Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brazílii zachvátil pláč. Ne smutný, ale vzteklý

Zklamaná fanynka Brazílie. | foto: Miro Kuzmanovic Reuters

4 2006
Fortaleza - (Od spolupracovnice MF DNES) - Pokud jste zahlédli v televizi nebo v novinách obrázky Brazilců plačících po čtvrtfinálové prohře s Francií, nenechte se zmást. Ty slzy nebyly slzami smutku, ale značily rozhořčení, zlobu, vztek. Rozhořčení plyne z pocitu, že fotbalisté Brazílii utrhli velkou ostudu. Tvářili se, že jsou nejlepší, a hráli jako v druhé divizi.

Vztek pramení i z pocitu zrady. V evropských klubech bojují jako jedničky. Jenže jakmile nastoupí za svou zemi, raději se dívají na zápas na obrazovkách nad hřištěm jako Ronaldo.

V Brazilcích je hodně hořkosti. Z toho plyne obviňování hráčů a hlavně trenéra. Současná atmosféra napovídá jedinému: že si Carlos Alberto Parreira v Brazílii už nikdy nezatrénuje. Během zápasu s Francií všichni v zemi v prvním poločase čekali, že vystřídá hráče, kteří nebyli schopni se zapojit do hry.

Jen u nás doma fandilo přes 40 lidí. Na stadionu byly desítky tisíc fanoušků a po celé zemi desítky milionů. Všichni proti jedinému Parreirovi, který podle těch milionů fanoušků svou tvrdohlavostí Brazílii prostě odepsal.

Zničili sochu Ronaldinha

Rio de Janeiro (čtk) - Zklamaní brazilští fanoušci zdemolovali sochu Ronaldinha v Chapeco ve státu Santa Caterina. Město ji nechalo postavit na centrálním náměstí loni, když byl míčový kouzelník vyhlášen nejlepším hráčem světa. Teď si na sedmimetrové Ronaldinhově soše vybili příznivci zlost ze sobotní porážky s Francií.

Roberto Carlos v týmu končí

Sao Paulo (čtk) - Brazilský obránce Roberto Carlos bezprostředně po návratu z Německa
oznámil konec reprezentační kariéry. Na své oficiální internetové stránce vysvětlil, že chce dát šanci mladým hráčům. "Svůj dres s číslem šest přenechám někomu, kdo dokáže navázat na jeho vítěznou historii," uvedl Roberto Carlos, který během deseti let odehrál 128 zápasů.

Navíc měl smůlu: jeho předchůdce Luiz Felipe Scolari nejenže dovezl z posledního šampionátu titul, ale i letos je úspěšnější, když s Portugalskem prošel do semifinále.

Scolari z toho naopak vytěžil – unikl "srdečně" náročnému zápasu proti Brazílii, získal doma ještě víc obdivu a Portugalsku zněkolikanásobil počet fanoušků. Většina Brazilců se totiž přidala na stranu svých "bratrů", a hlavně "svého" trenéra. Parreiru naopak čeká tradiční brazilské označení neúspěšných trenérů: burro čili osel.

Nehledě na prohru, Brazilci se nenechali připravit o oslavu. Poctivě vystříleli nakoupené dělbuchy a vypili alkohol. Slavilo se snad víc než případný titul. Rodiny a přátelé se u fotbalu sešli nadlouho naposledy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze