Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BRAZILSKÉ HVĚZDY: Pelému přihrával na góly, díků se však nikdy nedočkal

MISTŘI 1970. Pelé objímá Gérsona po brazilském vítězství ve finále mistrovství světa 1970 proti Itálii. | foto: Profimedia.cz

19 2014
Na mistrovství světa 1970 měla Brazílie senzační tým plný osobností. V první řadě Pelé, ale také Jairzinho, Tostao, Rivelino... V záloze byl ústřední postavou 29letý Gérson, celým jménem Gérson de Oliveira Nunes.

Čím se Gérsonova hra vyznačovala? Byl to typický režisér, dirigent, jak bylo tehdy zvykem. Šla přes něj většina akcí, zakládal útoky, rozjížděl zběsilé narážečky, rozdával i dlouhé pasy na křídla. Jako všichni Brazilci vynikal mimořádnou technikou, jen těžko mu šlo vzít míč, souboje téměř neprohrával. Spoléhal na silnější levou nohu.

Brazilská abeceda

Seriál o osobnostech, které změnily světový fotbal

1. DÍL: Cafú
2. DÍL: Didi
3. DÍL: Djalma Santos
4. DÍL: Dunga
5. DÍL: Falcao
6. DÍL: Friedenreich
7. DÍL: Garrincha
8. DÍL: Gérson
9. DÍL:
Gilmar

Z jeho památných "mexických" pasů připomeneme hned první utkání s Československem, kdy se za stavu 1:1 oba týmy přetahovaly, kdo dá druhý gól. Gérson krásným táhlým pasem za obranu našel Pelého, což byla pro obranu katastrofa. Fotbalový král si přihrávku zpracoval na prsou a překonal brankáře Ivo Viktora.

Ještě důležitější zápis udělal Gérson ve finále s Itálií. Ve druhém poločase, pořád za stavu 1:1, se před pokutovým územím dostal k míči, přehodil si jej na levačku a z 20 metrů krásnou bombou rozhodl. Italové odpadli a prohráli 1:4.

Týdeník Gól po Mexiku o Gérsonovi napsal: "Dlouhá léta to byl jeden z nejdiskutovanějších brazilských hráčů, hodně zlobil trenéry i funkcionáře. Naštěstí se uklidnil a už dlouho před mistrovstvím patřil mezi několik málo nesporných v nominaci. Říkalo se, že je hráčem jednoho poločasu, ale i v tom se zlepšil a kondičně vydržel celé zápasy."

Čím okouzlil fotbal?

Záložník s výbornou přihrávkou a nečekanou střelou. Jedna z největších opor mužstva mistrů

Gérson se narodil v roce 1941. Vystřídal kluby Flamengo, Botafogo, Sao Paulo a Fluminense. Za Brazílii nastoupil v 70 zápasech, nastřílel 14 gólů. Na šampionát byl nominován už v roce 1962, ale zlomil si nohu, zažil blamáž v Anglii 1966. Až Mexiko mu vyšlo. Jednou hrál i v Československu: v roce 1968 se Brazílie i s Gérsonem představila v Bratislavě, kde domácí vyhráli díky Adamcově hattricku 3:2.

Kuriózní příhoda na závěr: Pelé před 10 lety nezařadil Gérsona mezi 125 nejlepších fotbalistů historie. Ten výběr byl všelijaký, spíš nepovedený, údajně politicky motivovaný. Ale Gérsona i tak nadzvedl. Když se o tom dozvěděl v přímém televizním přenosu, roztrhal Pelého seznam.

"Respektuju jeho zkušenosti," prohlásil. "Ale nesouhlasím. Nedostal jsem se do výběru, zatímco tolik Francouzů ano? To má být vtip?"

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze