Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brazílie = mánie. Česko = klid

Trénink fotbalistů Brazílie - BRAZILCI V OBLEŽENÍ. Tréninky brazilského týmu mistrů světa a lídrů světového žebříčku ve švýcarském Weggisu byly dlouho předem vyprodané. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

25 2006
Seefeld,Weggis - (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Den a noc. Brazílie a Česko. První a druhý tým světového žebříčku. Do mistrovství světa ve fotbale zbývá 15 dní a dva nejlepší týmy se připravují v naprosto odlišné atmosféře. Ten kontrast je neuvěřitelný. Městečko Weggis ve švýcarských Alpách: z reproduktorů se ozvou podmanivé rytmy a snědé krásky začnou vrtět zadečkem.

Švýcarsko včera zasáhla divoká vlna samby. Přinesla ji Brazílie, jež si nedaleko Luzernu zřídila tréninkový kemp.

Šílenství!

První veřejný trénink byl vyprodaný, stadionek zavalilo pět tisíc lidí a další zástupy postávaly za nádherného počasí na mezích, odkud šlo hráče zahlédnout.

Stačilo, aby báječný Ronaldinho zadrobil na tréninku nohama, a spustil se pokřik, jako kdyby ožil Elvis Presley.

"Fotbal mě nezajímá, ale tohle je naprostá senzace," smála se Elisabeth Waltertová, postarší dáma, která přišla do hlediště s vnukem.

Jásavě žlutý dres pětinásobných mistrů světa nosí ve Weggisu takřka každý, třeba i prodavačky v obchodech.

Střih do městečka Seefeld v rakouských Alpách: prší, je chladno a k nenápadnému hřišti pod lesem se šine béžový autobus s českou reprezentací. Všude klid, v národním dresu nikdo. U dřevěného plotu postává jen pár zvědavců. "Chci podpis Nedvěda, to je bůh," říká desetiletý Joachim.

Ten kontrast až zaráží. Zatímco o Čechy není téměř žádný zájem, kvůli Brazilcům se veWeggisu akreditovalo 700 novinářů z celého světa. Televizní záběry z tréninku jdou do 100 zemí.

"Neumím si představit, že bychom trénovali před plným stadionem. To by mi dost vadilo," srovnával český kouč Karel Brückner. "To hlavní, co jsem pro soustředění požadoval, byl klid."

Jeho výběr nahání pár českých novinářů, občas se připojí televizní štáb. Páteční přípravu proti Saúdské Arábii ani nebude vysílat žádná televize, což by v Brazílii bylo naprosto nemyslitelné. "Souvisí to i s kulturou národa. Pro Brazilce je fotbal vším," říkal brankář Petr Čech.

Zatímco Brazílie je jednoznačným favoritem šampionátu, o Česku se příliš nemluví. Jen občas uslyšíte: "Mohli byste být postrachem favoritů."

Brazilce sleduje celý svět. A malý švýcarský Weggis se stal metropolí fotbalu. Jako by se korzo u tamního jezera proměnilo v promenádu kolem Copacabany. "Jak nás přijali lidé? Podívejte se kolem: je to něco výjimečného," řekl cestou na trénink kapitán Cafú. V tu chvíli se na něj tlačili novináři tak silně, že policisté museli vší silou držet mantinely, aby se neprovalily.

A Češi? "Máme klid a absolutně nám to vyhovuje," řekl záložník Pavel Nedvěd. Teprve na šampionátu se ukáže, který z týmů zvolil lepší přípravu.

Už po včerejšku si však brazilský trenér Parreira postěžoval: "Chceme víc klidu."

Ronaldinho: Zájem mě těší

W e g g i s (fis) - Pod černým šátkem okolo hlavy mu neposedně jezdily velké hnědé oči a vypadal ještě víc dětsky než jindy. Lidé ve švýcarském Weggisu, kde je nejlepší fotbalista světa Ronaldinho s Brazílií na soustředění, hltali každý jeho pohyb. A on? "Těší mě to," říkal rozesmátý.

Vážně vás ten obrovský zájem neotravuje? Trenér Parreira tvrdí, že tým před fanoušky ukryje.
Mně to vůbec nevadí. Všichni tady dělají, co mohou, aby nám vytvořili nejlepší podmínky.

A do toho tančí Brazilci sambu...
Ano, je jich tu spousta. Ale nepřekvapuje mě to. Lidí z Brazílie je vždy spousta tam, kde hrajeme fotbal.

Nepřipomíná vám ten mumraj tlak, že šampionát musíte vyhrát?
Žádný tlak není. My opravdu vyhrát chceme. Jsem ve Švýcarsku proto, abych do Brazílie dovezl pohár.Najdete na iDNES.czmobilní verze