Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brazilská show: Deset míčů do břevna

Diváci sledují trénink brazilských fotbalistů. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

26 2006
Weggis - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Brazilští novináři mají poplach, téměř si šlapou po hlavách. Kdo je předmětem jejich obrovského zájmu? Která z hvězd fotbalového týmu Brazilců, největšího favorita mistrovství světa, tohoto času na tréninkovém kempu ve švýcarském Weggisu?

Kdepak, žádná star. Pod náporem žurnalistů se ustrašeně krčí třináctiletý Kevin Wälchli. Švýcarský klučina s rozčepýřenými vlasy je nesvůj z tak velké slávy.

Vysloužil si ji tím, že mu gólman Rogério na konci včerejšího tréninku půjčil brankářské rukavice, postavil ho do branky a párkrát na něj vystřelil.

Stačilo to, aby se z podavače míčů stala celebrita. "Když na mě Rogério kopal, byl jsem pořádně nervózní, ale budu si to pamatovat do konce života," vypravuje nesměle Kevin.

Povyk kolem chlapce dokumentuje šílenství, jež se kolem Brazilců ve Weggisu rozpoutalo. Sebemenší maličkost je hodna obří pozornosti.

Sníh v Alpách nad městečkem připomíná věčnou zimu, ale do jeho ulic vtrhl letní a rozjásaný brazilský karneval. "Koupím lístky na jakýkoliv trénink Brazilců. I za vysokou cenu."

Inzeráty v podobném znění jsou připíchnuty na nástěnce každého obchodu ve Weggisu. Všechny tréninky před pětitisícovým hledištěm jsou beznadějně vyprodány. Provází je neustálé skandování a pištění diváků.

Jen ve středu dopoledne si Brazilci vychutnali klid. Měli uzavřený kondiční trénink, a tak před tichým hledištěm běhali 40 minut po trávníku. Pak si posedali do kroužku na trávník a debatovali. Jen baculatý útočník Ronaldo si mírným klusem dával kolečka navíc.

A co to? Ronaldo je na protější straně, když jeho spoluhráči dávají spiklenecky hlavy dohromady. V okamžiku, kdy je útočník míjí, spustí jako na povel bouřlivý potlesk. Střelec z Realu se nezastaví, ale běh mu komplikuje záchvat smíchu.

Včera už slyšel Ronaldo a ostatní aplaus od diváků. A kdo se nedostal na tribuny, pokračoval v uličce u stadionu v bezstarostném tanečním reji. Na hřišti ani mimo něj snad nebylo zamračeného člověka.

Rozcvičení, překážková dráha, hrátky s balonem. Běžný trénink. Jenže když fanoušci vidí, jak Cafú dribluje s míčem pouze holení, nebo si Kaká ztlumí vysoký centr na prsou tak, že mu na nich bez odskočení zůstává přilepený, jsou u vytržení.

Dřív než proslaví třináctiletého Kevina, postaví si Rogério deset míčů na hranici pokutového území.

Nakopne první a ten obloučkem trefuje břevno. Nakopne druhý – opět břevno. Třetí, čtvrtý... desátý: balon pokaždé míří neomylně ze šestnácti metrů do horní tyče!

Stadion se nadšením třese, Rogério se jako po cirkusovém čísle uklání a mává. Pokračování brazilské show bude další den pokračovat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze