Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zahájení přípravy brazilských fotbalistů provázely protesty učitelů

Policisté se snaží usměrnit demonstranty a uvolnit cestu týmovému autobusu s fotbalisty Brazílie, kteří zahájili společnou přípravu na mistrovství světa. | foto: Leo CorreaAP

26 2014
Brazilští fotbalisté se poprvé sešli před nadcházejícím domácím mistrovstvím světa a společně odstartovali přípravu. Nadšení v zemi to však nevyvolalo. Zahájení soustředění provázely demonstrace.

Týmový autobus v Rio de Janeiru obklopilo několik stovek lidí, kteří protestovali za zlepšení podmínek ve školství.

Demonstrující učitelé a zaměstnanci škol podle agentury AP vůz polepili nálepkami, které upozorňovaly na přemrštěné náklady na pořádání šampionátu. Dav měl také spoustu transparentů a na jednom z nich stál nápis: "Žádné mistrovství nebude, bude stávka."

Brazílie za organizaci turnaje, který začne za tři týdny, zaplatila 14 miliard dolarů. Proti výši nákladů už během loňského Poháru FIFA protestovaly po celé zemi tisíce lidí a zkritizoval je například i bývalý mistr světa a reprezentant Romário.

Další demonstrace se očekávají i v průběhu šampionátu a trenér Luiz Felipe Scolari nedávno uvedl, že se obává, aby protesty negativně neovlivnily hru jeho týmu. Ten dnes z Ria odcestoval do 90 km vzdáleného horského města Teresópolis, kde na hráče čekají lékařské prohlídky.

Poté bude následovat týdenní dvoufázový trénink a příští týden nastoupí Brazílie v Goianii v přípravě proti Panamě. O čtyři dny později čeká Scolariho výběr duel proti Srbsku, který bude generálkou na zahajovací utkání šampionátu s Chorvatskem. Kromě něj se Brazílie ve skupině utká také s Mexikem a Kamerunem.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze