Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cukrová homole, moře, ráj. Či pro Anglii peklo?

POD CUKROVOU HOMOLÍ. Angličtí fotbalisté se usadili ve čtvrti Urca přímo pod slavnou horou Pao de Açúcar. | foto: Reuters

19 2014
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Stařičký autobus s číslem 513 funí uličkami z Botafoga, a když už myslíte, že jste nadobro ztraceni, řidič zavrčí: "Konečná!"

"Tak děkuju - obrigado."

Ve čtvrti Urca zrovna vylézá z vody potápěč s vytetovanou chobotnicí na zádech, funí, odkládá ploutve a v dálce za ním se ve slunci leskne město Niterói.

Tady že trénují Angličané?

Ale jistě, stačí otočit hlavu, protože u brány do vojenské školy hlídkují maskáčové uniformy s pistolí za páskem.

"Fantastické místo. Na první pohled skvělé, na druhý ještě lepší," rozplýval se útočník Danny Wellbeck, když Angličané dorazili. V přípravě nejlepších fotbalových týmů je vidět leccos, ale něco tak úchvatného málokdy.

Fotogalerie

Po levé ruce poletují papoušci mezi stromy a napravo se tyčí Pao de Açúcar, Cukrová homole. Slavná dominanta Rio de Janeira může odrazit míč zpátky, pokud Rooney, Lampard a spol. vypálí vší silou, ale netrefí branku. Hřiště je navíc pár metrů od moře, takže ve ztichlém dopoledni slyšíte, jak vlny zlehka narážejí do břehu.

Jenže teď ticho není, Anglie je v hodně svízelné pozici. Pokud by dnes prohrála s Uruguayí, (nejspíš) končí!

"Jedeme! Rychlejší pohyb! Soustřeďte se," velí asistenti trenéra Roye Hodgsona. Napomínat však nikoho nemusí, protože hráči kmitají na stadionu Claudia Coutinha mezi rozestavěnými červenými panáky na plné pecky a bez odmlouvání. Jen kapitán Steven Gerrard stojí u branky s rukama za zády a jako poslušný žáček poslouchá, co mu dlouhé minuty káže trenér Hodgson v bílé kšiltovce. Že by taktika?

Ačkoli Angličané našli idylické místo a v prvním utkání proti Itálii (1:2) předvedli nejlepší výkon za posledních 10 let, řeší velmi nebezpečnou situaci.

Martin Lipton, renomovaný reportér z listu Daily Mirror, to během tréninku komentuje do kamery: "Vítězství, nic jiného nepřipadá v úvahu. V prvním zápase hrála Anglie opravdu skvěle, ale nemá nic. Teď musíme vyhrát, jinak jedeme domů. Čeká nás největší město Jižní Ameriky a liverpoolská hvězda Luis Suárez. Zvládneme to? Musíme!"

Angličané po amazonské prádelně v Manausu poznají betonovou džungli v Sao Paulu. Vyhrát s Uruguayí nemusí, v tom se Lipton lehce plete, ale také je pravda, že remíza by Angličanům pomohla jen málo. Hodně málo.

S jakou náladou se vrátí do rajské zátočiny u Cukrové homole?

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze