v ruce.

Marně dopadl i pokus změnit fotbalová pravidla. „Za mých časů naběhal fotbalista čtyři kilometry za zápas, dnes trojnásobně. Hráči mají méně prostoru, proto by se měl fotbal hrát v devíti lidech,“ doporučil ve své studii.

Věci kolikrát rozumné bývají často utopistické. Socrates jistě není sám, kdo to poznal.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze