Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BRAZILSKÉ HVĚZDY: Jak Leonidas učil svět uctívat brazilský fotbal

KRÁSA FOTBALU. Výstavní nůžky předvádí Leonidas da Silva. | foto: saopaulofc.net

27 2014
O fotbalistech, které jsme nemohli vidět na vlastní oči, jdou legendy. Leonidas da Silva není výjimkou. Proto se o rodákovi z předměstí Rio de Janeira třeba dočtete, že hrál velký fotbal naboso.

Bylo to takhle: na mistrovství světa 1938 Leonidas vstřelil Polsku čtyři góly a ten poslední skutečně bosou nohou, protože mu kopačka při průtrži mračen uvázla v blátě. Nicméně vůbec to nepopírá fakt, že v meziválečné éře muselo být krásné kopat „dole bez“, jelikož boty připomínaly pohorky.

„Fotbal naboso je krása,“ vzpomínal na své mládí třeba Josef Masopust.

Brazilská abeceda

Seriál o osobnostech, které změnily světový fotbal

1. DÍL: Cafú
2. DÍL: Didi
3. DÍL: Djalma Santos
4. DÍL: Dunga
5. DÍL: Falcao
6. DÍL: Friedenreich
7. DÍL: Garrincha
8. DÍL: Gérson
9. DÍL: Gilmar
10. DÍL: Heleno de Freitas
11. DÍL: Jairzinho
12. DÍL: Júnior
13. DÍL: Leonidas

Tenhle pocit musel mít i Leonidas. Diváci z jeho výkonů žasli. Přezdívali mu Gumák pro ohebnost a neočekávanou změnu pohybu. Dával krásné góly, často akrobatickým způsobem ze vzduchu. Vypovídají o tom dobové fotografie. Hrával ještě v době, kdy Brazílie nepatřila k fotbalovým velmocím, a právě on ji začal proslavovat. Hned při prvním reprezentačním startu dvěma góly pokořil Uruguay, nejlepší tým tehdejší doby.

Věhlas mu přinesl hlavně zmíněný světový šampionát v předvečer války. Leonidas byl s osmi trefami nejlepším střelcem i hráčem turnaje, a nebýt jeho zranění, možná by Brazilci na cestě do finále zdolali i Italy. „Svedl nemožné. Kdykoliv se dotkl míče, davem projela elektrizující vlna nadšení,“ napsal o něm jeden brazilský reportér.

„Vyvrátil mínění Evropanů, kteří si mysleli, že už je fotbalově nikdo nemůže překvapit. Stadion mu aplaudoval výkřiky: Bravo! Bravo!“ Domů se vracel jako hrdina a jako první brazilský fotbalista se prosadil i v reklamě. Na jeho počest se rozjela výroba čokoládových tyčinek Diamante Negro (Černý diamant). K dostání jsou dodnes.

Leonidas nabourával také rasové předsudky, byl prvním hráčem černé pleti v sestavě Flamenga. Měl spoustu fanoušků, po přestupu do Sao Paula ho vítalo na prvním tréninku 75 tisíc diváků!

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze