Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BRAZILSKÉ HVĚZDY: Záložník nebo obránce, Júnior byl vždy vynikající

Júnior se rozhlíží po spoluhráčích. Technický fotbalista hrával v obraně i v záloze. | | foto: hitosdeportivos

26 2014
Dnes už to vypadá jako historky z fotbalového pravěku, ale bývaly doby, kdy jsme skoro nic nevěděli o reprezentantech Brazílie, kteří přijeli na mistrovství světa.

Všichni působili doma v brazilských klubech, přátelských zápasů bylo málo, a když už, tak v Československu se nevysílaly. Před šampionátem v roce 1982 ve Španělsku sem pronikly jen kusé informace o jakémsi zázračném týmu, který rok předtím ohromil při turné po západní Evropě.

Jedním z těch „neznámých“ byl i krajní obránce Júnior. Šla o něm úžasná pověst, na levém kraji prý nemá konkurenci.

Brazilská abeceda

Seriál o osobnostech, které změnily světový fotbal

1. DÍL: Cafú
2. DÍL: Didi
3. DÍL: Djalma Santos
4. DÍL: Dunga
5. DÍL: Falcao
6. DÍL: Friedenreich
7. DÍL: Garrincha
8. DÍL: Gérson
9. DÍL: Gilmar
10. DÍL: Heleno de Freitas
11. DÍL: Jairzinho
12. DÍL: Júnior

A pak přišel první zápas proti Sovětskému svazu. Brazílie v posledních deseti minutách otočila na 2:1 a nadchla celý svět. Ukázalo se, že pověst nelhala.
Júnior, muž s černými vousy a vlasy,  byl jedinečný. Nesmírně pružný, technicky vytříbený. I když pravák, hrál zleva, což mu umožňovalo zasekávat míč do středu hřiště, takže se místy stával spíš záložníkem.

Jeho útočné pojetí se projevilo například v prestižní bitvě s Argentinou, kdy si naběhl až před bránu a sérii narážeček zakončil „jeslemi“ brankáři.
Pamětníci si možná vybaví jeho radostný tanec po gólu. A možná si i vzpomenou na lítost, když tohle nádherné mužstvo ztroskotalo na Itálii.

Za čtyři roky poté, v Mexiku 1986, byl Júnior, už s prošedivělými vlasy a knírem, opět v sestavě. Nehrál v obraně, nýbrž skutečně v záloze. Podobně jako před ním například německá hvězda Breitner nebo u nás Dobiaš, i on se přeorientoval na jiný styl hry.

Fotbalista to byl pořád vynikající. Bojoval ve středu hřiště, chodil do soubojů, kličkoval, rozehrával, spolu se Socratesem a Alemaem dirigoval celý tým. Ani druhý pokus dobýt titul však Júniorovi nevyšel, Brazílie vypadla na penalty s Francií.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze