Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brazílie už má z MS dvacítek tři zlaté

29 2003
Česká fotbalová dvacítka narazí na světovém šampionátu této věkové kategorie na jeden z historicky nejúspěšnějších týmů. Brazílie vyhrála tři tituly a dvakrát skončila stříbrná. Lepší bilanci má už jen Argentina, která "kanárky" o kousek předstihla i na jihoamerickém mistrovství, které skončilo v noci na středu. Brazilci sice porazili hostitelskou Uruguay, ale v konečném účtování turnaje, hraného systémem každý s každým, skončili bod za Argentinou.

Ředitel reprezentačního úseku ČMFS Dušan Fitzel sledoval jako jediný zástupce českého fotbalu losování přímo v Abú Zabí.

O soupeřích má poměrně přesnou představu, protože na minulém šampionátu před dvěma lety v Argentině byl trenérem české dvacítky. "Los je to určitě zajímavý a zároveň nadějný. Hrát proti Brazílii - to je svátek pro každého fotbalistu," řekl Fitzel.

Brazilští fanoušci si přejí, aby vedle seniorské kategorie fotbalisté ovládli i dvacítky, kde naposledy triumfovali před deseti lety. Jména jako Eberto nebo Cleiton sice nyní v Evropě mnoho neznamenají, ale v jejich vlasti vidí v hráčích velkou budoucnost.

Mladé Brazilce, i když o ročník starší, viděl Fitzel nedávno na vlastní oči na turnaji v Kataru, kde s nimi česká jednadvacítka prohrála 0:2. "Hrají krátké přihrávky a kombinací jsou schopni překonat každou obranu," nešetřil chválou na nastupující generaci "kanárků" a pokračoval: "Neříkám, že s nimi musíme prohrát, ale důležité bude zajistit si postup v zápasech s ostatními soupeři."

S Austrálií má česká dvacítka zkušenosti z minulého šampionátu v Argentině, kde ji rozdrtila 3:0. Od té doby ale "socceroos" šli výkonnostně nahoru a v Oceánii jen těžko hledají sobě rovného soupeře. Tým Fidži ve finále rozdrtili 11:0 a 4:0 a pamětníci soudí, že Austrálie nikdy tak silný výběr do dvaceti let neměla. Zvlášť obrana je prý s ohledem na věk hráčů až nebývale organizovaná a šampionát odehrála bez inkasovaného gólu.

"Jejich hra se od té doby asi moc nezměnila. Určitě budu mít pro trenéra Pavla Vrbu užitečné informace. Kanada je však i pro mě velkou neznámou," uzavřel Fitzel.

I Kanada údajně roste, což potvrdil listopadový turnaj v rámci mistrovství zóny CONCACAF. Tým javorových listů jej vyhrál, když v rozhodujícím zápase zdolal favorizované Spojené státy 3:2. Za vzestupem stojí především fakt, že v týmu je několik hráčů s exotickými kořeny. Brankář Alim, obránce Arango nebo útočník Matondo dodávají týmu potřebnou lehkost a výbušnost.

Pro Kanadu i Austrálii není větším lákadlo, než potrápit favorizovanou Brazílii a pořádně zamíchat skupinou.

Reprezentační trenér Pavel Vrba přijal jména soupeřů s nadějí, ale i respektem. "Máme velkou šanci postoupit, už s ohledem na hrací klíč šampionátu. Nelze však nikoho podcenit, byť hlavně o Austrálii a Kanadě nevíme skoro nic," přiznal.

O kvalitě protivníků zatím nemá prakticky žádnou představu. Za favorita skupiny i celého mistrovství však Vrba považuje Brazílii. "Ti jsou vždycky silní. Je všeobecně známo, že v jakémkoliv věku je zdobí perfektní míčová technika," řekl na jejich adresu český trenér.

O Kanadě a Austrálii bude shánět poznatky s většími problémy. "Nevím o nich v podstatě nic, snad jen to, že v poslední době udělali velký výkonnostní posun. Jejich hru si teprve vezmeme pod drobnohled. My však máme dostatek kvalitních fotbalistů, abychom tyhle dva týmy přehráli," byl přesvědčen.

Jedna z opor českého výběru, ostravský útočník Václav Svěrkoš, výsledek středečního losu uvítala. "Brazílie, Kanada a Austrálie? Tak to jde, myslím, že je to dobré," reagoval s úsměvem na rtech. "Brazílie, to je pojem. Silní ale budeme i my, určitě máme na to, abychom se s jakýmkoliv soupeřem bez problémů popasovali. Věřím v sílu našeho týmu, určitě postoupíme ze skupiny," pronesl Svěrkoš odhodlaně, třebaže nemá osobní zkušenost s žádným ze soupeřů. "Vůbec nevím, co nás čeká. Nikdy jsem proti nim nehrál," pokrčil rameny.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze